סנ"צ ניסו גואטה משתמש באלימות כלפי מפגינים
צילום: דיווחים בזמן אמת

תנועות המחאה עתרו לבג"ץ: דורשים להרחיק את סנ"צ גואטה מההפגנות עד תום חקירתו

למרות העתירות, במשטרה מבהירים שגואטה יוצב בהפגנה בירושלים במוצ"ש • לאחר שתועד מכה מספר מפגינים, הפעילים דורשים לקיים דיון חירום בנושא • הם טוענים: "נוכחותו מסכנת את ביטחוננו" • תלונה הוגשה ליועמ"ש על ידי 50 מוחים על השימוש במכת"זיות
אמוץ שפירא ורועי ינובסקי
27 באוגוסט 2020
16:57
עודכן ב 17:51

תנועות המחאה קריים מיניסטר, הדגלים השחורים וחוזה חדש, דרשו היום (חמישי) מבג"ץ להרחיק את סגן ניצב ניסו גואטה מההפגנות מול מעון ראש הממשלה בירושלים, עד לתום חקירתו במח"ש. למרות העתירות, במשטרה מבהירים: גואטה יוצב בהפגנה בירושלים במוצאי שבת.

העתירות הוגשו נגד גואטה לאחר שתועד מכה מספר מוחים בהפגנה במוצאי שבת האחרון. "נוכחותו יש בה כדי להלהיט את הרוחות וכן לסכן את ביטחונם של המפגינים", כך כתבו בעתירה בה דרשו לקיים דיון חירום בנושא, טרם ההפגנות הצפויות להתקיים בסוף השבוע. העתירה מפרטת בהרחבה את כל מקרי התקיפה בהם מעורב לכאורה גואטה, בהם תקיפת המפגינים אביחי גרין, בר משה ודניאל לוטם והצלם ילון גורביץ.

מהלך זה מגיע לאחר שמוקדם יותר השבוע פנו הפעילים במכתב מיצוי הליכים לראשת מח״ש, קרן בר מנחם, ולמפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, בדרישה להרחיק את גואטה - אך פנייתם לא נענתה. בתוך כך, בדיון שהתקיים ביום שני האחרון בוועדת הפנים והגנת הסביבה בנושא אלימות המשטרה בהפגנות, הבהיר ידיד כי גואטה ישוב לפעילות מלאה במחוז ואף צפוי לקחת חלק בהפגנות סוף השבוע.

"במקום להרחיק את גואטה, לפעול להרגעת הרוחות ולשמור על ביטחון המפגינים, דורון ידיד בוחר לפעול בצורה מתסיסה. מצב שבו מפגינים מפחדים להגיע להפגנה בגלל שוטר אלים הוא פגיעה אנושה בדמוקרטיה הישראלית", כך נמסר מטעם התנועות. "תפקידה של משטרת ישראל הוא להבטיח את שלומם של המפגינים, לא לתקוף אותם. אנו קוראים לפיקוד הבכיר של משטרת ישראל להתערב במיידית בנעשה במחוז נתניהו של המשטרה".

תלונות מצד מפגינים כלפי האלימות המשטרתית לא עוצרות בשם של סנ"צ גואטה. תלונה הוגשה היום ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, על-ידי 50 מפגינים בטענה שנפגעו מהאלימות המשטרתית בהפגנה שנערכה לפני כחודש. לדבריהם, המשטרה תקפה אותם בעזרת מכת"זיות מספר פעמים, בליווי אלימות פיזית. "הדבר המפחיד ביותר ששלטון יכול לעשות הוא לפגוע באלימות באזרחים המוחים", כך נמסר מטעם המפגינים. "אנו פועלים שדבר כזה לא יחזור שנית וכל אזרח ירגישו בטוחים למחות ברחובות ללא פחד מהמשטרה".