ניסנקורן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ניסנקורן: "יש מי שרוצה להשתמש בקורונה בשביל לפגוע בזכות להפגין"

בריאיון לכאן רשת ב הגן שר המשפטים על ההפגנות מול מעון ראש הממשלה וקרא להשוואתן לחתונות כגורם להפצת קורונה "דמגוגיה זולה". השר ביקר את "ההסתה הפרועה" והבטיח כי לא ייתן יד לפגיעה בשלטון החוק
כאן הערב
10 בספטמבר 2020
17:38

שר המשפטים אבי ניסנקורן הגן היום (חמישי) על זכותם של אזרחי המדינה להפגין, גם נוכח התחלואה הגוברת בנגיף קורונה. "יש פה דמגוגיה זולה", אמר בריאיון לזאב קם וקרן אוזן בכאן רשת ב, "אין שום הוכחה שהפגנה מסכנת את הבריאות. הזכות להפגין היא דמוקרטית ואין מדינה שנשארת דמוקרטיה בלי זכות להפגין, בטח בתקופה של חילוקי דעות חמורים".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

ניסנקורן דחה את ההשוואה בין החתונות ההמוניות, שקיומן זוכה לביקורת ולאכיפה, לבין ההפגנות מול מעון ראש הממשלה. "אין להשוואה הזו מקום. אני כשר משפטים לא אכנס לשיח של השוואה בין זכות בסיסית דמוקרטית להפגין לבין קיום חתונה", אמר. "יש מי שרוצה להשתמש בקורונה בשביל לפגוע בזכות להפגין".

"היום ששופטים צריכים לבוא לוועדת חקירה - יום שחור"

שר המשפטים זכה אתמול לביקורת חריפה מצד עמיתו לממשלה, השר דודי אמסלם, שקרא לעברו: "אתה שפוט ונושא הכלים של מנדלבליט". על דברים אלה אמר ניסנקורן: "אינני נעלב. אני האחרון שאפשר להגיד עליו שהוא עושה מה שמישהו מבקש ממנו. אני מפעיל שיקול דעת ואני רואה הסתה פרועה נגד שלטון החוק, הסתה בלתי נפסקת וחמורה".

נוכח כוונות חברי כנסת מהימין להביא לחקיקה את פסקת ההתגברות אמר השר: "אדאג שלא תהיה פסקת התגברות ולא תהיה פגיעה בעצמאות שלטון החוק". על הקריאה להקמת ועדת חקירה לבדיקת ניגודי עניינים של שופטים אמר כי "היום ששופטים צריכים לבוא לוועדת חקירה פרלמנטרית הוא יום שחור לדמוקרטיה. להתקפה על שופטים יש מגמה אחת – לפגוע במערכת ובעצמאותה".

המתיחות בקואליציה בין הליכוד לכחול לבן מתמקדת פעמים רבות במגרש המשפטי, עליו אחראי ניסנקורן. "מי שמפר את האיזונים ומנסה לסדוק אותם זו לא כחול לבן", אמר. "כחול לבן צריכה לעמוד על העקרונות שלה, להתמיד בהם, לשרת את הציבור הישראלי. אנחנו לא רוצים בחירות – אבל אנחנו גם נעמוד על העקרונות שלנו".

"יושב יום-יום כדי להביא מזור לטרגיית אום אל-חיראן"

הביקורת החריפה על מערכת המשפט, שניסנקורן כינה בריאיון "הסתה פרועה", התגברה השבוע נוכח פרסום של עמית סגל בחדשות 12 לפיו פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן מנע ביקורת מהמשטרה על הקביעה כי הדריסה בפינוי אום אל-חיראן לפני שלוש שנים הייתה פיגוע, בשל חוסר רצונו לספק לתומכי נתניהו "תחמושת" במאבקה נגד המפכל" לשעבר אלשייך.

"אני מסכים שקרה באום אל-חיראן אירוע טראגי ואני יושב יום יום בימים האחרונים להבין איך מביאים מזור לדבר הזה", אמר ניסנקורן. שר המשפטים התייחס גם לפר-ום לפיו החוקר רפ"ק אבי רוטנברג לא דיווח על קשר אישי עם אחותו של מו"ל ידיעות אחרונות בזמן שחקר את תיק 2000, ואמר כי "החוקר לא היה צריך לנהוג כפי שנהג. הוא עשה טעות קשה והוזז מתפקידו עוד ב-2016. זה נושא שידון בבתי המשפט".