אילוסטרציה
צילום: גטי אימג'ס

חברות קש וזהות בדויה: ישראלי יואשם במרמה באוסטריה

דוד סופר מאשדוד הוסגר לאוסטריה ויועמד לדין בעבירות מרמה בהיקף עשרות מיליונים
ורד פלמן ואמוץ שפירא
02 בספטמבר 2020
10:10

לפנות בוקר (רביעי) הסגירה ישראל לאוסטריה את דוד סופר, תושב אשדוד, כדי שיעמוד שם לדין בגין עבירות מרמה בנסיבות מחמירות והלבנת הון במסגרת ארגון פשיעה, שביצע בין השנים 2015-2017.

סופר צפוי לעמוד לדין באוסטריה בגין חלקו בפעילותו של ארגון פשיעה, שהונה חברות אוסטריות והוציא מהן במרמה סכומי עתק. על פי דפוס הפעולה, המכונה "הונאת מנכ"ל", פנו אלמונים בדוא"ל לעובדי מחלקות הנהלת חשבונות של 18 חברות אוסטריות, התחזו למנכ"ל החברה או לאחד מנציגיו והנחו את העובדים להעביר סכומי כסף גדולים לחשבונות בנק של חברות קש, לשם מימון עסקי לכאורה.

חלק מאותן פניות צלחו, ועובדי החברות העבירו כספים לחשבונות בנק של חברות קש שנפתחו מבעוד מועד מחוץ לאוסטריה, תוך שימוש באנשי קש, מסמכים מזויפים וזהויות בדויות. על פי החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים, סופר היה זה שפתח בסלובקיה חלק מחברות הקש שאל חשבונות הבנק שלהן הועברו כספי המרמה. במסגרת ההונאות שצלחו הועברו יותר מ-54 מיליון אירו.

סופר נעצר במשרדו בחודש פברואר 2019 ולאחר מכן הגישה המחלקה הבין לאומית בפרקליטות המדינה עתירה להכריז עליו בר הסגרה לאוסטריה. במארס השנה קיבל בית המשפט המחוזי בירושלים את העתירה. הבוקר, לאחר מלאכת תיאום מורכבת, בשיתוף חוליית אינטרפול במשטרת ישראל, שב"ס, משרד הבריאות והמחלקה הבין לאומית בפרקליטות המדינה, הושלמה הסגרתו של סופר לאוסטריה.