תקיפה בסוריה, ארכיון
צילום: הטלוויזיה הסורית

סגן מנהיג חיזבאללה: אם יהיה צורך נשלח שוב פעילים לסוריה

גורם צבאי סורי: חיל האוויר הישראלי תקף בחאלב - מערכות הנ"מ הופעלו ורוב הטילים ששוגרו יורטו. לא נמסר מידע על נפגעים או על נזק
רועי קייס
11 בספטמבר 2020
01:53
עודכן ב 12:10

סגן מנהיג חזיבאללה, השיח' נעים קאסם, אמר היום (שישי) כי הארגון ישלח אנשים לסוריה אם יהיה בכך צורך בהתאם למצב בשטחה של המדינה: "ככל שהמערכות במדינה יפחתו - כך תפחת נוכחות חיזבאללה". לדבריו, משנת 2017 החל הארגון להסיג את אנשיו מהמדינה השכנה באופן הדרגתי, והם נמצאים שם "בשביל המערכות ולא לשם עצם הנוכחות".

גורם בצבא הסורי מסר הלילה  לכלי התקשורת בסוריה כי חיל האוויר הישראלי תקף את אזור העיר חאלב. לדבריו, מערכות הנ"מ הופעלו ורוב הטילים ששוגרו יורטו. לא נמסר מידע על נפגעים או על נזק.

מוקדם יותר דיווחה הטלוויזיה הסורית כי מערכות הנ"מ במדינה הופעלו עקב תקיפה ישראלית בעיר חאלב. על פי דיווחים שונים מוקד התקיפה הוא אזור א-ספירה שבפרבר הדרום-מזרחי של העיר, שבו ממוקמים מפעלים של משרד ההגנה הסורי. במקום נמצא גם המכון למחקרים מדעיים שהותקף בעבר בידי ישראל, על פי פרסומים זרים.

ביום רביעי שעבר דיווחה סוכנות הידיעות הסורית הרשמית כי מערכות הנ"מ במדינה הופעלו נגד יעדים עוינים בפרבר המזרחי של העיר חומס. לדברי גורם צבאי סורי מטוסי חיל האוויר הישראלי שיגרו טילים לעבר שדה התעופה T4. על פי ההודעה, התקיפה בוצעה מאזור הבסיס א-תנף, הבסיס האמריקני בגבול סוריה-עיראק.

לילה קודם לכן מסר גורם צבאי סורי כי שני חיילים נהרגו ושבעה נפצעו בתקיפה אחרת שיוחסה לישראל בדמשק. הגורם ציין כי התקיפה כוונה לעבר מוצבים של צבא סוריה ושרוב הטילים שנורו יורטו על ידי מערכות ההגנה האוויריות לפני שהגיעו ליעדם. בהמשך התייחס דובר צה"ל הדי זילברמן ברמז לתקיפה שיוחסה לישראל ואמר בכאן רשת ב כי "צה"ל פועל להבטיח את היעדים האסטרטגיים בעזרת סדרה של פעולות".

בתוך כך, סגן מנהיג חיזבאללה קאסם, התייחס גם ליחסי ישראל-לבנון, וחזר על הערכת הארגון ולפיה אין צפי שישראל תפתח במלחמה נגד לבנון. לדברי קאסם חלק מהסיבות לכך הן שישראל מורתעת ושמשבר הקורונה מעסיק אותה.