-
צילום: אי-פי

פומפאו: סיכוי סביר שבכירים רוסים עומדים מאחורי הרעלת נבלני

שר החוץ האמריקני אמר את הדברים, על אף שהנשיא טראמפ אמר בשבוע שעבר כי הוא לא ראה אף הוכחה לכך שמנהיג האופוזיציה הרוסי הורעל • פומפאו: ארה"ב ובעלות בריתה האירופיות רוצות שרוסיה "תמצא את הדין עם האחראים"
רויטרס
10 בספטמבר 2020
05:48

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, אמר הלילה (חמישי) כי קיים סיכוי גבוה שהרעלת מנהיג האופוזיציה הרוסית אלכסיי נבלני הוזמנה על ידי בכירים במוסקווה. "אני חושב שאנשים ברחבי העולם רואים פעילות מסוג זה כמו שהיא", אמר פומפאו בריאיון לרדיו. דבריו של פומפאו נאמרו למרות התייחסותו של הנשיא דונלד טראמפ בשבוע שעבר לפיו הוא לא ראה שום הוכחה לכך שנבאלני הורעל.

פומפאו חזר והדגיש שארצות הברית ובעלות בריתה האירופיות רוצות שרוסיה "תמצא את האחראים לכך" והוסיף כי וושינגטון תנסה גם לזהות את האשמים. "זה משהו שנבדוק. נדאג לעשות כל מה שביכולתנו כדי להפחית את הסיכוי שדברים כאלה יקרו שוב", ציין פומפאו.

שר החוץ האמריקני אמר את הדברים, על אף שהנשיא טראמפ אמר בשבוע שעבר כי הוא לא ראה אף הוכחה לכך שמנהיג האופוזיציה הרוסי הורעל. נבלני, המבקר הגלוי ביותר של הנשיא ולדימיר פוטין בתוך רוסיה, חלה באורח קשה בחודש שעבר כשיצא בטיסה בסיביר.

שלשום, הוצא האופוזיציונר הרוסי ממצב של תרדמת והגיב לגירויים מהסביבה שלו. כך לפי הרופאים במוסד הרפואי בו מאושפז נבאלני. עם זאת עדיין לא ברור האם נגרם נזק ארוך טווח לבריאותו. נבלני חש ברע בטיסת פנים ברוסיה לפני כחודש והועבר לטיפול רפואי בעיר אומסק. לאחר מכן הוטס לגרמניה שם קבעו הרופאים כי הוא הורעל בגז מסוג "נוביצ'וק". בשל הקביעה דנות כעת מדינות האיחוד האירופי באפשרות של הטלת סנקציות על רוסיה. במוסקווה טוענים מנגד כי טרם קיבלו מידע כלשהו בנוגע להרעלה כביכול של נבאלני.