פרופ' גמזו
צילום מסך

גמזו ידרוש בקבינט: מגבלות מיידיות על ערים אדומות

הממונה על הקורונה יציג את תוכניתו בפני הקבינט. רוב הערים האדומות: מהמגזרים החרדי והערבי
גילי כהן
29 באוגוסט 2020
20:47

תוכנית הממונה על הקורונה פרופ' רוני גמזו מבקשת לקבוע שורה של מגבלות על הערים האדומות - כעת ובתקופת החגים. בימים האחרונים לא פורסמה רשימת הערים האדומות - שלרוב הן מהמגזר החרדי והערבי. לפי גורמים המעורים בנושא היא תפורסם אחרי ישיבת הקבינט. כבר כעת ישנם מומחים שקוראים להטיל סגר והגבלות תנועה כעת כדי להוריד את נתוני התחלואה.

שרי הקבינט ידונו באפשרות של הגבלות משמעותיות בחגים. התוכנית של גמזו כוללת מודל שבו המסעדות והמסחר יפעלו רק בימים ספציפיים, וכן קביעת איסור יציאה מעבר ל-500 מטר בכל חלקי הארץ רק בראש השנה וביום הכיפורים. אך גם ראש הממשלה נתניהו וגם גמזו מעוניינים לדחות את ההכרעה בעוד כעשרה ימים, כדי לקבלה רק בהתבסס על נתוני התחלואה המעודכנים.

בתוך כך, סייר היום גמזו בטירה בשל העלייה בתחלואה במגזר הערבי והצהיר כי שנת הלימודים לא תפתח כסדרה בערים אדומות. גמזו הוסיף כי הטלת סגר מלא בחגים עדיין נמצאת על הפרק. 

לביקור של גמזו בטירה התלווה חבר הכנסת מהרשימה המשותפת אחמד טיבי, שאמר כי מי שמפרים בידוד ומסתובבים ברחובות, הם "כמו פושעים שמסתובבים עם אקדח ומרססים עוברי אורח". עוד הוסיף טיבי  כי  חתונות הן מקור עיקרי להדבקה והמליץ לשקול פתיחה מוסדרת של אולמות אירועים.

"אנחנו רוצים שגרת עבודה של פגישה יומית, הערכת מצב שראש העיר או סגנו יודעים כל דבר, יורדים לכל פרט", אמר גמזו במהלך הביקור. "אם הייתה עכשיו חתונה אז נכנסים לעומק. זה הטיפול וזה המבנה. וכשאנחנו נחיל את הרמזור זה לא מבחירה, זו חובה של ראשות מקומית אדומה וכתומה. רק שהממשלה תאשר את התוכנית".