חולה מועבר לבית חולים
צילום: פלאש 90

מנהלי בתי החולים בקבינט הקורונה: מתקרבים לקצה גבול היכולת

מספר הנדבקים עבר את ה-4,000 ביממה ובבתי החולים חוששים מקריסה: רמב"ם בחיפה נמצא על סף תפוסה מלאה וייתכן שיתמלא כבר מחר • בשערי צדק בירושלים ביקשו להעביר חולים לבתי חולים במרכז הארץ
סולימן מסוואדה וחן ביאר
10 בספטמבר 2020
20:58

חוץ מנתון השיא של כ-4,000 נשאי קורונה חדשים שאובחנו ביממה החולפת, הגורם המשמעותי ביותר להחלטה על הסגר היו העדויות של כמה ממנהלי בתי החולים הגדולים על עומס שלא יאפשר להם לקבל חולים נוספים, ולמעשה יוביל אותם לאי ספיקה. בדיון קבינט הקורונה היום הזהירו כמה ממנהלי בתי החולים כי בירושלים ובפריפריה יספגו בתי החולים את המכה הקשה ביותר וכי בלי ירידה מיידית בתחלואה – לא יוכלו לטפל בחולי קורונה נוספים. 

בבית החולים שערי צדק אומרים כי הם עומדים כבר על תפוסה מלאה במחלקת הקורונה. בבית החולים יש 55 חולים, מחציתם במצב קשה, ושישה מונשמים. בשערי צדק ביקשו להעביר חולים לבתי חולים במרכז הארץ. גורם בבית החולים אומר לכאן חדשות: "אנחנו בתפוסה מלאה. כשמשתחררים חולים במהלך היום - מיד מתאשפזים חולים חדשים".
גם בבית החולים הדסה נרשמה תפוסה גבוהה במחלקת הקורונה. בבית החולים מאושפזים 80 חולים, 20 במצב קשה ובמצב קריטי. במחלקת הקורונה נרשמה למעלה מ-80% תפוסה של המיטות. גם בשתי מחלקות הקורונה במזרח ירושלים המצב אינו טוב. בבית החולים אל-מקאסד יש 23 מיטות בלבד, ובבית החולים סנט ג'וזף 37 מיטות. שניהם עם כ-50% תפוסה.


בבתי החולים בצפון ניתנה הנחייה להיערך להסבת מחלקות נוספות למחלקות קורונה, ויש חשש מפני מחסור בצוותים רפואיים במחלקות הפנימיות שיוסבו. בית החולים רמב"ם בחיפה נמצא על סף תפוסה מלאה וייתכן שיתמלא כבר מחר. מנכ"ל בית החולים, ד"ר מיכאל הלברטל, אמר כי ברמב"ם יש 43 חולים בטיפול נמרץ ןכי יש עליה של 800% במספר המתים מהגל הראשון ועליה של 500% במספר החולים הקשים ןכי הוא ממליץ על סגר.


מסתמן: החיסון הרוסי שטרם אושר ינוסה גם בבית החולים "הדסה"

בבית החולים הדסה בירושלים מתכוונים להשתתף בניסוי החיסון הרוסי. בית החולים הגיש בקשה לחברה שנמצאת בשלב 3 של הניסוי כדי להזריק את החיסון ל-1,000 מתנדבים ישראלים, בני פחות מ-60, בריאים וללא מחלות רקע. כל זאת, כפוף לאישור FDA. החברה אישרה להדסה את הבקשה וכרגע מתנהל דיון עם החברה על התנאים שבהם יתבצע הניסוי בישראל. פרופ' זאב רוטשטיין מנכל הדסה:אןמר כי הוא מאמין בחיסון הרוסי וצריך להוכיח שהוא יעיל ובטוח.