-

לימודים בערים האדומות? לא הכאוס הראשון | זגזוגי הקורונה

כשזו הדרך שבה מקבלים החלטות, מה הפלא שמספר החולים ממשיך לשבור שיאים?
ליאל קייזר, פרשנות
02 בספטמבר 2020
02:45

הזיגזוג בסוגיית הלימודים בערים האדומות הוא לא הראשון, ספק גדול אם האחרון במשבר הקורונה. ההחלטה המזגזגת הזאת של הממשלה באישון לילה, בדקה ה-90, לא אמורה, למרבה הצער, להפתיע אף אחד - זאת הדרך שבה המשבר הזה מנוהל כמעט מהרגע הראשון.

ההחלטה על פתיחת מקומות העבודה אחרי תקופת ההסגר, למשל, הייתה אמורה להתקבל בישיבת ממשלה במוצאי שבת 18 באפריל. מיליוני בני אדם שישבו בבית תקופה בסגר מלא, חיכו לשמוע אם ביום ראשון הם יילכו סוף סוף לעבודה או יוכלו לפתוח את העסקים שלהם. ומיליוני בני אדם נאלצו ללכת לישון בלי שיש להם מושג מה קורה. ישיבת הממשלה התאחרה והחלה רק ב-2:00 לפנות בוקר. היא גם התארכה, ורק ב-8:00 בבוקר ביום ראשון, המועד שניקבע לתחילת פתיחת המשק - הוחלט לפתוח את חנויות הרחוב בלבד.

גם ההחלטה לדחות את הסגירה המחודשת של המסעדות באמצע יולי התקבלה שעה לפני המועד האחרון שבו המסעדנים היו אמורים לסגור את הבסטה. הרבה מהם כבר ביטלו הזמנות סחורה, שילמו קנסות, החליטו לא לפתוח באותו יום שישי, או ממש חילקו את מה שנשאר במטבח – אבל אז הממשלה שוב החליטה לשנות את דעתה ולדחות בשלושה ימים את מועד הסגירה.

זה נשמע קטנוני, אבל אפילו החלטה עקבית על חלונות באוטובוס הם לא הצליחו לקבל. בהתחלה הוחלט שהאוטובוסים יחזרו לפעול, אבל בלי מזגנים. בבוקר שלמוחרת, ואחרי ביקורת ציבורית שהזכירה שהשרים מזמן לא נסעו באוטובוס - ההחלטה הזאת בוטלה.

בדיוק בשביל לעשות סדר בבלגן הזה הממשלה החליטה למנות פרויקטור למאבק בקורונה והביאה את רוני גמזו. אבל את מודל הרמזור שלו לקח לה שבועות לאשר. וכשהוא המליץ בתוקף לאסור את הטיסות לאומן בראש השנה, השרים החליטו פשוט ללכת לו על הראש ולהקים ועדה שתבחן מתווה שיאפשר לחסידי ברסלב לטוס לשם. על הדרך הם דחקו את הממונה על הקורונה צעד נוסף לקראת התפטרות.

וכשזאת הדרך שבה שמקבלים החלטות, מה הפלא שחודשים אחרי שהכרזנו ניצחון על הקורונה – מספר החולים כאן רק ממשיך לזנק ולשבור שיאים?