-
צילום: פלאש 90

חולה אונקולוגית לא דיווחה על חובת בידוד, מחלקה בבי"ח איכילוב נסגרה

האישה באה במגע עם חולה מאומת לפני שהגיעה לאשפוז, והדביקה 5 חולים ורופאה • המסעדנים וחדרי הכושר מאיימים: נפעל בתקופת הסגר אם לא נקבל סיוע • שיא נוסף במספר הנדבקים: 4,038 אובחנו אתמול; יותר מ-47 אלף בדיקות בוצעו ביום חמישי • סוחרי שוק מחנה יהודה לרה"מ: אפשר לנו לפעול גם אם יוטל סגר• השר יזהר שי לכאן רשת ב: "תהיה אכיפה משמעותית נגד מי שיסכן את הציבור"
קטי דור, עמית תומר
11 בספטמבר 2020
07:08
עודכן ב 13:54

מחלקה פנימית ג' בבית החולים איכילוב בתל אביב נסגרה היום (שישי) לאחר שחמישה מטופלים ורופאה נדבקו בקורונה מחולה אונקולוגית - שלא דיווחה שבאה במגע עם חולה. מאיכלוב נמסר כי המחלקה נסגרה עם קבלת החדשות, ושמבוצעות כעת בדיקות נוספות לשאר החולים ואנשי הצוות. נסיבות ההדבקה נחקרות על ידי היחידה לאפדמיולוגיה של בית החולים.

החולה הגיעה לאשפוז במחלקה לפני כשבוע על אף שאמורה להיות בבידוד, הסיבה לדבריה היא שלא קיבלה הודעה ממשרד הבריאות להיכנס לבידוד. במחלקה לא ידעו על כך ורק אתמול התברר כי היא חולת קורונה. בנתיים היא הספיקה להדביק חמישה חולים אחרים במחלקה ורופאה אחת.

המסעדנים וחדרי הכושר מאיימים: נפעל בתקופת הסגר אם לא נקבל סיוע

לאחר שקבינט הקורונה אישר אתמול את מתווה הסגר בחגי תשרי: מסעדנים וחדרי כושר בארץ מאיימים היום שיפעלו בתקופת הסגר בניגוד להנחיות. פורם ענף הכושר מאיים הודיעה היום: "מאחר שלא נוכל לשרוד סגר נוסף ללא שיתוף פעולה מצד הממשלה לא נשבית שוב את פעילותנו ואנו נמשיך לפעול, בדומה לאחינו המסעדנים". עוד נכתב בהודעה כי "ענף הכושר חיוני לבריאות הציבור ואינו בגדר מותרות. עד היום גורמי הממשל לא מתייחסים לכך בכובד הראש הראוי, מה שבא לידי ביטוי גם בגיבוש מתווה מענקים שאינו מסייע לעסקים שלנו".

מוקדם יותר פנתה יו"ר ועד סוחרי שוק מחנה יהודה, טלי פרידמן, במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשה לאפשר לסוחרים לפעול גם אם יוטל סגר בחגי תשרי. "אין זה סוד שהסוחרים ספגו מכה אנושה בחודשים האחרונים. קהל היעד העיקרי שמילא את רחובות השוק – התיירים, נעלם בין לילה והותיר חלל עמוק", כתבה פרידמן והוסיפה שנתוני ההידבקות בשוק בחודשים האחרונים היו נמוכים בהשוואה לסופרים. "אני מזכירה את הבטחתך אלינו כלי לא תאפשר אפליה שכזאת במסחר בין השווקים הקמעונאים לרשתות המזון הפועלות באין מפריע וצומחות, בשעה שאני נלחמים על פת לחמנו", כך לדבריה. 

בעלי מסעדות מתחו ביקורת נוקבת על הממשלה והחלטותיה. בעלי מסעדת סרפינה וTYO, יקי כביר אמר: "לממשלה הזו אין לגיטמיציה לסגר נוסף, לאחר שהאזרחים העניקו לה לגיטמציה לסגר וצייתו כנדרש. כישלון תכנוני והנהגתי קולוסאלי, שהתבטא באי הכנת תוכניות ליציאה והתעסקות בפוליטיקה נמוכה ובירוקרטיה". מנכ״ל מסעדנים חזקים ביחד תומר מור אמר: "אם פני הממשלה לסגר, היא חייבת להזרים פיצויים למסעדנים, בעלי העסקים והעצמאיים ולהציג מתווה ליציאה ממנו - אם לא היא תתקל בהתנגדות עזה ובאי ציות מהשטח". אורן אסידו, שף מסעדת פופה, סיפר: "כאבא טרי לא יכול להרשות לעצמי לקבל חל״ת שזה אפילו לא 70% ממשכורת רגילה ובריאה, גזרתם עלינו סגר? תשאו בתוצאות ותשלמו על זה שאנחנו לא יכולים לצאת להביא פרנסה הביתה".

