ארכיון
צילום: פלאש 90

דוח ה-OECD: הכיתות בישראל מהצפופות במדינות המפותחות

עוד מנתוני הדוח השנתי: התלמידים בארץ לומדים יותר - אך ההישגים נמוכים. בנוסף, מורי ישראל מרוויחים פחות מעמיתיהם בארגון המדינות המפותחות
לירן כוג'הינוף
08 בספטמבר 2020
12:00

הכיתות בישראל הן מהצפופות ביותר בקרב המדינות המפותחות, כך עולה מדוח Education at a Glance של ארגון ה-OECD לשנת 2020 שפורסם היום (שלישי). הדוח מתייחס ל-38 מערכות חינוך  במדינות החברות בארגון הבין-לאומי ועוסק ברובו בשנת 2019.

על פי הדוח צפיפות התלמידים בכיתה בבבתי הספר היסודיים בישראל גדולה בכ-25% ממוצע ה-OECD, כאשר בישראל יש 26.4 תלמידים בכיתה לעומת 21.1 תלמידים במדינות החברות בארגון. בכיתה בחטיבות הביניים בישראל ישנם 28.2 תלמידים בממוצע בכיתה לעומת 23.3 בארגון.

עוד עולה מהדוח כי תלמידי ישראל בבתי הספר היסודיים לומדים 154 שעות יותר בשנה מתלמידי בתי הספר היסודיים במדינות ה-OECD. ליתר דיוק 958 שעות בישראל לעומת 804 בממוצע הארגון. בחטיבות הביניים לומדים תלמידי ישראל 62 שעות יותר מתלמידי הארגון באותה שכבת גיל. עם זאת היקף השעות הרב לא הוכיח את עצמו, כאשר הישגי התלמידים בישראל במבחני פיז"ה לשנת 2018 הצביעו על ירידה.

מלבד זאת, עולה מן הדוח כי המורים בישראל מרוויחים פחות מהמורים בארגון ה-OECD. על אף שהגידול בשכרם של המורים בישראל גבוה מהגידול ב-OECD, השכר של המורים בישראל נמוך ביחס לעמיתיהם בעולם. בחינוך היסודי מרוויחים עובדי ההוראה 6% פחות מהעולם, בחטיבות הביניים מרוויחים עובדי ההוראה 5% פחות מעובדי הארגון ובחטיבה העליונה מרוויחים עובדי ההוראה 6% פחות מעמיתיהם מעבר לים.

לעומת זאת, הגננות בישראל מרוויחות 3% יותר מהגננות בארגון. בנוסף, גם שכר המנהלים בישראל גבוה מהממוצע ב-OECD.

כמו כן מבדיקת נתוני מערכת ההשכלה גבוהה עולה כי אחוז המשכילים בישראל גבוה מהממוצע ב-OECD. בישראל 50.2% בעלי תארים על-תיכוניים ואקדמיים, לעומת 38% ב-OECD. גם הנשים בישראל משכילות יותר מהנשים במדינות החברות בארגון.

שר החינוך יואב גלנט מסר בתגובה לפרסום הדוח: "מערכת החינוך היא 'המנוע הראשי' של המשק הישראלי ותנאי לקיומה של מדינה משגשגת וחברה מתקדמת. משרד החינוך ישקיע השנה סכום תקדימי של כ-1.2 מיליארד שקלים בתשתיות טכנולוגיות ובתקשוב בתי ספר ורכש אמצעי קצה".

מנכ"ל משרד החינוך עמית אדרי מסר בתגובה לפרסום הדוח: "ישראל מובילה בשיעור הלומדים שלה, ומבין המדינות הבודדות בעולם שחינוך חובה הוחל בה מגיל שלוש. היכולת של מערכת החינוך בישראל להחזיק את תלמידיה מוכיחה את מחויבותם ומסירותם של המנהלים והמורים כלפי התלמידים".