לפיד ושלח, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חברות במבחן: שלח ולפיד כבר לא מחזיקים ידיים

כשלפיד קבע שהקדנציה שלו כיו"ר יש עתיד תוארך עד סוף הכנסת ה-25, ההחלטה הזו הרגיזה את חבריו לסיעה ובראשם עפר שלח. הוא לא אהב את החיבור עם גנץ ולא מצא את לפיד לצדו. המבחן הפוליטי האמיתי של "יש עתיד" התחיל השבוע | פרשנות
יואב קרקובסקי | פרשנות
04 בספטמבר 2020
12:15

אם תרצו, הרגע שבו פרש יוסף (טומי) לפיד מראשות "שינוי" וסיים קריירה פוליטית סוערת של שש שנים, היה הרגע שבו הבשילה אצל יאיר לפיד ההחלטה לתקן את כל מה שהתקלקל לאביו הנערץ במפלגתו.

שלח ולפיד עם השבעתם הראשונה בכנסת, פברואר 2013 (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

פריימריז מלוכלכים וקשים במועצת שינוי בתחילת 2006 קטעו לטומי לפיד את הקריירה הפוליטית, ובנו יאיר ששנים סומן כממשיך דרך, מי שאביו סימן אותו כמיועד להנהגה, החליט להיכנס למערכת הפוליטית. עכשיו דווקא חברו הטוב ביותר עוד מימיהם המשותפים ב"מעריב", תובע לקיים התמודדות מולו על הנהגת המפלגה שהקימו יחד.

לפיד קבע שהקדנציה שלו כיו"ר המפלגה תוארך עד סוף הכנסת ה-25. ההחלטה הזו הרגיזה את חבריו לסיעה ובראשם את עפר שלח, ששמע על כך מעיתונאים. זו הייתה החלטה אחת יותר מדי

"יש עתיד" הוקמה כמיזם שעליו עמל לפיד במשך שנים רבות. לפיד גדל ככוכב. אביו העריץ אותו, הוא העריץ את אביו. בריאיון אישי ליום השואה עוד כשהגיש את תוכנית האירוח שלו בערוץ 2, הגדיר לפיד האב את לפיד הבן "אתה הכי ישראלי בעיניי". לפיד האב סימן את בנו כמי שאמור להגיע למקום הגבוה ביותר שהישראליות יכולה לתת, ראשות הממשלה. הוא היה מטאור בעולם התקשורת, הכתובה והמשודרת. הוא בנה את עצמו על אהבת הקהל והפופולריות שלו. הוא היה המיינסטרים הישראלי ובנה את עצמו להיות קונצנזוס.

הפעם הראשונה שהציבור הישראלי נחשף לשאיפותיו של לפיד להגיע לראשות הממשלה הייתה בריאיון עם אייל ברקוביץ' ב"אולפן שישי", לאחר קמפיין לא מוצלח של האחרון לאימון נבחרת ישראל. ברקוביץ' בדרכו, שלף בקבוק ויסקי והשיק כוסיות עם לפיד, "שמעתי שאתה רץ לראשות הממשלה". לפיד הובך, ברקוביץ' התנסה בפעם הראשונה במה שייראה בהמשך כקריירה טלוויזיונית. מאז השניים המשיכו להיפגש הרבה מול אור מצלמות הטלוויזיה, לפיד כמי שבאמת רואה את עצמו ראש הממשלה הבא, ברקוביץ' בתפקיד לפיד של פעם, טלאנט.

"יש עתיד" הוקמה ב-2012, שנתיים אחרי שלפיד החל מסע בכל רחבי הארץ, עוד בהיותו מגיש בחדשות ערוץ 2. הוא קיים אירועים שנראו ונשמעו כהתמודדות לראשות הממשלה. במאי 2010, הבאנו ברשת ב', הקלטות מתוך אירוע "ערב לימוד עם יאיר לפיד", שהתקיים בבית חיל האוויר בהרצליה. זה היה אירוע שהגיעו אליו מאות. מגיש "אולפן שישי" ובעל טור בידיעות אחרונות עמד על פודיום, מאחורי דגלי ישראל וחשף למעשה את תוכניתו הפוליטית.

