הפגנת עובדי המעבדות, 11.08.20

מהבוקר שביתה במעבדות: "אם לא יחודש המו"מ - לא נמסור תשובות לבדיקות קורונה"

יו"ר הסתדרות עובדי המעבדות, אסתר אדמון, מתחה ביקורת חריפה על משרד האוצר. כ-2,000 עובדים בכ-400 מעבדות יתנו שירותי חירום בלבד לבתי החולים הציבוריים. בדיקות לאבחון קורונה יטופלו, אך יימסרו דיווחים רק על תשובות חיוביות • גורמים באוצר: הוצעו הצעות מרחיקות לכת שנענו בשלילה, נשוב לדיונים רק אם תיפסק השביתה
דקלה אהרן-שפרן ונוב ראובני
30 באוגוסט 2020
07:22
עודכן ב 10:36

עובדי המעבדות הרפואיות הציבוריות פתחו הבוקר (ראשון) בשביתה בלי הגבלת זמן במחאה על תנאי העסקתם. כ-2,000 עובדים בכ-400 מעבדות יתנו שירותי חירום בלבד לבתי החולים הציבוריים. בדיקות לאבחון קורונה יטופלו אך יימסרו דיווחים רק על תשובות חיוביות כדי לקטוע שרשרות הדבקה. שירותי המעבדה במרפאות הקהילה יושבתו.

יו"ר הסתדרות עובדי המעבדות, אסתר אדמון, מתחה ביקורת על משרד האוצר בריאיון בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב עם אריה גולן, ואמרה כי "אם עד סוף היום לא יביאו הצעה אטרקטיבית - לא ניתן גם תוצאות חיוביות לקורונה - נחריף את המאבק".

האזינו לריאיון המלא עם יו"ר הסתדרות עובדי המעבדות  אסתר אדמון בכאן רשת ב

אדמון הוסיפה כי "תמיד היה נתק בינינו לבין משרד האוצר. במשא ומתן איתם מתנהל כבר חמש שנים, נראה שזה ניסיון להתיש אותנו". על משרד הבריאות אמרה אדמון כי "בשנה האחרונה שיעור הנטישה עלה כי משרד הבריאות שפך מיליארדים על מעבדות פרטיות. מחזורים שלמים של בתי ספר לרפואה הולכים לעבוד ב-100 שקלים במעבדות הפרטיות ולא בציבוריות - שם מקבלים 31 שקלים לשעה".

תגובת משרד האוצר: "בשבועות האחרונים מתנהל משא ומתן על דרישות עובדי המעבדות. במשא ומתן האינטנסיבי שהתרחש עד עתה הושגו הסכמות בחלק מהנושאים שעל הפרק. בנושאים האחרים, הוצעו הצעות מרחיקות לכת, שנענו בשלילה. צר לנו שעל אף ההסכם הקיבוצי שנחתם עם עובדי המעבדות והתוספות המשמעותיות שניתנו על בדיקות הקורונה לשביעות רצונם של העובדים, בוחר ארגון המעבדות לנצל את המצב ולשבות בתקופה כה רגישה זו, הן מבחינה כלכלית, הן מבחינה בריאותית. אנחנו נכונים בכל עת לשוב לשולחן המשא ומתן, ומפצירים בארגון עובדי המעבדות להצטרף למאבק בעת הזו ולהסיר את איומי השביתה".

הסתדרות עובדי המעבדות הרפואיות הודיעה כבר לפני שבועיים כי בכוונת העובדים לשבות, בעקבות פיצוץ המשא ומתן עם משרד האוצר סביב הסדרת פעילות המעבדות ותנאי ההעסקה. בתחילת אותו שבוע הפגינו עובדי המעבדות בבית החולים שיבא בתל השומר. העובדים הציגו כמה דרישות לממשלה ובהם: שדרוג השכר והפסקת העסקת עובדים בחוזים אישיים, שינוי לוח התפקוד של המעבדות שלא שונה מאז 1995 ובניית תכנית לתיקון הליקויים שהוצגו בדוח מבקר המדינה.