מפקד חדש למשטרת קריית מלאכי - אברהם מבורך

לאחר תחקיר הגזענות: מפקד חדש למשטרת קריית מלאכי

סנ"צ אברהם מבורך החליף בתפקיד את סנ"צ שי מזרחי, שהודח בעקבות תחקיר כאן חדשות על ליקויים וגזענות בתחנת המשטרה. "נעבוד בשקיפות ונדאג להשתקפות של כלל האוכלוסייה בקרב השוטרים", אמר המפקד החדש
אוריה אלקיים
03 בספטמבר 2020
21:04

סגן ניצב אברהם מבורך נכנס היום (חמישי) לתפקידו כמפקד משטרת קריית מלאכי. מבורך החליף בתפקיד את סגן ניצב שי מזרחי, שהודח בעקבות תחקיר כאן חדשות על ליקויים וגזענות בתחנת המשטרה. "חש שאני סוגר מעגל. בחרתי לעזוב את אזור הנוחות ובחרתי בתחנת קריית מלאכי. נעבוד בשקיפות ונדאג להשתקפות של כלל האוכלוסייה בקרב השוטרים", אמר מבורך.

תחקיר כאן חדשות עסק בהתעמרות ביוצאי אתיופיה ובזיוף נתוני פשיעה בתחנת קריית מלאכי, והוא הוביל להדחת מפקד התחנה שי מזרחי. סגן ניצב מבורך אברהם יהיה הקצין הראשון מבני העדה האתיופית שיפקד על תחנת משטרה בישראל. 

מבורך מילא בעבר שורת תפקידים פיקודיים ובהם סגן מפקד תחנת נתניה וסגן מפקד תחנת שדות. גורמים המעורבים בפרטי הליך המינוי אמרו שמי שקידם את ההחלטה היה השר לביטחון הפנים החדש אמיר אוחנה.

מפקד מחוז דרום של המשטרה, ניצב יורם סופר, אמר בטקס: "בדרך כלל הצד המקצועי הוא לא הצד הכי גבוה שאני מחפש, אני מחפש ערכיות, יושרה, נפש טובה ואדם שיודע להסתכל על האנשים ולא להתבלבל ממה שיש על הכתפיים".

בתחקיר נחשפו התכתבויות ווטסאפ בין שוטרי התחנה, שבהן כמה מהשוטרים מתבטאים באופן גזעני, מביעים יחס מבזה כלפי עצורים יוצאי אתיופיה, ואף לועגים על מקרים שבהם נפצעו עצורים. באחד מהמקרים, הובא צעיר יוצא אתיופיה מדמם ואזוק אל תחנת המשטרה בעיר. עם הגעתו הורה קצין החקירות לאחד משוטריו להזמין מד"א לשוטר שנפצע גם הוא – אבל לעצור ביקש שיזמינו: "סנגור לבן זונה".