הוא הבטיח לכתוב חוקה, הבטיח להחזיר את המדינה לאזרחים, הבטיח שיהיה מבוגר אחראי. זה היה שנה לאחר שנתניהו חזר לראשות הממשלה בתום עשור בגלות פוליטית. לפיד בלי קשר לנתניהו החליט שהוא נכנס למשחק הפוליטי, אבל נאחז עדיין בעמדת הקונצנזוס הלאומי. הוא חשף את יסודות המצע שלו כבר אז. חשיפת הקמפיין הזה ברשת ב', אילצה אותו לעזוב את חברת החדשות ולהתמקד בהקמת המפלגה.

שלח לא אהב את החיבור עם גנץ. הוא שילם מחירים לא פשוטים וספג אין סוף עלבונות מצד אנשיו של גנץ בשלוש מערכות הבחירות. הוא לא מצא את לפיד מתייצב לצידו

הקמת המפלגה לוותה בהרבה מאוד פגישות, שיחות וגיוסים של אישים מכל רחבי הארץ. לפיד גייס את חבריו למיזם הפוליטי: שלח היה בין הראשונים, הרב שי פירון, מאיר כהן, יעל גרמן. לפיד החליט שהמפלגה תהיה ללא מוסדות, ללא חברי מרכז וללא פריימריז. לאורך כל השנים הוא חטף על כך ביקורת קשה בעיקר מהליכוד, "אתה מתחזה לדמוקרטור, אבל אתה דמוקטטור, עם חוקה שמבטיחה לך שליטת נצח ב'יש עתיד', עם חברי מפלגה שרק אתה בוחר", כך אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו במליאה רק לפני כשבועיים, "תלמד מאביך שהיה דמוקרט, אתה פייק דמוקרטיה", הטיח נתניהו בלפיד.

הביקורת החריפה של חברו ומעתה יריבו הפוליטי של לפיד מבית, עפר שלח, תשמש כלי נשק יעיל של הליכוד וגם של חבריו-עמיתיו לשעבר של לפיד ב"כחול לבן". שלח מאשים את לפיד בהיעדר שקיפות ודמוקטריה. הוא מאשים אותו שהוא לא מסוגל להקים קואליציה בשל היחסים הצוננים עם החרדים, אבל האשמה החריפה ביותר היא העמימות. "מפלגת האופוזיציה הראשית לא יכולה לשמור על מסרים עמומים, היא צריכה להיות הרבה יותר ברורה". עכשיו די ברור שהליכוד יעשה שימוש בדברים הללו של שלח נגד לפיד.

הניהול של חיי המפלגה כולו נתון בידיו של לפיד. הוא קבע שהקדנציה שלו כיושב ראש המפלגה תוארך עד סוף הכנסת ה-25. להחלטה הזו הוא הגיע במהלך שנת הבחירות האין-סופית שהייתה פה. ההחלטה הזו הרגיזה את חבריו לסיעה ובראשם חברו הקרוב עפר שלח, ששמע על כך מעיתונאים. זו הייתה החלטה אחת יותר מדי. שלח לא אהב את החיבור עם בני גנץ. הוא שילם מחירים לא פשוטים וגם ספג אין סוף עלבונות מצד אנשיו של גנץ בשלוש מערכות הבחירות, בין היתר הואשם בהדלפות. הוא לא מצא את לפיד מתייצב לצידו.

שלח סבור שיש עתיד בראשות לפיד הגיעה לתקרת הזכוכית שלה, ולא תוכל להוביל או להוות אלטרנטיבה של ממש לליכוד כי אינה יכולה להקים קואליציה. אחרי פירוק כחול לבן, החליט לפיד על חבירה עם תל"ם של משה יעלון. גם זה לא מהלך ששלח אוהב במיוחד. זו שוב קריצה ימינה מדי, הצריבה והצלקות מיועז הנדל וצביקה האוזר אותם הביא יעלון לכחול לבן, עוד צורבות את עורו של שלח שהאמין בכל ליבו שיש להקים ממשלה בתמיכה הרשימה המשותפת, נוכח הביקורת הציבורית, ולו רק בכדי לעמוד בהבטחה לבוחר, להחליף את נתניהו ולא לחבור אליו.

לפיד ושלח בימים טובים יותר (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

יד ביד הקימו את המיזם הפוליטי המשותף הזה, ולראשונה החברות האישית והפוליטית שלהם עומדת למבחן. לפיד הגיב לכאורה במתינות, אבל הוא מאוד, אבל מאוד, לא אוהב את ההודעה של שלח, באופן שבו פורסמה ובמסרים הביקורתיים של שלח עליו בריאיונות שנתן שלשום. מבחנה הפוליטי האמיתי של "יש עתיד" התחיל השבוע, שמונה שנים וחצי לאחר שיצאה לדרך.