מתאם השבויים לשעבר: "הפתרון היחיד - הסדר עם חמאס"

בכיר המוסד לשעבר לכאן רשת ב: אפשר להגיע לפתרון אם נשלם במטבע הומניטרי • על ההסכם עם האמירויות: "עוד מדינות יצטרפו, בחריין הכי בשלה לכך"
בחצי היום
02 בספטמבר 2020
14:04

בכיר המוסד לשעבר דוד מידן, ומתאם השבויים והנעדרים לשעבר שהחזיר את גלעד שליט משבי חמאס, התייחס היום לאפשרות של החזרת גופות החיילים הנעדרים והאזרחים המוחזקים ברצועת עזה: "הפתרון היחיד שכולם מכוונים אליו הוא הסדר בין חמאס לבין ישראל. אין משהו אחר, זו הדרך היחידה לפתור את הפלונטר". 

בריאיון לאסתי פרז בבחצי היום בכאן רשת ב הוסיף מידן כי "אני מאמין בפשרות והסדרים. כל הסדר שיהיה עם חמאס – מהותו חברתית, כלכלית, הומניטרית. חילופי שבויים יהיו חלק אחד ממנו. אפשר להגיע לפתרון אם נשלם במטבע הומניטרי. לא חושב שנחזור על תרחיש של עסקת שליט, זה סיפור אחר".

האזינו לריאיון המלא עם דוד מידן בכאן רשת ב

מידן, שהיה בין בכירי המוסד הראשונים שנסעו לאיחוד האמירויות לפני כ-15 שנים, התייחס גם להסכם הנורמליזציה בין המדינות: "זה הסכם דיפלומטי מרשים עם מדינה שלמעשה יש לנו יחסים ענפים וטובים איתה כבר 15 שנים. האב המייסד של האמירויות היה איש מתון שוחר טוב שדיבר במתינות. הוא דיבר בצורה חיובית על פיוס, והמורשת שלו היא של שלום ואחדות. הוא פעל לכך בפועל, לקח את כל הנסיכויות והפך אותן למדינה אחת. כשהוא מת ב-2004 מוחמד בן זייד ירש אותו לקח את זה צעד אחד קדימה".

עוד המשיך מידן לספר: "באותו זמן ראש הממשלה היה אריק שרון, הוא תפס את ההזדמנות של מדינות המפרץ כנושא מרכזי והטיל אותו על מאיר דגן, שלקח את הנושא הזה ומשם התחיל מערכה שלמה לבניית קשרים במדינות האלה. אני הייתי ראש האגף שהמשימה הוטלה על כתפיו, הייתי שם עשרות פעמים. פגשתי את השליט ב-2006. גם עם מאיר דגן, אז התחלנו קשרים חשאיים, שקטים, טובים".

"הקשרים הלכו והתעבו ותפסו יותר נפחים", המשיך מידן. "הם נשמרו לאורך כל הדרך ועכשיו הבשילו להסכם. זה הסכם חשוב בין שתי מדינות שמעולם לא הייתה ביניהן עוינות, בכל מלחמות ישראל הן לא תפסו מעולם צד. זה הסכם יחסים דיפלומטיים עם מדינה חשובה. הנושא הכלכלי יתפוס בו מקום מרכזי. אני עושה שם עסקים, אני קשור כבר 13 שנים לאיחוד האמירויות".

על הצעדים הבאים בנושא הזה אמר מידן: "ההערכה שלי היא שהמדינה הבאה תהיה בחריין, מדינה שיצאה כמעט לגמרי מהארון, מדינה שכבר עשתה מהלכים להראות שהיא בצד ישראל, יש שם קהילה יהודית. הם הכי בשלים למהלך הבא".

"אם סעודיה מצטרפת זה אירוע גדול", הוסיף מידן. "התהליך יצא לדרך, מדינות נוספות יצטרפו. זה דבר חשוב וטוב. השלום חזר לשיח". בנוגע לאיום האיראני אמר: "שלום לא בא לפתור את הבעיה האיראנית אלא מחזק אותנו עם בני ברית השותפים לאותה בעיה. מבחינתם האיראנים זה איום קיומי וגם אצלנו זה האיום מספר 1".