קרן טרנר אייל, הבוקר
צילום: ערוץ הכנסת

מנכ"לית האוצר: רואים התאוששות במצב הכלכלי אך חוששים מסגר

קרן טרנר-אייל בוועדת הכלכלה: הגירעון בתקציב צפוי לעמוד בסוף השנה על 13.3%, חלה ירידה קלה במספר המובטלים במחצית הראשונה של חודש אוגוסט • פרופ' חגי לוין בוועדת הקורונה: "ישראל צריכה סדר, היא לא צריכה סגר"
זאב קם ומיכל וסרמן
08 בספטמבר 2020
10:15
עודכן ב 13:34

ועדת הכלכלה של הכנסת מתכנסת הבוקר (שלישי) לדיון על תוכניות הסיוע הכלכליות לעסקים הקטנים והבינוניים בתקופת הקורונה. מנכ"לית משרד האוצר, קרן טרנר-אייל, אמרה בדיון כי הגירעון בתקציב צפוי לעמוד בסוף השנה על 13.3%.

מנכ"לית משרד האוצר הוסיפה כי "ככל שהמצב הבריאותי יחמיר ויוטל סגר, המדדים ישתנו". לדבריה חלה ירידה קלה במספר המובטלים במחצית הראשונה של חודש אוגוסט. "המצב משתפר, רואים התאוששות במצב הכלכלי אך חוששים ממצב של סגר", הוסיפה טרנר-אייל.

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי אמר בסיכום הדיון כי "הוועדה קוראת למשרד האוצר להפעיל מוקד מיוחד לבעלי עסקים לתקופת הקורונה, וכן לעדכן על הפתרונות לעניין החל"ת. הוועדה בדעה שעל המדינה לגבש תוכניות הכשרה לעובדים לתקופת הקורונה ואחריה".

יו"ר ועדת הקורונה שאשא-ביטון: "עצב ומקומם שכל המדינה בהולד"

במקביל, התכנסה היום גם ועדת הקורונה. יו"ר הוועדה ח"כ יפעת שאשא-ביטון מתחה ביקורת על התנהלות הממשלה ואמרה: "זה פשוט עצוב ומקומם שכל המדינה בהולד, כי לא ידוע אם יהיה סגר בחגים או לא יהיה סגר בחגים. משקפים לנו כאן את המציאות שבה נמצאים כל האזרחים במדינת ישראל, אם בפיקוד העורף חווים חוסר ודאות איך אנחנו מצפים שהציבור יבין מה קורה כאן?".

יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור פרופסור חגי לוין אמר בדיון: "אנחנו נמצאים עכשיו בישראל במצב של פאודה. פאודה זה כאוס. ישראל צריכה סדר, היא לא צריכה סגר. צריך להדריך את הציבור איך לפעול נכון ובדבר הזה אנחנו כרגע לא עושים מספיק.

"צריכים לשנות את הנורמה החברתית. הנורמה החברתית כיום - שזה לגיטימי לעשות אירוע המוני וכן הלאה. מבחינה אפידמיולוגית האוכלוסיה שבה אנחנו רואים את הקפיצה בהדבקות זה בגילים 30-15. שם אנחנו צריכים לעבוד באופן ייעודי עם הצעירים בישראל בשביל להגן על החברה כולה, על הקשישים. אם מחליטים החלטה על סגר לילי, אולי זה הפתרון, אבל בואו התייצבו בפני הציבור - הסבירו את ההיגיון, תעבדו ביחד. אם הציבור לא יבין למה הוא עושה את הדברים הוא לא יעשה אותם".