-
צילום: דוד כהן, פלאש 90

מה עושים נציגים של חברת טבק בדיוני ועדות הכנסת על מניעת עישון?

יו"ר הוועדה למאבק בסמים ובאלכוהול אסרה על השתתפותם של נציגי חברות הטבק בדיוני הוועדה • יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור נטש אתמול את ועדת העבודה, הרווחה והבריאות במחאה על שניתנה זכות דיבור גם ליועץ של ענקית הטבק "פיליפ מוריס"
רן בנימיני
10 בספטמבר 2020
11:39

מה עושים נציגים של חברת טבק בדיוני ועדות הכנסת על מניעת עישון? יו"ר הועדה למאבק בסמים ובאלכוהול, ח"כ מיכל קוטלר-וונש מכחול לבן, החליטה לאסור על השתתפותם של נציגי חברות הטבק בדיוני הוועדה.  לדברי קוטלר-וונש על הכנסת לשקול רק שיקולים של בריאות הציבור ולא להתחשב באינטרסים של חברות הטבק, והחלטתה למנוע מנציגי החברות להשתתף בדיונים היא בהתאם לאמנה הבינלאומית לפיקוח על הטבק שעליה חתמה ישראל כבר בעשור שעבר.

אתמול (שלישי) נטש יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, הפרופסור חגי לוין, את ישיבת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, שדנה בדוח שר הבריאות על הנזקים הנגרמים מעישון, במחאה על שניתנה זכות דיבור גם ליועץ של ענקית הטבק "פיליפ מוריס", פרופסור יוסף ריבק.

יועץ החברה טען כי פיליפ מוריס משווקת גם מוצרי עישון שמחממים טבק ולא מבעירים אותו, ולכן הם בעלי סכנה מופחתת ומהווים תחליף למעשנים שמתקשים להיגמל מסיגריות רגילות. יו"ר הישיבה, ח"כ טלי פלוסקוב מהליכוד הסבירה כי היא רואה חשיבות בקיומו של שיח רחב ובשמיעת כלל הקולות. עם זאת הבהירה, כי חברי הוועדה מחליטים רק על פי נתוני ושיקולי משרד הבריאות.

משרד הבריאות וארגוני רפואה שבו והבהירו כי מוצרים לאידוי וחימום טבק, ובהן סיגריית "אייקוס" של  חברת פיליפ מוריס, ממכרים ומזיקים לבריאות בדיוק כמו סיגריה רגילה.