חסידי ברסלב בנמל התעופה בקייב

"לא יודעים איפה נעשה שבת": כ-400 חסידי ברסלב מעוכבים בנמל התעופה באוקראינה

החסידים הגיעו למדינה למרות האיסור שהוטל על כניסת זרים החל מחצות. החסידים שהגיעו לאומן אתמול לאחר התערבות נתניהו, נתקלו בתושבי העיר שהתעמתו איתם וקראו לעברם "החוצה". ראש העירייה הבהיר כי הם אינם מעוניינים בזרים השנה
עמיחי שטיין ושרון עידן
28 באוגוסט 2020
19:07

בנמל התעופה בקייב שבאוקראינה מעוכבים מהבוקר (שישי) כ-400 חסידי ברסלב, שהגיעו למדינה למרות האיסור שהטילה הממשלה על כניסת זרים, שנכנס לתוקפו מחצות - כפי שפורסם בכאן חדשות. החסידים הביעו את חששם ואמרו כי אינם יודעים מה יעשו איתם הרשויות באוקראינה והיכן יעבירו את השבת. שגרירות ישראל במדינה סייעה בהעברת מזון כשר למעוכבים.

בתוך כך, עימות פרץ הבוקר בין תושבי אומן לבין חסידי ברסלב שהגיעו לעיר כדי לציין את ראש השנה במקום. חסידים שהצליחו להיכנס לאוקראינה בטרם נכנס איסור כניסת הזרים נתקלו בהפגנה מצד תושבי אומן, חלקם מנעו מהחסידים מלהיכנס לדירות אותן שכרו בעיר וקראו לעברם "החוצה". כוחות משטרה חצצו בין הצדדים.

תושבי אומן ניסו גם לעצור את החסידים מהקמת "מתחם לא חוקי" בו הם מתכננים לישון. ראש עיריית אומן, אלכסנדר צרביי, התייחס לעימות בין התושבים לחסידים ואמר: חוששים לחיים שלנו, לא רוצים פה זרים השנה.

כחלק מהמאבק של עיריית אומן, דורש ראש העירייה להציב מחסומים בכניסה לעיר ולערוך בדיקות קורונה לכל החסידים שכבר נמצאים בעיר. עם זאת, בריאיון לרדיו "סבובודה" הדגיש ראש העירייה כי יעשה הכול למנוע חיכוכים בין החסידים לאוכלוסייה המקומית. לדבריו: העימות שהיה היום "לא מוסיף כבוד לאיש".

בחדשות הערב פורסם אתמול כי ראש הממשלה בנימין נתניהו העביר אתמול מסר לשלטונות באוקראינה לפיו הוא מצפה ש-150 חסידי ברסלב שנחתו אתמול במדינה ״יזכו ליחס כמו כל אזרח אחר שנוחת בה״. בעקבות התערבות נתניהו, החליטו השלטונות להתיר את כניסתם והם הגיעו לאומן. החסידים יידרשו להתקין בטלפונים הניידים שלהם יישומון למעקב אחר מיקום דוגמת יישומון המגן.