בית ספר, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

איום ההשבתה הוסר: שנת הלימודים תפתח מחר כסדרה

המורים ומשרד החינוך הגיעו לפשרה - יוקם מנגנון תשלום לעובדי הוראה בסיכון
לירן כוג'הינוף ואוריה אלקיים
31 באוגוסט 2020
09:43
עודכן ב 17:34

איום ההשבתה בגני הילדים ובכיתות א ו-ב הוסר לפחות לשלושת השבועות הקרובים. המדינה והסתדרות המורים הגיעו היום (שני) לפשרה בבית הדין לעבודה, ולפיה בחודשיים הקרובים יוקם מנגנון לבחינה ולאישור של מי מהגננות ומהמורים נמצאים בקבוצת סיכון מבחינת התחלואה בקורונה. 

המדינה הסכימה לאפשר למי שיוכר כעובד הוראה בסיכון ויצא לחופשה ללא תשלום - הפרשות לפנסיה של עד 67.6%, נוסף לקבלת פיצוי בגין קרן ההשתלמות. כחלק מהסכם הפשרה המדינה גם הסכימה להקצות 30 מיליון שקלים לאמצעי מיגון מפני הדבקה, ואישרה את מכסות הפרישה של 800 גננות ומורים שקרובים לגיל פרישה.

על פי הצעת הפשרה, במשך החודשיים הראשונים של השנה גננות ומורות יוכלו להודיע כי הן בקבוצת סיכון והן ייצאו לחופשה ללא תשלום. בתקופה זו יבחן רופא תעסוקתי את מצבן, ואם ייקבע שהן אכן בסיכון, הן יקבלו את הפרשות לפנסיה. 

בריאיון שהעניקה אמש לכאן חדשות מבית הדין, אמרה מזכ"לית ההסתדרות יפה בן דוד כי המתווה שהמדינה מציעה הוא זלזול כלפי עובדי ההוראה. "לא ניתן שישלמו את המחיר", אמרה. "אני מכירה באופן אישי אנשי חינוך שיש להם מחלות רקע אבל הגיעו ללמד בכל תקופת הגל השני".

בתוך, כך נמשכת המחלוקת סביב שאלת כניסת ההורים לתוך הגנים בימי ההסתגלות: על אף הודעת שר הבריאות יולי אדלשטיין אתמול, שלפיה הורים יוכלו להיכנס לימי ההסתגלות לגני הילדים, הודיעה הסתדרות המורים לגננות כי אין לפי שעה שינוי במדיניות של משרד החינוך וההורים לא יוכלו להיכנס לגן. "מתווה משרד החינוך לא השתנה", נמסר בהודעה של ההסדרות. "העובדה ששר הבריאות הוציא הנחיה כזו או אחרת - לא מחייבת עד ששר החינוך או מנכ"ל המשרד יודיעו אחרת ממה שסוכם".