ישיבת קבינט קורונה
צילום: קובי גדעון, לע"מ

מתווה משרד האוצר לקראת דיון על סגר כללי: מקומות העבודה יפעלו גם באזורים אדומים

במשרד מתנגדים לסגר מוחלט: כלכלת ישראל למדה לחיות בצל הנגיף ואסור לסגור אותה לחלוטין • נתניהו קיים התייעצות עם גמזו, אדלשטיין ושרים נוספים לפני ישיבת הקבינט
כתבי כאן חדשות
09 בספטמבר 2020
17:51
עודכן ב 18:34

לקראת ישיבת קבינט הקורונה מחר (חמישי), שבה צפויים השרים לדון באפשרות של סגר כללי, משרד האוצר הציג היום מתווה משלו המציע חלופה לסגר וכולל הטלת החמרות נוספות. במכתב ששלחה מנכ"לית המשרד קרן טרנר-אייל לממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו נאמר כי המשרד מתנגד להטלת סגר כללי נוסף.

לפי המתווה שגובש באוצר, פעילות מערכת החינוך ביישובים האדומים תיעשה מרחוק בלבד, ואילו בכל יתר היישובים הלימודים יפעלו כסדרם - לכל הפחות עד כיתה ד'. מקומות העבודה יפעלו בהתאם להנחיות התו הסגול בכל היישובים, גם ביישובים שיוגדרו אדומים.

עוד מוצע להחמיר את האיסור על התקהלות במקומות מסחר ופנאי, כך שבכל היישובים שאינם מוגדרים אדומים יחולו התנאים שהוגדרו ליישובים כתומים לפי מתווה הרמזור, כלומר - עד 25 איש בחלל סגור ועד 50 בחלל פתוח. כך גם באירועים בישיבה במקומות מסומנים וללא מזון. גורמים באוצר אמרו לכאן חדשות כי כלכלת ישראל למדה לחיות בצל הנגיף ואסור לסגור אותה לחלוטין.

ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס היום התייעצות עם פרופסור רוני גמזו, שר הבריאות יולי אדלשטיין וכמה שרים נוספים, לקראת ישיבת הקבינט מחר. זאת בזמן שאדלשטיין, גמזו ובכירים נוספים במשרד הבריאות נמצאים בבידוד לאחר שבאו במגע עם חולה קורונה.

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי אתמול אובחנו 3,506 נדבקים חדשים בקורונה. בד בבד, העלייה במספר הבדיקות היומיות נמשכת, כשאתמול נערכו יותר מ-44 אלף בדיקות. מניין המתים מהנגיף עומד על 1,048, מספר החולים במצב קשה עומד על 472, מהם 140 מונשמים.

ד"ר הגר מזרחי, מנהלת המרכז הרפואי פדה-פוריה, התייחסה להתמודדות עם העלייה בתחלואה, ובריאיון לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה בכאן רשת ב אמרה: "יש לנו מחלקת קורונה אחת. המחלקה עמוסה, זה מתבטא בדרגת הקושי של המחלה. אנחנו רואים בגל הזה מטופלים קשים מאוד ובגילאים צעירים הרבה יותר מבגל הקודם".

גמזו אמר היום בכינוס של המכון לחקר מדיניות הבריאות: "זה התפקיד (ממונה הקורונה) הכי כפוי טובה שיש במדינת ישראל. אתה לא נותן הקלות, רק הגבלות, ונדרש לדברים כמו תוכנית רמזור וזה גורם לכעסים. בסוף יש פה וירוס חמקמק, הוא הונדס כדי להיות סערה מושלמת ויש לו יכולת הדבקה מהטובות שראינו. אני מקבל הרבה תמיכה ועידוד וזה התפקיד הניהולי הכי מורכב שעשיתי. אבל מעולם לא חיפשתי תפקידים קלים".

האזינו לריאיון עם ד"ר הגר מזרחי בכאן רשת ב

אמש נכנסו לתוקף ההגבלות על הערים והשכונות האדומות, ובהן עוצר לילי וסגירה של מוסדות החינוך ב-40 יישובים. למרות ההגבלות, הפרות של ההנחיות נרשמו בכמה מוקדים. 

ברבעים ג', ז' ו-ח' באשדוד, המוגדרים שכונות אדומות, נפתחו היום בתי ספר, גנים ותלמודי תורה בניגוד להנחיות. בניגוד להנחיות משרד הבריאות השתתף אתמול סגן שר החינוך, מאיר פרוש, בחתונה בחיפה של נכדת האדמו"ר של חסידות סארט ויז'ניץ. בחתונה השתתפו כמה מאות חסידים. המשטרה הודיעה כי פתחה בחקירת נסיבות האירוע ובסיומה יוחלט על אופן האכיפה בהתאם. מלשכתו של פרוש נמסר: "סגן השר שהה בחתונה שהתקיימה אתמול בערב במשך דקות ספורות בלבד. סגן השר קורא לציבור להתנהל ולהישמע להוראות גורמי הבריאות".

כמו כן, המשטרה זימנה לשימוע בעל מועדון בחיפה, בעקבות סרטון ברשת המעלה חשד להפרת תנאי "התו הסגול", בדגש על כמות המבלים, ריחוק נדרש ועטיית מסכות.

במקביל, חסידי ברסלב תועדו היום שוברים מחסומים שנבנו כדי לשמור על הריחוק החברתי באתר קבר רבי נחמן באומן. ממזכירות חסידות ברסלב נמסר בתגובה: "מחזה מביש, פוגע ובעיקר גורם נזק ישיר".

השתתפו בהכנת הידיעה: ליאל קייזר, רועי ינובסקי, שאול אמסטרדמסקי, עקיבא ווייס