נחל האסי בקיבוץ ניר דוד
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

ש"ס עתרה לביהמ"ש בדרישה לפתיחה מיידית של נחל האסי לציבור

ח"כ משה ארבל: "שטחים ציבוריים שייכים לכלל עם ישראל. אף גוף לא רשאי לנכס אותם לעצמו, כל שכן להרוויח מהם כסף שלא כדין"
אורלי אלקלעי
01 בספטמבר 2020
15:36

מפלגת ש"ס הגישה היום (שלישי) עתירה מנהלית נגד שורה של גורמים בדרישה לפתיחה מיידית של נחל האסי לכלל תושבי ישראל. העתירה שהוגשה לבית משפט המחוזי בנצרת פונה בין השאר נגד קיבוץ ניר דוד והמועצה האזורית עמק המעיינות, ומתייחסת לחסימת דרכי הגישה לנחל על ידי הקיבוץ בניגוד לחוק ולהסכמי הקיבוץ עם מנהל מקרקעי ישראל.

העתירה מבקשת כשלב ביניים לשנות את המצב בשטח באופן מיידי, ובקשה לפתרון קבוע ולפיו הדרכים לנחל לא ייחסמו, ותהיה אליו גישה לכלל אזרחי המדינה. ח"כ ארבל מש"ס אמר כי "שטחים ציבוריים שייכים לכלל עם ישראל ואין אף גוף שרשאי לנכס אותם, כל שכן להרוויח מהם כסף שלא כדין. המציאות בה חברת 'שמירה' חוסמת דרכים סטטוטוריות הינה בלתי חוקית בעליל. הנחל, לכל ארכו, שייך לכלל הציבור ולכן מצופה שהחוק יחול על כולם באופן שווה".

בשבוע שעבר, לאחר שניסיונות הפשרה בין תנועת המחאה "משחררים את האסי" לבין חברי קיבוץ ניר דוד נכשלו, כ-200 מפגינים הגיעו לקיבוץ ובתום שעתיים של הפגנה נפתח השער המערבי של הקיבוץ, והמפגינים נכנסו לרחוץ בנחל.

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת דנה לפני כשבועיים בפתיחת שערי קיבוץ ניר דוד לציבור. עורך הדין ארז קמינץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אמר בדיון: "חשבנו שאנחנו בדרך לפתרון לפני חמש שנים. היה תיק בבית המשפט המחוזי בנצרת שעובר דרך יזום של תוכנית בוועדה מחוזית צפון שייתן איזון בין זכויות הציבור הנובעות מחוק המקרקעין וחוק המים. התכנון הזה לא התקדם".

עורך הדין קמינץ הוסיף כי "לדעתי הדברים פתירים. מצד אחד ברור שיש לציבור זכויות להגיע לנחל, הוא משאב ציבורי. מצד שני ברור שהנסיבות כאן מיוחדות, הבתים של הקיבוץ על גדות הנחל וחברי הקיבוץ זכאים להנות באופן סביר מהקרקע שלהם".

תגיות:
ש"ס