מעצרים במחאות מול מעון רה"מ, הלילה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המחאה בבלפור - השבוע ה-11: נעצרו 12 מפגינים, 2 שוטרים נפצעו

קצין אגם מחוז ירושלים נצ"מ ארזני: מפגינים התנהגו בצורה אלימה תוך תקיפת שוטרים. נפעל לעצור את מי שתועד • כיכר פריז נפתחה לתנועה • לפני המחאה מול מעון רה"מ נעצרו 13 בני אדם בחשד שניסו לגנוב מחסומי משטרה
סולימאן מסוודה, משה שטינמץ וצח שפיצן
05 בספטמבר 2020
11:40
עודכן ב 01:47

גל ההפגנות נגד ראש הממשלה ברחבי הארץ: המשטרה עצרה הלילה (ראשון) 12 מפגינים במחאה שהתקיימה מול מעון ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירושלים - בגין הפרת הסדר הציבורי ובגין תקיפת שוטרים. שני שוטרים נפצעו בעימותים עם מוחים במהלך הצעדה שהתקיימה בעיר.

קצין אגם מחוז ירושלים, נצ"מ אמיר ארזני, הגיב על העימותים ואמר כי "מפגינים התנהגו בצורה ממש אלימה תוך תקיפת שוטרים. יש לנו יכולות שנפעיל מחר ומחרתיים למעצרים מול מי שתועד. צועדים השתמשו במיצגים כדי לתקוף את השוטרים שעמדו בצדדים. אפשרנו את פריצת התהלוכה בחלק מהמקומות כדי לא להיכנס לעימותים קשים".

במהלך המחאה פרצו מפגינים את מחסומי המשטרה ופצעו שני שוטרים. עימותים נוספים נרשמו במהלך כמה תקריות של עיכובים ומעצרים. באחד האירועים החריגים נעצר המאייר זאב אנגלמאייר כשהוא מחופש לדמותו "שושקה", אך הוא שוחרר ללא תנאים מגבילים. המשטרה אמרה כי הוא נעצר בשל "חשש להטרדה מינית של הציבור".  

נצ"מ אמיר ארזני, הגיב גם הוא על מעצרו של אנגלמאייר, ואמר: "הגיע למתחם ההפגנה מיצג שהציג אישה עירומה, כשהכוונה הייתה ברורה כנראה לפגוע או להעליב ולכן הבחור נעצר". לאחר ששוחרר, סיפר אנגלמאייר: "הגעתי לממש זכות דמוקרטית, להילחם על מה שנראה כמו שחיתות שלטונית. לא יצרתי שום סוג של פרובוקציה. היחס כלפי מתחילת האירוע היה כאילו אני פושע".

גם חסידי ברסלב הפגינו מול בית ראש הממשלה ודרשו לקיים את הנסיעה לאומן בראש השנה. לפני כן, בדרכם למקום התפתחו עימותים בינם לבין השוטרים.

באירוע אחר בגשר גבעת אולגה, נופצו שמשות רכביהם של מפגינים ממחאת הדגלים השחורים. הם הגישו תלונה במשטרת חדרה.

שמשת אחד מכלי הרכב שנופצה בגבעת אולגה

המשטרה עצרה 13 בני אדם בחשד שניסו לגנוב שלשום מחסומי משטרה שהוצבו סמוך למעון ראש הממשלה, לקראת ההפגנה הצפויה במקום. השוטרים הגיעו לאזור כיכר פריז שם זיהו חשודים שהגיעו עם שתי משאיות. מדובר בפעילים שמפגינים באופן קבוע נגד נתניהו. המפגינים טענו בעבר כי מחסומים אלו מסכנים אותם. לדברי עורכת דינם גבי לסקי, הם רצו "להחזיר" את המחסומים לחברה המייצרת אותם בתור אקט של מחאה.

עורכת הדין גבי לסקי, שמייצגת חלק מהחשודים, אמרה בתגובה: "‏מחסומי הלחץ של המשטרה באזור ההפגנות בבלפור מייצרים סכנה כפולה - המחסומים מצופפים באופן מסוכן את המפגינים בפנים ומצד שני אם המפגינים נאלצים לצאת במהירות מהמתחם, הם לא יכולים לצאת. קבוצת פעילים נעצרה כי בפעולה מחאתית הזיזו את הסכנה שיצרה המשטרה. עכשיו הם חשודים בגניבה למרות שהפעולה אינה עומדת ביסודות עבירת הגניבה. טוב תעשה המשטרה אם תשחרר את העצורים לאלתר".

בשבוע שעבר, גם התקיימו ברחבי הארץ הפגנות המחאה נגד נתניהו: הפגנות נערכו על גשרים מרכזיים, ברחוב בלפור בירושלים ובמוקדים נוספים. בירושלים נערכה תהלוכה שלא קיבלה את אישור המשטרה, בסופה פינתה המשטרה מפגינים שנשארו לחסום את הכבישים בכיכר פריז וברחוב אגרון. לחלקם נרשמו דוחות תנועה. בסך הכול נעצרו או עוכבו 16 מוחים.

לפני תחילת ההפגנות אתמול פרסמה המשטרה הודעה חריפה שבה נאמר: "משטרת ישראל מודעת לקריאות השונות ברשתות החברתיות על ידי קיצוניים להגיע ולהתעמת עם כוחות המשטרה ולהפוך את המחאות להפרת סדר ופגיעה פיזית בשוטרים. המשטרה שבה ומדגישה כי היא פועלת לאפשר קיומן של מחאות לכלל המפגינים, אך יחד עם זאת לא תאפשר כל הפרה של הסדר הציבורי, פגיעה בציבור ובקיומן התקין של המחאות, ותפעל בנחישות נגד כל ניסיון שכזה.