קריקטורה נגד שליט האמירויות

בירדן משתיקים ביקורת על איחוד האמירויות

הקריקטוריסט הירדני עימאד חג'אג' נעצר על ידי השלטונות לאחר שלא הסתיר את הביקורת שלו ולעג לשליט האמירויות • גם הנסיך הירדני עלי ביקר ונאלץ להוריד את הציוץ
רועי קייס
03 בספטמבר 2020
02:45

לצייר קריקטורה שלועגת למנהיג במדינה ערבית זה לא דבר מומלץ, בטח אם אתה אזרח אותה מדינה, אך מסתבר כשגם שאתה מצייר קריטורה על מנהיג ערבי אחר, אתה מסכן את עצמך. מי שלמד זאת על בשרו בימים האחרונים הוא אחד הקריקטוריסטים המוכרים בעולם הערבי, הירדני עימאד חג'אג'.

חג'אג' לא הסתיר את ביקורתו על ההסכם, ובאחת הקריקטורות שצייר לעג לשליט האמירויות, מוחמד בן זאיד, על כך שנתניהו לא מאפשר לו לקבל את מטוסי האף 35 מארצות הברית. בקריקטורה ניתן לראות איך יונת השלום יורקת בפניו. לא עבר זמן רב מפרסום הקריקטורה הזו בעיתון הפרו קטרי אל-ערבי אל-ג'דיד והשלטונות בירדן עצרו את חג'אג'. צעד שעורר כעס והעמיד בסימן שאלה את מצב החירויות וחופש הביטוי במדינה.

אבל מה קורה כשאחד הנסיכים בבית המלוכה מביע את דעתו על ההסכם? אז מסתבר שהנסיך עלי, אחיו למחצה של המלך לא ממש אהב את הסכם נרמול היחסים בין ישראל לבין האמירויות. הוא שיתף בחשבון הטוויטר שלו מאמר מכלי תקשורת פרו קטרי – "ההסכם בין האמירויות לישראל: פריצת דרך או בגידה?" עם התמונה של מוחמד בן זאיד ועליה איקס והמילה בוגד.

אז הציוץ הזה עורר סערה של ממש ובירדן, כך נראה, אילצו את הנסיך עלי להוריד אותו. כשמחברים את שני הסיפורים, הקריקטוריסט והנסיך, מבינים שהשלטון בירדן לא רוצה לעצבן את האמירויות. הירדנים מזהים שהאמירויות יכולים לסייע להם כלכלית על חשבון מדינות אחרות ואולי זה גורם למלך עבדאללה לנסות לבטל כל ביקורת על המהלך של האמירויות. בחוגי האסלאמיסטים בירדן עדיין ממשיכים בביקורת על ההסכם למרות הכול.