-
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

30 עצורים בפרשת הונאה גדולה בי-ם בתחום אספקת האנרגיה והדלקים

החשודים הצליחו להשתלט הצהרתית על הבעלות של מאות וייתכן אלפי חברות, ופעלו ברחבי הארץ להלבין כ-700 מיליון שקלים • המעורבים בפרשה גם ביצעו עבירות מיסוי וזייפו תצהירים, חתימות של עורכי דין ובעלויות דרך רשם החברות
ורד פלמן
07 בספטמבר 2020
11:50

בתום כחצי שנה של חקירה סמויה, פרשה הונאה גדולה בירושלים הותרה היום (שני) לפרסום. המעורבים בפרשה זייפו בעלות על כ-200 חברות דלק וסולר, דרכן פעלו ברחבי הארץ כדי להלבין כ-700 מיליון שקלים. 30 חשודים נעצרו הבוקר בחשד להלבנת הון, עבירות מס, קבלת דבר במרמה והתחזות. כמה מהם יובאו היום לבית המשפט לדיון בהארכת מעצרם. 

על פי החשד, המעורבים בפרשה זייפו תצהירים, חתימות של עורכי דין ובעלויות דרך רשם החברות. בנוסף, הם חשודים בהקמת חשבונות בנק פיקטיביים – על שמות החברות ומהלו דלקים כחלק מפעילות המרמה. כמה בתי עסק לחילופי כספים חשודים ששיתפו עמם פעולה, ושלקחו חלק ברשת ההונאה. לדברי המשטרה, בפרשיה מעורבים עורכי דין ורואי חשבון "מהשורה הראשונה", וצפויים להיעצר עוד אנשים. החקירה מתקיימת בימ"ר ירושלים, בשיתוף מכס ומע"מ ירושלים, רשם החברות והתאגידים ומנהל הדלק. 


החקירה החלה בעקבות תלונות של חברות שגילו שעשו שימוש בזהות שלהם או ששינו להם את בעלי החברה והגישו תלונה במשטרה. בחקירה התגלה כי המעורבים הצליחו להערים על מנגנוני רשם החברות, ולהשתלט הצהרתית על הבעלות של מאות וייתכן אלפי חברות שונות ברחבי הארץ ולרשום אותן על שמם.

עוד חשפו חוקרי המשטרה, כי בבעלותם של חלק מהחשודים תחנות דלק במספר ערים, וכי חלק מהדלקים שנסחרו על ידי החשודים וסופקו לציבור, התגלו כדלקים שהנם מהולים בחומרים נוספים בניגוד לחוק, ואף עולה החשד שבעקבות כך נגרמו נזקים לרכבם של עשרות ומאות אזרחים.

רשות המיסים מסרה: "מדובר בפרשיה חמורה לפיה חברו גורמים עבריינים יחד עם בעלי מקצועות חופשיים, ובכללם עורך דין ורואי חשבון, וביצעו עבירות של קיזוז והפצת חשבוניות מס פיקטיביות בניגוד לחוק מע"מ ופקודת מס הכנסה, וכן עבירות על חוק איסור הלבנת הון במאות מיליוני שקלים בענף הסולר והדלקים. על פי החשד מבצעי העבירות גנבו חברות לגיטימיות והשתמשו ביישות המשפטית הלגיטימית ללא ידיעתם של בעלי החברות, בהוצאת חשבוניות מס פיקטיביות והכנסתם לספריהם שלהם. החשודים לא בחלו בכל אמצעי והכינו דוקומנציה פיקטיבית ואף השתמשו בה לצורך הלבנת הכספים שהתקבלו כתוצאה מהפרי האסור של העבירות שביצעו".

 

תגיות:
הונאה