צילום: באדיבות דוברות משרד המשפטים
צילום: פלאש90

מנדלבליט: נתניהו לא צריך לצאת לנבצרות בגלל הדיונים במשפט

היועץ המשפטי לממשלה אמר בוועידת המשפט של לשכת עורכי הדין כי הסדר ניגוד עניינים ימנע מראש הממשלה להשפיע על משפטו. הנשיאה חיות אמרה כי השיח המתלהם חדר לאולמות בתי המשפט. שר המשפטים ניסנקורן הזהיר מפני "ניסיונות מחושבים ומתוכננים להחלשת החוק והמשפט"
תמר אלמוג, אמוץ שפירא ויערה שפירא
03 בספטמבר 2020
11:02
עודכן ב 19:21

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר היום כי כהונת נתניהו כראש ממשלה נגדו מתנהל משפט הינה אפשרית, אך ורק תחת הסדר ניגוד עניינים. "הסדר ניגוד עניינים שכזה יבטיח את ההפרדה המוחלטת בין כהונתו של מר נתניהו כראש ממשלה והסמכויות המוקנות לו במסגרת זו, לבין ההתמודדות האישית שלו עם ההליך הפלילי המתנהל בעניינו", אמר בוועידת המשפט של לשכת עורכי הדין. 

בנאומו העניק מנדלבליט גיבוי נרחב לאנשי מערכת המשפט ובכלל היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה, ובייחוד לאסי מסינג היועץ המשפטי במשרד האוצר, שסובל מהתנכלות מצד השר. "אני נותן גיבוי מלא ליועץ המשפטי של משרד האוצר. עובדי הציבור לא צריכים להיות נאמנים אישית לשר הממונה ולדרג הפוליטי: זה יפגע בדמוקרטיה, לא יחזק את המשילות".

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות אמרה בפתח דבריה בוועידה כי "בשנה החולפת נקבעו ונשברו שיאים של השחרה, דה-לגיטימציה ושיח מתלהם, אשר הטביעו חותם לא רק במרחב הציבורי ובתקשורת. הם חלחלו, לדאבוני, במידה מסוימת גם אל אולמות המשפט".

"איבדנו כחברה את היכולת לנהל שיח של ממש", הוסיפה חיות.  יו"ר לשכת עורכי הדין, אבי חימי, אמר בפתח המושב כי "נבחר ציבור שמאיים על היועץ המשפטי לממשלה אינו ראוי לתפקידו". 

ניסנקורן התייחס גם הוא למתקפות על מערכת המשפט, ואמר כי "אנו נאלצים להתמודד בימים אלה עם השתלחויות חסרות רסן של בכירים במערכת הפוליטית בנאמני שלטון החוק, ובהפצת תיאוריות קונספירציה בדויות נגד שומרי הסף. אלו אינם דברי ביקורת, מדובר בניסיונות מחושבים ומתוכננים להחלשת החוק והמשפט, ניסיונות להטיל מורא ולרפות את ידיהם של שומרי הסף מלבצע את עבודתם נאמנה".

יו"ר הכנסת לוין על פינוי מצפה כרמים: "בג"ץ רומס את הכנסת ברגל גסה"

יו"ר הכנסת יריב לוין, תקף במושב הבוקר של הוועידה את החלטת בג"ץ להורות על פינוי רוב המבנים ביישוב מצפה כרמים. "כשביתו של מחבל לא נהרס, ומוצאים מתחת לפני האדמה כל מיני נימוקים למה לא להרוס, ובאותה נשימה מורים להרוס בתים של יהודים - שכולם בנו את בתיהם בתום לב וללא שום ניסיון לעשות משהו נגד החוק - אלו דברים מקוממים ובלתי נסבלים", אמר. 

לוין טען כי בית המשפט מכריע לפי זהות המבקש והוסיף: "יש דין אחד לאלה ודין אחד לאלה". עוד ציין יו"ר הכנסת כי "בג"ץ רומס את הכנסת ברגל גסה, פעם אחר פעם, בפסיקות שהן סמכותה הבלעדית של הכנסת. אין שוויון בין שלוש הרשויות, הרשות השופטת לוקחת לעצמה את החירות להתערב ולשים שיקול דעתה במקום שיקול דעתה של הכנסת, וזוהי הסכנה האמתית לעתיד הדמוקרטיה". 

בדברים שנשאה לאחר מכן, הגיבה נשיאת העליון חיות ליו"ר הכנסת והגנה על הליך בחירת השופטים. "הליך בחירה מסוג זה, אשר לצערי יו"ר הכנסת בחר הבוקר לכנותו הליך 'מעוות', מבטיח, ככל הניתן, שלצד נבחרי הציבור יכהנו שופטים עצמאיים, בלתי-תלויים וא-פוליטיים, הנתונים לביקורת ולפיקוח במידה שאין לה אח ורע באף אחת מהרשויות האחרות", אמרה חיות. 

אתמול פורסמה יוזמה של הכנסת לחוקק חוק הסדרה נקודתי עבור הסדרת יישוב מצפה כרמים, בשונה מחוק ההסדרה הקודם שהיה גורף ונגע לכלל היישובים. לדברי לוין לא מדובר בפתרון: "פסקת התגברות נקודתית היא פסולה. צריכה להיות פסקת התגברות רחבה ובצידה שינוי בשיטת מינוי השופטים. במבנה הנוכחי של הקואליציה זה לא אפשרי, ובית המשפט יודע את זה ומקצין את פסיקותיו, אבל השינוי בוא יבוא".

בתוך כך, המשנה לפרקליט המדינה, שלמה למברגר, התייחס בוועידה להנחיות הנוגעות להעמדה לדין של מפגינים, ברקע גל המחאות נגד ראש הממשלה ומשבר קורונה. לדבריו, ״היינו צריכים לפרסם זאת מזמן. התקלה היא שלנו, אבל לטעון שההנחיות האלה קוראות לאנרכיה זאת טעות״.