-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הפיגוע שלא דווח: תושב ג'נין מואשם בניסיון לרצח

כתב אישום הוגש נגד וליד מנצור בן 23 שדקר גבר פעמים רבות ופצע אותו אנושות באתר בנייה בראש העין • מואשם גם בחבלה חמורה, שוד ושיבוש מהלכי משפט • תחילה דווחה הדקירה כקטטה, אחר כך מסרה המשטרה כי נסיבות המקרה נבדקות ויום לאחר מכן שב"כ אישר שמדובר בפיגוע
הדס גרינברג
08 בספטמבר 2020
22:40
עודכן ב 14:01

הפיגוע שלא דווח: פרקליטות מחוז מרכז הגישה הבוקר (רביעי) כתב אישום לבית המשפט המחוזי מרכז נגד וליד מנצור, תושב ג'נין בן 23, בגין ניסיון לרצח את רפאל לוי באתר בנייה בראש העין באתר בנייה בראש העין ב-24 באוגוסט. לוי נפצע אנושות בפיגוע. על חקירת האירוע כפיגוע דווח לראשונה בכאן חדשות. כתב האישום מייחס למנצור גם עבירות של חבלה חמורה, שוד, שיבוש מהלכי משפט ועבירות נוספות.

 


 

לפי כתב האישום, נכנס מנצור לישראל ללא היתר שהייה דרך פרצה בגדר הביטחון, כדי למצוא עבודה. הוא הגיע לשכונה חדשה בראש העין שנמצאת בבנייה כשהוא מצוייד בסכין מתקפלת שם נתקל ברפאל לוי - בעל דירה הנבנית באותה שכונה. הוא הציג בפניו מצג שקרי כאילו יש ברשותו מפתחות לדירתו, וכאשר הגיעו השניים לדירה, שלף את סכין, אמר "אללה ואכבר", ודקר אותו 20 דקירות בכל חלקי גופו. השניים נאבקו ולבסוף לקח מנצור את הטלפון הנייד ומפתחות רכבו של לוי ונמלט.

מנצור חזר לביתו בג'נין והסתגר בו. בהמשך לן בדירת מסתור, גילח את ראשו וזקנו ואף ביקש מחבריו לקרוא לו בשם בדוי כדי לחמוק מכוחות הביטחון.

תחילה דווחה הדקירה כקטטה, אחר כך מסרה המשטרה כי נסיבות המקרה נבדקות - אלא שהדיווח הזה נבלע בשטף החדשות, ובשום שלב לא דווח לציבור שישנו חשד ממשי לפיגוע. כמו כן, לא דווח על המצוד אחר החשוד כמחבל. יום לאחר מכן שב"כ אישר כי מדובר בפיגוע, ושהחשוד במעשה היה שוהה בלתי חוקי בישראל. לוחמי ימ"מ עצרו אותו בג'נין בתום ארבעה ימי מצוד. הגבר שנדקר נפצע אנושות ועבר ניתוח מציל חיים בבית החולים שבו אושפז. הוא העיד שהתוקף צעק לעברו בערבית לפני שדקר אותו.

 רפאל לוי, הצעיר שנדקר בפיגוע, התייחס בשבוע שעבר לראשונה לאירוע הטרור. בפוסט שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו כתב לוי: "המחבל הצליח לדקור אותי 28 פעמים ופצע אותי בצורה קשה - אבל אני ניצחתי".