-

בניגוד להנחיות: מוסדות חינוך בשכונות אדומות באשדוד נפתחו כרגיל

המשטרה חוקרת את נסיבות החתונה ההמונית שבה נכח סגן השר פרוש • 3,506 נדבקים חדשים בקורונה אובחנו אתמול; העלייה במספר הבדיקות נמשכת. אתמול נערכו יותר מ-44 אלף בדיקות, מניין הנפטרים מהנגיף עומד על 1,048 • ארגון העצמאים דורש פיצוי מראש במקרה של סגירה: "אם לא יהיה פיצוי נחזור לרחובות ולהפגנות"
כתבי כאן חדשות
09 בספטמבר 2020
08:31
עודכן ב 15:31

ברבעים ג', ז' ו-ח' באשדוד, המוגדרים שכונות אדומות, נפתחו היום (רביעי) בתי ספר, גנים ותלמודי תורה בניגוד להנחיות. בשכונות הללו הוטל עוצר לילי ומוסדות החינוך אמורים להיות סגורים. מורה באחד ממוסדות החינוך אמר לכאן חדשות: "לא שמעתי שבית הספר צריך להיות סגור היום. מה שאומרים לנו אנחנו עושים, לא אמרו לנו שצריך לסגור". 

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי אתמול אובחנו 3,506 נדבקים חדשים בקורונה. בד בבד, העלייה במספר הבדיקות היומיות נמשכת, כשאתמול נערכו יותר מ-44 אלף בדיקות. מניין המתים מהנגיף עומד על 1,048, מספר החולים במצב קשה עומד על 472, מהם 140 מונשמים.  

המשטרה חוקרת את נסיבות החתונה ההמונית שבה נכח סגן השר פרוש

בניגוד להנחיות משרד הבריאות השתתף אתמול סגן שר החינוך, מאיר פרוש, בחתונה בחיפה של נכדת האדמו"ר של חסידות סארט ויז'ניץ. בחתונה השתתפו כמה מאות חסידים. המשטרה הודיעה כי פתחה בחקירת נסיבות האירוע ובסיומה יוחלט על אופן האכיפה בהתאם. מלשכתו של פרוש נמסר: "סגן השר שהה בחתונה שהתקיימה אתמול בערב במשך דקות ספורות בלבד. סגן השר קורא לציבור להתנהל ולהישמע להוראות גורמי הבריאות".

כמו כן, המשטרה זימנה לשימוע בעל מועדון בחיפה, בעקבות סרטון ברשת המעלה חשד להפרת תנאי "התו הסגול", בדגש על כמות המבלים, ריחוק נדרש ועטיית מסכות.

אתמול פורסם בחדשות הערב שאלפי בדיקות מיותרות נעשו ביומיים האחרונים ביישובים שמוגדרים אדומים, עקב קריאות ראשי הרשויות לתושבים הבריאים לבוא להיבדק כדי להוריד את אחוזי התחלואה בעיר. בכרוז של עיריית אלעד, מבקשת העירייה מהתושבים הבריאים לבוא להיבדק כדי להפחית את הניקוד של העיר שהוביל אותה להיות אדומה. גם עיריית בני ברק קראה לתושבים הבריאים להיבדק. גורמים במשרד הבריאות אומרים שמדובר בתופעה חמורה מאוד שיוצרת תמונה מעוותת של הנתונים ומשנה את הסטטיסטיקה, והוסיפו שמדובר בבזבוז משאב לאומי לבדיקות מיותרות.

ברקע העלייה המתמשכת במספר החולים, ראש קבינט המומחים המייעץ לתוכנית "מגן ישראל", פרופסור רן בליצר, אמר הבוקר לכאן רשת ב שהעיכוב באישור תוכנית הרמזור עלול להוביל לדבריו ל"חציית עוד קו למצב לא שגרתי". עוד ציין פרופסור בליצר כי "מגיעה נקודה שבה הניסיון לעצור את השטף לא מצליח. כשמספר החולים החדשים עולה מ-2,000 ל-3,500 - מספר החולים קשה יעקוב אחריו בעוד שבועיים. אסור להגיע לנקודה שאין מיטת אשפוז למישהו שעובר התקף לב בצפון כי את כל המיטות תופסים חולי קורונה". 

האזינו לריאיון המלא עם פרופ' בליצר בכאן רשת ב

הלילה החל העוצר הלילי בכ-40 ערים אדומות ברחבי הארץ. השר יזהר שי סיפר הבוקר בריאיון לרועי שרון וגילי כהן בכאן רשת ב שהוא הציע להטיל עוצר לילי כבר לפני חודשיים. על האפשרות של הטלת סגר כללי הוסיף השר שי: "זה יעיל ויוריד את התחלואה אבל יפגע קשות בכלכלה. אם נתקרב לאי ספיקה של מערכת הבריאות - כל הנחות היסוד יקרסו". 

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד התייחס גם כן לאפשרות של הטלת סגר כללי ואמר כי "סגר כלל ארצי הוא לא יעיל. איך אפשר להשוות בין בני ברק לכוכב יאיר - שלא ידועה בחיי הלילה הסוערים שלה?"

נמשכים הדיונים על מתווה החגים

בתוך כך, גורמים במשרד הבריאות ממליצים לקראת חגי תשרי לצמצם את מספר הסועדים בארוחות החג ולהסתפק בסעודה בחיק המשפחה בלבד. כמו כן הם ממליצים להגביל את מספר המשתתפים במנייני תפילה. עוד הציעו הבכירים לקיים תפילות במרחב פתוח וטקסי כפרות באופן מצומצם ביותר.

במטה לביטחון לאומי צפויים להמליץ על סגר מלא בתקופת חגי תשרי. היועץ לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, המליץ בעבר על סגר "במתכונת ליל הסדר". בתקופה האחרונה יותר ויותר שרים הביעו תמיכה במהלך. ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר אתמול בביקורו בבית שמש כי לא בטוח שביום חמישי יתקבלו החלטות בנושא.