מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי
צילום: פלאש 90

מנכ"ל משרד הבריאות לכאן רשת ב: רוצים להימנע מסגר מלא, אך אם לא תהיה ברירה - נהיה שם

פרופ' חזי לוי הסביר כי הצעד הקיצוני יסייע להתמודד עם התחלואה הגבוהה אך "ברור לכולם מה הן ההשלכות" • סגן השר פרוש: "אם מישהו בא בהחלטה שצריך לעשות סגר - למה מחכים ליום שני?" • ממלא מקום המפכ"ל: נשקיע כל משאב שנדרש במימוש ההחלטה להטיל סגר באזורים אדומים
הבוקר הזה
04 בספטמבר 2020
08:20
עודכן ב 10:34

מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי התייחס הבוקר (שישי) לצעדים שננקטו כדי למנוע את המשך התפשטות נגיף הקורונה. בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר חזי לוי כי "סגר מלא זה הדבר שיתמודד הכי מהר עם תחלואה, ומצד שני ברור לכולם מה הן ההשלכות. אין מטה קסמים. הסגר הדיפרנציאלי בא יחד עם עזרה לאוכלוסייה". 

האזינו לריאיון עם חזי לוי

"נכון שהתחלואה התפשטה ביישובים רבים במדינה, אבל באותם יישובים שהוגדרו כאדומים – הנתונים הם כאלה שמראים ששם יש את מוקדי התחלואה הגדולה ביותר", הוסיף לוי. "אני לא מוציא מכלל אפשרות שיוחלט על סגר מלא, אך כולנו רוצים להימנע ממנו. אם לא תהיה ברירה – נהיה שם". 

על ההפגנות אמר לוי כי הן אירוע שמעורר הידבקות. לדבריו, "אין נתונים בתחקירים על מישהו שנדבק בהתקהלות עצמה משום שאתה מתחקר אנשים שעשו הרבה פעילויות. אבל ההפגנות הן התקהלות שמעוררת הידבקות". 

מפת האזורים האדומים והכתומים (נכון ל-3 בספטמבר)

ממלא מקום המפכ"ל ניצב מוטי כהן התייחס להחלטה להטיל סגר על אזורים אדומים ומסר: "משטרת ישראל ערוכה ותבצע אכיפה ככל שידרש ובהתאם להנחיות הדרג המדיני. נשקיע כל משאב שנדרש במימוש ההחלטה ובביצוע פעולות פיקוח ואכיפה בכל מקום שידרש". 

סגן שר החינוך מאיר פרוש התייחס גם הוא לנושא ואמר: "אם מישהו בא בהחלטה שצריך לעשות סגר - למה מחכים ליום שני? כאשר מישהו במערכת הבריאות יאמר לך שיש תחלואה בציבור החרדי לא מגלה שום סוד חולה חרדי בבית אחד מביא איתו עוד עשרה – לכן יש הרבה במגזר החרדי, כי יש להם משפחות גדולות". 

האזינו לריאיון עם מאיר פרוש

אתמול החליט קבינט הקורונה להטיל סגר על 30 "אזורים אדומים" ברחבי הארץ, שייכנס לתוקף ביום שני. רוב האזורים האדומים הוגדרו בערים חרדיות או ערביות ולא התקבלו בשלוות נפש. המגבלות שיוטלו על התושבים באזורים אלה – איסור על יציאה של יותר מ-500 מטר ממקום המגורים, סגירת עסקים וסגירת מערכת החינוך, למעט חינוך מיוחד. יותר מ-600 אלף ישראלים יהיו תחת סגר בערים האדומות.

ממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו הבהיר: ההצעה אתמול בקבינט הייתה הטלת סגר על שמונה ערים עם תחלואה גבוהה במיוחד והטלת מגבלות תנועה על כל הערים האדומות. החלטת הקבינט נתנה מנדט לצוות המקצועי להרחיב את הערים האדומות שיוטל עליהם סגר מלא ולא רק מגבלות תנועה".

השרים זאב אלקין ויזהר שי העלו אמש במהלך הדיון את התהייה כי "אין היגיון בהבדלה בין אדום לאדום מובהק, ויש להכיל על כל היישובים האדומים כללים זהים". בעקבות דבריהם, החליט הקבינט לבחון את ההצעה להטיל סגר מלא על כל 30 האזורים.