בנימין נתניהו ואביחי מנדלבליט

היועמ"ש: לאירוע הטרגי באום אל-חיראן אין קשר לרה"מ; נתניהו: אין מנוס מחקירה עצמאית

עוד כתב מנדלבליט בהודעתו: הטענה שפרקליטות המדינה קבעה אי פעם כי מדובר ב"מחבל" - טענת כזב • נתניהו תקף: ייתכן שהיועמ"ש לא אישר את ההתנהלות הזאת? הוא לא יבדוק את זה • גנץ: מתקפות של השלטון נגד מערכת אכיפת החוק לא לגיטימיות
כתבי כאן חדשות
09 בספטמבר 2020
17:14
עודכן ב 20:37

המחדל באום אל-חיראן: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פרסם הערב (רביעי) הודעה המתייחסת לבדיקת האירועים באום אל-חיראן ב-2017, שהובילו למותו של יעקוב אבו אל-קיעאן מירי שוטרים, ומותו של השוטר ארז (עמדי) לוי. זאת על רקע הגילויים החדשים בפרשה שפורסמו בחדשות 12. בהודעתו יצא מנדלבליט נגד דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא, וכתב: "לאירוע הטרגי באום אל-חיראן ולבדיקה שנעשתה בעקבותיו אין ולא היה כל קשר לראש הממשלה".

עוד כתב מנדלבליט: "הטענה כאילו פרקליטות המדינה קבעה אי פעם כי מדובר ב'מחבל' היא אפוא טענת כזב. היועץ המשפטי לממשלה דוחה בתוקף טענה זו, ובוודאי את הטענה כי הדבר (שכאמור מעולם לא קרה) נעשה חלילה כדי לפגוע בראש הממשלה. הטענות הן כאמור הן שקר וכזב, המצאת יש מאין, שכל תכליתן דה-לגיטימציה למערכת אכיפת החוק ולהחלטותיה בעניינו של ראש הממשלה".

זמן קצר לאחר פרסום הודעת מנדלבליט, תקף אותו נתניהו בחריפות בישיבת סיעה של הליכוד: "כולנו ראינו את טיוח ושיבוש החקירות. ברור שיש החלטות פוליטיות מצד המשטרה והפרקליטות כדי להפיל אותי – את זה חייבים לחקור. ייתכן שהיועץ המשפטי לממשלה לא אישר את ההתנהלות הזאת? היועץ המשפטי לא יבדוק את זה. אין מנוס מחקירה עצמאית – רק כך אפשר להבטיח את שלטון החוק".

גנץ הגיב לנתניהו במהלך ישיבת כחול לבן: "מתקפות של השלטון נגד מערכת אכיפת החוק לא לגיטימיות, כחול לבן במשרד המשפטים כדי למנוע צעדים מסוכנים". אתמול נתניהו פנה אל משפחת אבו אל-קיעאן, ואמר: "ברצוני להביע את התנצלותי על שבכירי הפרקליטות והמשטרה הפכו אותו למחבל כדי לפגוע בי".

נשיא המדינה ראובן ריבלין גם התייחס היום לפרשה, ואמר כי לא רק יחידים צריכים להכיר בטעויותיהם - גם על ארגונים ממשלתיים ועל מדינות רובצת האחריות לביקורת עצמית ולהתנצלות על טעויות. "חוסנה של מערכת, כל מערכת, נבחן ביכולת שלה לאפשר חקירה כשזו נדרשת, להודות בטעויות, לתת דין וחשבון, ולתקן את דרכיה להבא. גם לאחר שעובר זמן, ניתן לומר טעינו, שגינו, נבדוק, נחקור״, דברי ריבלין.

משפחתו של יעקוב אבו אל-קיעאן קיימה הערב מסיבת עיתונאים. בנו של אבו אל-קיעאן אמר כי הם מברכים על התנצלותו של נתניהו אתמול, על אף שהגיעה באיחור. "אני מזמין את נתניהו לראות איך אנחנו חיים", אמר הבן. "אנחנו דורשים פיצויים על הנזק שנגרם למשפחה".

הבוקר אמר אחיו של אבו אל-קיעאן, אחמד, בריאיון לכאן רשת ב כי הפרשה לא סגורה. לדבריו, "יעקוב נרצח, כל מי שהיה מעורב צריך לעמוד לדין, מהשוטרים בשטח ועד לשר לביטחון הפנים לשעבר". אל-קיעאן הוסיף כי "אנחנו מבקשים שיכירו בו כחלל מדינת ישראל. אני מקווה שזו לא הייתה המדיניות כי זו ההרגשה שלנו".

האזינו לריאיון המלא עם אחמד אבו אל-קיעאן

בתוך כך, בכיר במחלקה לחקירות שוטרים, רב פקד דובי שרצר, הגיש היום עתירה לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד המשטרה והפרקליטות בדרישה לקדם אותו לדרגת סגן ניצב, תוך שהוא מעלה טענות קשות נגד המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך ובכירים במערכת. רפ"ק שרצר טוען שנגרם לו עוול בכך שלא הועלה בדרגה משום שדיווח לפרקליט המדינה על מה שנראה לו כניסיונות להטיל מורא על מח"ש.  

רפ"ק שרצר, שהיה מעורב בחקירת האירוע באום אל-חיראן, טען כי בעת החקירה הופעלו לחצים על מח"ש מצד המפכ"ל לשעבר אלשיך, שאף הורה לעוזרו "להיכנס" בסגן מנהל מח"ש משה סעדה, שכיהן כראש מח"ש בפועל באותה תקופה. בתצהיר שהגיש סעדה הוא כותב כי נודע לו שאלשיך אמר לראש מח"ש אז, אורי כרמל, ברקע חקירות רגישות נגד בכירי משטרה: "אתה יודע שאני מומחה בפירוק ארגונים עוינים", תוך שהוא רומז על מח"ש. התלונה שהגיש סעדה אז לפרקליט המדינה שי ניצן - לא התקדמה.

השתתפו בהכנת הידיעה: תמר אלמוג ואסף פוזיילוב