ההורים יוצאים למאבק

"הבטן מתהפכת בכל יום": איך שומרים על ביטחון הפעוטות בגן?

זו כבר מכת מדינה: פרשיות התעללות בפעוטות בגני ילדים ברחבי הארץ נחשפות בזו אחר זו, ושום מקום לא נראה בטוח עבור ילדינו. הורי הילדים מגן תולי ברמלה נאלצים לעבור שיקום עוד לפני שהגיעו לגיל שנתיים, ומלבד גטו ושואה לא מוצאים מילים אחרות לתאר את הגן. בשבוע שבו כרמל מעודה הגישה בקשה לחזור למעגל העבודה, ההורים מגן מעודה, מגן תולי ומהגן בחולון נפגשים ומחליטים ללכת עד הסוף בקרב על המצלמות בגנים
מיכל רבינוביץ'
29 באוגוסט 2020
21:56

הימים חולפים, אבל השעון של אפרת וירון עצר מלכת בסוף חודש יוני, שבו התפוצצה פרשת ההתעללות בגן טולי ברמלה. עבורם זה יוני השחור. רגשות האשם לא מניחים להם. הם הכירו את צוות הגן היכרות אישית ארוכת שנים, סמכו עליהן. 

רק כמה מטרים מפרידים בין הבית שלהם לגן תולי, ועכשיו הם עושים הכול כדי לא לעבור שם. המגלשה הצהובה, המנהרה והבימבות, הכל קפא במקום ביום שבו זה התפוצץ. פעם חשבו שכך נראה גן עדן לילדים. היום - זה המפלצתון של תולי, כך הם קוראים לו.

פרשת ההתעללות בגן ברמלה היא מהקשות שנראו כאן בהיקפה ובאכזריותה. מצלמות האבטחה ברחבי הגן תיעדו את הסיוט הגדול ביותר של כל הורה ואיש לא יודע מתי זה התחיל. שבע סייעות בגן - רוחמה סעד, נירית שווייד, חני צצשווילי, אורלי שרגני, בטי זייתון, קלודין מאיר, ענבר דוניו ובעלי המשפחתון ליטל ומשה ברסי - חשודים שהתעללו ב-20 פעוטות בני חצי שנה עד שלוש.

כתב האישום שהוגש השבוע מתאר איך פעלו בשיטתיות, בתוך קשר שתיקה מבעית, יום יום, שעה שעה. הן סטרו, האביסו את הפעוטות באוכל, בעטו, חבטו, גררו, ריססו את עיניהם בחומר ניקוי ותוך כדי צחקו באכזריות. תקיפת סתם. בלי שום סיבה.

ישנם עשרות סרטונים בלי קול מחודש וחצי של תיעוד. די במבט קצר לעבר הגוף הקטן שמתאבן כדי להבין את מימדי הזוועה שהתחוללה מאחורי הדלת הסגורה, רחוק כל כך מהמציאות שאותה הקפידו למכור להורים.

בשבועות שקדמו לחשיפת הפרשה, ר', התינוק בן השנה וחצי של חגית, הפך אלים, סבל מהפרעות בשינה ומדלקות עיניים. גם ירון וחגית לא האמינו שרוחמה, הגננת בעלת המוניטין, קשורה לכל זה.

את הקיץ הזה הם לא ישכחו, החודש הקשה בחייהם. המשפחות מפורקות, מקדישות כל רגע לניהול המאבק, חלקם החליפו עבודה או הפסיקו לעבוד. מאז שוחררו המתעללות למעצר בית הם מגיעים לכל מקום מסתור שאליו נמלטו.

שלושה דברים שקרו השבוע גרמו להם להבין עד כמה חשוב להמשיך ולהיאבק: גן נוסף בחולון הצטרף למעגל הנפגעים; המטפלת המתעללת ציפי דוד תשב רק שנה בכלא; וכרמל מעודה ביקשה אישור לחזור לעבוד.