נתניהו, חמינאי
צילום: אוליבייה פיטוסי, אי-פי

חמינאי: "איחוד האמירויות בגדה בעולם האסלאמי ובפלסטינים"

מנהיגה העליון של איראן ביקר בחריפות את המדינה המוסלמית על ההסכם עם ישראל: "בגידתה של האמירויות לא תימשך זמן רב, ומה שיישאר זו הסטיגמה שתדבק למצחם של שליטי המדינה" • קושנר כתב בספר האורחים בבסיס חיל האוויר של איחוד האמירויות: "שהיחסים בין המדינות ימשיכו לצמוח"
איתמר מרגלית, גילי כהן ועמיחי שטיין
01 בספטמבר 2020
11:51

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי התייחס היום (שלישי) להסכם הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות. לדבריו "איחוד האמירויות בגדה בעולם האסלאמי ובפלסטינים בעצם כינון נורמליזציה עם ישראל". הוא הוסיף כי בגידתה של האמירויות לא תימשך זמן רב, ומה שיישאר זו הסטיגמה שתדבק למצחם של שליטי המדינה. בתוך כך, ג'רארד קושנר ביקר בבסיס חיל האוויר של איחוד האמירויות. בספר האורחים הוא כתב "שהיחסים בין המדינות ימשיכו לצמוח".

הסכם ישראל-האמירויות מחזק את יריבו המר של אבו מאזן | פרשנות, גל ברגר

גורמים אמריקנים ואמיראטים שנכחו בביקור הדגישו שמטרתו הייתה חיזוק הקשרים בין המדינות, בלי קשר לישראל. גורם אמריקני אמר לעיתונאים שהתלוו לסיור שעסקת F35 אפשרית לא הייתה על סדר היום, אך לא שלל את האפשרות שזה יעלה. היועץ לביטחון לאומי אובראיין אמר בביקור כי "המוניטין של צבא איחוד האמירויות הוא חוצה גבולות". והוסיף כי לנורמליזציה בין ישראל והאמירויות יהיה "חלק משמעותי בכל הקשור לנושא הביטחון".

אתמול בכיר במשלחת הישראלית לאיחוד האמירויות אמר לכאן חדשות כי להערכתו כבר בחודשים הקרובים אזרחים ישראלים יוכלו לטוס לאבו דאבי. בנוסף לנושא התיירות, שיחות השלום בין נציגי המשלחת הישראלית והמשלחת האמריקנית לנציגי איחוד האמירויות עוסקות גם בדיפלומטיה, פיננסים, בריאות, חלל ומדע, השקעות, חדשנות ומסחר.

מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז אמר לכאן חדשות שנציגי המדינות מדברים על הקמת השגרירויות: "אני חושב שהשגרירות תהיה בתל אביב ולא בירושלים - צריך להיות ריאליים". על עסקת הנשק עם ארצות הברית אמר אושפיז כי "לא עסקתי בשום דבר שהמילה נשק מופיעה בו".

המשלחת הישראלית בראשות ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת נחתה אתמול באיחוד האמירויות, יחד עם משלחת אמריקנית בראשות היועץ לביטחון לאומי רוברט אובריאן ויועצו של הנשיא טראמפ ג'ארד קושנר. הביקור ההיסטורי יימשך יומיים.

בתוך כך, נסיך בבית המלוכה הסעודי אמר בשיחה עם כאן חדשות על הטיסה ההיסטורית לאבו דאבי שעברה בשמי סעודיה באופן תקדימי, כי ללא האור הירוק של הממלכה, האמירויות לא הייתה יכולה לעשות שלום עם ישראל ולנרמל איתה את היחסים.

בתשובה לשאלה מדוע סעודיה עד לרגע זה לא בירכה על ההסכם באופן פומבי, הוא השיב כי יש רגישות לנושא, בייחוד לאור מעמדה המיוחד של סעודיה בעולם הערבי והאסלאמי. לצד זאת, הנסיך הסעודי אמר שעצם זה שסעודיה אפשרה לטיסת אל על לעבור במרחב האווירי שלה מראה שבריאד שבעי רצון מהמגמה הנוכחית של נרמול היחסים. הוא העריך שסעודיה תמתין שעוד מדינות באזור ינרמלו את היחסים עם ישראל.