-
צילום: פלאש 90

שיא במספר הנדבקים: 3,074 חולי קורונה אותרו אתמול

ברקע העלייה בחולים - קבינט הקורונה ידון אם להטיל סגר על ערים אדומות • מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בשיבא: "את 3,000 הנדבקים של היום - נרגיש רק בעוד חודש וחצי" • פרופ' גמזו אמר כי אם עד 10 בספטמבר לא יהיה שינוי בנתונים - יהיו הגבלות בכל רחבי הארץ
גילי כהן, עמיחי שטיין וקטי דור
02 בספטמבר 2020
21:20
עודכן ב 10:25

שיא במספר הנדבקים החדשים בקורונה ביממה - 3,074 חולי קורונה אובחנו אתמול (רביעי). 969 בני אדם נפטרו מהנגיף בישראל, מספר החולים במצב קשה עומד על 418, מתוכם 118 מונשמים. ברקע העלייה במספר החולים, קבינט הקורונה ידון היום אם להטיל סגר והגבלות נוספות על היישובים האדומים. לקראת הדיון בקבינט הקורונה - בני ברק, טבריה ושכונות במזרח ירושלים נמצאות ברשימת הערים האדומות.

קבינט הקורונה יתכנס היום לדיון בעקבות הזינוק הנוסף בתחלואה. לקבינט הוגשה הרשימה המלאה של הערים, היישובים והשכונות האדומות, הצהובות והכתומות עליהן צפויות לחול הגבלות תוכנית הרמזור. בין האזורים האדומים: בני ברק, טבריה, העיר העתיקה כולה, הרובע היהודי בירושלים ושכונות במזרח הבירה - א טור, אשייח, א סוואנה, באב א זהרה, ואדי אל ג'וז, שועפט, שייח ג'ראח ואזור התעשייה ענתות. שכונות חרדיות בירושלים מוגדרות צהובות או כתומות.

לקראת ישיבת קבינט הקורונה, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים תל השומר, פרופסור גליה רהב, קראה הבוקר בכאן רשת ב לעשות "סגר דיפרנציאלי". לדבריה, "הממשלה פוחדת מזה, אבל תראו מה קורה מהפחד, המספרים רק עולים. לקח חודש עד שאישרו את תוכנית הרמזור בצורה חלקית, אני לא יודעת למה מחכים. אחוז החולים החיוביים עולה. אנחנו חווים בבתי החולים את ההדבקה של לפני חודש, את 3,000 הנדבקים של היום אנחנו נרגיש רק בעוד חודש וחצי".

האזינו לריאיון של פרופסור גליה רהב

גורם בקבינט הקורונה אמר לאור נתוני החולים החדשים שהדבר יאלץ את הקבינט להחליט על הגבלות משמעותיות בערים אדומות. לדבריו: "ייתכן שהנתון החדש ייתן רוח גבית לדרישה מחודשת של סגר או הגבלות כלל ארציות נרחבות, ולא רק בערים אדומות". על פי נתוני משרד הבריאות בימים האחרונים, לפחות 1,700 מהנדבקים החדשים אותרו מחוץ ליישובים אדומים, ולכן עולה השאלה אם צעד כזה יצליח לצמצם את התפשטות התחלואה.

ממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו אמר אתמול שאם עד 10 בספטמבר לא יהיה שינוי בנתונים, יהיו הגבלות בכל רחבי הארץ. יו"ר ועדת החוקה חבר הכנסת יעקב אשר הודיע שהדיון שתוכנן בוועדה על מתווה הרמזור לא יתקיים היום. לדברי חבר הכנסץ אשר, "פרופסור גמזו צריך לבוא לוועדה, להציג את התכנית ולענות לשאלותיהם של חברי הכנסת".

בעקבות הביקורת בחברה החרדית נגד ממונה הקורונה ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש היום, קודם כינוס קבינט הקורונה, עם השרים אריה דרעי, יעקב ליצמן ויולי אדלשטיין, יחד עם רוני גמזו והאלוף במיל' רוני נומה, שהיה אחראי על הטיפול בהתפרצות הקורונה בבני ברק.

בד בבד, השרה לשוויון חברתי ולגמלאים מירב כהן פנתה במכתב לראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת, ראש הממשלה נתניהו ושר הבריאות אדלשטיין בבקשה לדון בקבינט הקורונה בהיערכות של בתי האבות והמוסדות הגיראטרים לקראת החורף, והעלייה הצפוייה בתחלואה בנגיף הקורונה. במכתב מבקשת השרה לבחון, בין השאר, אם לתוכנית "מגן אבות ואמהות", שאחראית על בתי האבות, יש את כל המשאבים הנדרשים לקראת גל החולים הצפוי.

עוד נכתב כי על קבינט הקורונה לקבוע יעד לאומי להקטנת התמותה במוסדות למבוגרים בחודשי החורף, שיעמוד על פחות מ-20% מהנפטרים בקורונה בישראל. בחודש אוגוסט, נפטרו בבתי אבות בישראל 120 איש מתוך יותר מ-400 חולים שמתו בארץ מהנגיף. 

בתוך כך, במשרד הבריאות גיבשו אתמול את רשימת היישובים האדומים שבעניינם ידון קבינט הקורונה. אבל לא מדובר רק ביישובים, ואל הרשימה הזו צפויות להצטרף גם שכונות בירושלים.

בליל רביעי התגלו 200 חולים בירושלים, אך בשל העובדה שכמות החולים נמדדת ביחס לגודל העיר - ירושלים אינה מוגדרת כאדומה. האזורים האדומים הם כמה שכונות במזרח העיר, וכמה שכונות חרדיות. גם באשדוד נבדקת האפשרות להכריז על כמה שכונות כאדומות.

בעקבות העלייה במספר חולי הקורונה אמר הבוקר חבר הכנסת יעקב אשר לכאן רשת ב כי "יש הרבה מאוד התעסקות במספרים ובמתווים ופחות במה שקורה בשטח". לדבריו, "הישיבות והחמ"לים נפתחים רק אחרי שהעיר כבר אדומה, אבל הביצוע היה צריך להיות אחר". על הנסיעה לאומן אמר חבר הכנסת אשר כי "מישהו הרים את הנושא הזה גבוה מדי. יש דברים שאפשר לטפל בהם בצורה חכמה ושקטה. המדינה לקחה אנשי מקצוע שצריכים לומר באילו תנאים אפשר לעשות זאת, ולא לכתוב מכתבים לנשיאים".  עוד אמר חבר הכנסת כי אמירת הרב חיים קנייבסקי הייתה "הוראה ספציפית לכמה ישיבות שלא להיבדק כי החלו לבצע בדיקות חוזרות גם כשלא צריך". הוא הוסיף כי הוא "מצר על ההתנהלות של אנשי המקצוע והממונה - הוא מדבר מול גדולי ישראל, זה לא המקום שלו".

האזינו לריאיון של חבר הכנסת יעקב אשר

בשבוע הבא יתחילו לבצע בישראל בדיקות מהירות לקורונה. 200 מכונות לבדיקה מהירה ו-100 אלף בדיקות שישראל רכשה יגיעו לארץ בסוף השבוע. כמו כן, בשבוע הבא יתחילו לבצע 1,000 בדיקות כפיילוט כדי להבין את רמת הדיוק של הבדיקה המהירה, שמבוססת על דגימת מטוש מהאף. התוצאה מגיעה בתוך כרבע שעה. הבדיקות ישמשו לבדיקות סקר בבתי אבות.