-

תרחיש אימים או מציאות עתידית: עומסי חום קיצוניים יהפכו לשגרה

5 השנים האחרונות הן החמות ביותר מאז החלו המדידות • אם העולם לא יתעשת ויפעל להפחתה בפליטת גזי החממה, הטמפרטורה פה בארץ תעלה עד לשנת 2010 בעוד 4 מעלות בממוצע
שרון וכסלר
07 בספטמבר 2020
17:30

עומס החום שליווה אותנו בסוף השבוע שעבר, מלווה אותנו גם השבוע. הבשורה הטובה היא שכמו כל גל חום, הוא מסתיים ממש בקרוב. הבשורה הרעה היא שמה שקורה בחודשים האחרונים מאמת את תרחישי האימה מול העיניים שלנו. לפי התחזיות השחורות של חוקרי האקלים, ימים כאלו יהיו הנורמה. אחת מחוקרות האקלים, מוניקה ווד, אפילו אמרה כי מצפה לנו "עולם חם יותר ויבש יותר. פחות שלג שאמור לספק לנו את המים בתקופה היבשה".

שנת 2020 עומדת להיות אחת השנים החמות ביותר מאז החלו המדידות, אם לא החמה שבהן. גלי חום חריגים נרשמים במקומות לא צפויים: אירופה, ארצות הברית ואפילו סיביר. זה לא שלא היו גלי חום בעבר, וזה לא שלא נשברו שיאים בעבר, העניין הוא שגלי החום הופכים תכופים יותר. חמש השנים האחרונות הן החמות ביותר מאז החלו המדידות. כל זה בהחלט מתיישב עם הגרף העולה מאז שנות ה-70. העניין בהתחממות הגלובלית הוא שלא שרק שנעשה יותר חם, אלא גם שמזג האוויר הופך לקיצוני, ואז מתרחשות תופעות יוצאות דופן כמו סופות רעמים ושריפות.

לפי מנהל האוקיינוסים והאטמוספירה בארצות הברית, עונת ההוריקנים הקרובה תהיה פעילה במיוחד בגלל ההתחממות הגלובלית. והנה כבר לפני שבועיים, הוריקן "לורה" פגע בלואיזיאנה בעוצמת רוחות של 240 קמ"ש. ושלא תחשבו שזה לא הגיע אלינו לישראל - השירות המטאורולוגי פרסם דוח על מגמות שינוי הטמפרטורות בארץ, והגיע למסקנה שאם העולם לא יתעשת ויפעל להפחתה בפליטת גזי החממה, הטמפרטורה פה בארץ תעלה עד לשנת 2010 בעוד 4 מעלות בממוצע. נשמע לכם קצת? תחשבו על גל החום הנוכחי ועכשיו תוסיפו לו 4 מעלות.

גם אם נראה לכם ששינויי האקלים הם חלק ממחזוריות של הטבע או השמש או כל סיבה אחרת, עדיין אי אפשר להתעלם מהעובדה הפשוטה והכואבת - אנחנו מזהמים, ואם אנחנו אלה שמזהמים המסקנה פשוטה: אנחנו יכולים להשפיע.