-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

השרים אישרו: מהערב סגר לילי ב-40 יישובים למשך שבוע

מוסדות החינוך ייסגרו באזורים אלה, תוגבל יציאה מהבתים בין 19:00 ל-05:00 • לשרים נכתב: הסיבה לעוצר הלילי – חתונות וסיורי סליחות • משרד הבריאות: נעשו ניסיונות לשוחח עם ראש עיריית ירושלים על ההגבלות – אך ללא הצלחה • חברי מועצה באשדוד: הציבור החרדי בעיר לא ישתף פעולה עם האפליה
גילי כהן ועמיחי שטיין
08 בספטמבר 2020
07:27
עודכן ב 14:34

ועדת השרים לענייני אזור מוגבל אישרה הבוקר (שלישי) להטיל סגר לילי על 40 יישובים מהערב בשעה 19:00. השר אריה דרעי היה היחיד להתנגד בהצבעה. לשרים נכתב כי לפי משרד הבריאות "הסגר נועד לתת מענה לדפוסי הדבקה הנובעים מהתקהלויות כמו חתונות וסיורי סליחות". 

ההגבלות שהוטלו על האזורים האדומים

עוצר לילי מ-19:00 עד 05:00 - תותר יציאה מהבית עד מרחק של 500 מטרים בלבד, למעט מקרים חריגים
סגירת מוסדות החינוך, למעט גנים וחינוך מיוחד
> סגירת עסקים בשעה 19:00 למעט עסקים חיוניים
> איסור התקהלויות של יותר מ-10 איש בשטח סגור ו-20 איש בשטח פתוח

ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, קיים הערכת מצב לקראת סגר הלילה ואמר בסופה: "ההיערכות המשטרתית המוגברת שתחל הערב, מגיעה לאחר תקופה ממושכת ואינטנסיבית במיוחד, בה שוטרי ישראל פועלים מסביב לשעון לאכיפת התקנות ושמירה על בריאות הציבור לצד יתר המשימות.  נמשיך לאכוף הפרות, אולם גם כעת, מדיניות האכיפה שלנו תמשיך להישען בראש ובראשונה על שיח, הסברה, שיקול דעת ורתימת הציבור לשיתוף פעולה. המפתח להצלחה טמון בעיקר, בהישמעות של הציבור להנחיות ובשיתוף פעולה של הרשויות השונות. מצופה מהציבור לשמור על הוראות החוק ולהישמע להוראות השוטרים". 

לפי משרד הבריאות, נעשו מספר ניסיונות לשוחח עם ראש עיריית ירושלים משה ליאון כדי לדון על ההגבלות בעירו, אך ללא הצלחה. לפי המסמך, במסגרת התייעצות שהייתה עם גורמים מטעמו של ראש העיר עלה שיש התנגדות עקרונית להכרזה על העיר או חלקים ממנה כאזור מוגבל. גם ראש עיריית נתיבות סירב לשתף פעולה בנושא. 

חברי סיעת אגודת ישראל באשדוד התכנסו לדיון עקב ההחלטו ומסרו: "הציבור החרדי באשדוד לא יקבל, ולא ישתף פעולה עם אפליה זו, הציבור ימשיך את אורח חייו כרגיל תוך שמירה והקפדה על הנחיות הבריאות כפי שהקפיד עד כה". 

בריאיון לתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב אמר ליאון לאסתי פרז כי "יש לי שיתוף פעולה מלא עם משרד הבריאות, אבל אני לא מבין מה זה סגר לילי. לא הגיוני שיותר מ-54 אלף איש בריאים ייכנסו לסגר לילי, זה גורם להתמרמרות. הסגר האחרון ברוממה לא עשה שום דבר. סגר לא עובד, צריך לנקוט בצעדים של אכיפה". 

האזינו לריאיון עם משה ליאון

יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, פרופסור חגי לוין, בדיון בוועדת הקורונה על מערך ההסברה לציבור: "אנחנו נמצאים עכשיו בישראל במצב של פאודה. פאודה זה כאוס. ישראל צריכה סדר, היא לא צריכה סגר, היא צריכה סדר". 

פרופ חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור בוועדת הקורונה: "אנחנו נמצאים עכשיו בישראל במצב של פאודה. פאודה זה כאוס. ישראל צריכה סדר, היא לא צריכה סגר, היא צריכה סדר."

אתמול אובחנו 3,425 נדבקים בקורונה מתוך יותר מ-40 אלף בדיקות. מניין הנפטרים עומד על 1,031. אתמול מסר ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהרה לתקשורת והסביר את ההחלטה לדחות את הטלת הסגר: "לפי החוק יש לשמוע ולהיוועץ בכל אחת ואחת מהערים, ולכן היה צורך בעוד 24 שעות".

שר החוץ גבי אשכנזי ביקר במצפה יערים המוגדרת כיישוב אדום ואמר: "אני יוצא נגד הניסיון להאשים ולסמן מגזר כזה או אחר. מה שקורה במובן הזה עושה אבל למגזר החרדי והערבי. אני רואה כאן הירתמות בכל המקומות כדי לפתור את הבעיות". על החלטת הממשלה בנוגע לעוצר הלילה אמר: "טוב שהתעכבנו וירדנו לשטח. נקבל החלטות נכונות יותר". 

גורם במשרד ממשלתי אמר אתמול כי תוכנית הרמזור במתכונתה הנוכחית לא תוריד תחלואה. גם בישיבת השרים שהתקיימה ביום ראשון אמר ראש הממשלה שהמודל המוצע יבלום את הנתונים, אך ככל הנראה לא יצמצם אותם בצורה משמעותית.

גורם נוסף, המעורב בניהול המשבר, ציין: "יש חשש מפני אובדן שליטה. כשאתה ברמה כזאת גבוהה של תחלואה, אתה יכול ליפול על פני תהום. יש שחיקה של מערכת הבריאות כבר עכשיו. זאת לא קריסה, אבל איכות הטיפול הרפואי נפגעת".

סגר בחגים? ההכרעה ביום חמישי

בישיבת קבינט הקורונה שתתקיים ביום חמישי יוכרע אם ישראל תהיה בסגר בחגי תשרי. קיימת מחלוקת בין שרי הממשלה בנוגע לסגר כללי, כששרי כחול לבן מתנגדים למהלך, אך מנגד ישנם שרים שתומכים בו - דוגמת דרעי ושטייניץ. בנוגע לימי החג עצמם, התוכנית של גמזו כוללת בערב ראש השנה, בחג עצמו וביום הכיפורים הגבלה של היציאה מהבתים למרחק של 500 מטר - וכן קריאה לציין את האירועים בחיק המשפחה.

 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

בתשובה לשאלה אם יהיה סגר בראש השנה, ענה ראש הממשלה: "אני לא יודע, בגלל זה אנחנו עושים ישיבה. אנחנו עושים כמיטב יכולתנו להימנע מסגר, אבל אין לנו ביטחון מוחלט בדבר הזה. אם נוכל בלי סגר - כמובן שנעשה את זה".