שיא נוסף במספר הנדבקים אתמול - 4,038

משרד הבריאות עדכן הבוקר על שיא נוסף במספר הנדבקים היומי בקורונה - 4,038 בני אדם אובחנו אתמול.  מניין המתים עומד על 1,077, מספר החולים שמצבם קשה הוא 489, מתוכם 134 מונשמים. אתמול בוצעו יותר מ-47 אלף בדיקות קורונה. במשטרה פרסמו היום נתונים ולפיהם ביממה החולפת ניתנו 1,097 דוחות בגין ההפרות השונות, מרביתם בגין אי עטיית מסכה במרחב הציבורי בניגוד לחוק, 35 דחות על הפרת חובת הבידוד. 

לאור הביקורת על קיום חתונות המוניות והטענה כי אירועים כאלה מעלים את שיעור ההדבקות, ראש המועצה המקומית דיר אל-אסד, אחמד דבאח, הודיע על ביטול החתונה ההמונית של בתו, שהייתה צפויה להתקיים ביום ראשון. לדבריו, החתונה תתקיים בחוג המשפחה המצומצמת. בחתונה שהתקיימה הלילה בדיר אל-אסד, נראו חלק מהמוזמנים כשהם רוקדים בצפיפות וללא מסכות, בניגוד להנחיות.


מתווה הסגר יובא לאישור הממשלה ביום ראשון. לפי המתווה שאושר, סגר מלא יחל עם כניסת ראש השנה ביום שישי בשעה 18:00 ויימשך שבועיים. מערכת החינוך תהיה סגורה במלואה, מסעדות יהיו פתוחות למשלוחים בלבד, ופעילות המגזרים הפרטי והציבורי תיסגר, למעט עבודות חיוניות. יחול איסור תנועה למרחק של יותר מ-500 מטרים ממקום המגורים. לאחר מכן, אם יחול שיפור בנתונים לפי קריטריונים שיוגדרו עד יום ראשון, יחול סגר חלקי למשך שבועיים נוספים, שבו מוסדות הלימוד והמגזר הפרטי והציבורי יפעלו באופן חלקי.

השר יזהר שי אמר הבוקר לכאן רשת ב: "תהיה אכיפה משמעותית וקנסות גבוהים נגד מי שיסכנו את הציבור". בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" הוסיף השר שי: "על אף קריאות חסרות אחריות, על גבול הפשע, של ליברמן, ראשי רשויות ויישובים שקראו לציבור שלא לציית - הציבור אחראי".

 בנוגע לקיום הפגנות ותפילות בבתי כנסת בזמן תקופת הסגר הצפוייה, ציין השר שי שהוא מניח שהדבר יתאפשר תוך גיבוש מתווה מסוים. השר היה בין המתנגדים למתווה הסגר שאושר אתמול, לדבריו: "חשבתי שיש כמה צעדים משמעותיים ורוחביים שיש לבצע לפני שניגשים לסגר מלא. המומחים הציגו את דעותיהם, פרופסור גמזו הנחה את הדיון - הצעתו היא זו שהתקבלה בסופו של דבר, עם הרחבות". 

ראש מערך החדשנות וראש קבינט המומחים של מגן ישראל, הפרופסור רן בליצר, התראיין היום גם הוא בתוכנית "הבוקר הזה", ואמר כי תוכנית "הרמזור" טובה כדי לשמור על שגרת קורונה, אך היא לא בנויה ואין לה סיכוי להתמודד עם "הפרה שיטתית של כללי ההתנהגות הבסיסיים - מסכה, ריחוק ואי-התקהלות". פרופסור בליצר הוסיף כי "ממה שידוע עיקר ההדבקות זה בחללים סגורים כמו בחתונות. העובדה שמיעוט חסר אחריות ופורק עול מכל המגזרים ממשיך להתעלם באופן רציף מההנחיות - מכשילה את התוכניות, ולא רמזור ולא כל אמצעי אחר יצליח לעצור את עליית התחלואה בישראל".

השרים יזהר שי וישראל כ"ץ הציעו להטיל סגר לילי בלבד, בטענה שמדובר באיזון בין הכלכלה לבריאות. באפשרות זו תמך גם שר הכלכלה עמיר פרץ, בתנאי שיתוגברו מערכת הבריאות, האכיפה והפיצויים. העלות של סגר מלא במתכונת שהוצגה בתקופת החגים היא 4-3 מיליארד שקלים לשבוע.

עלייה בתחלואה ברצועת עזה

משרד הבריאות בעזה דיווח היום כי 80 בני אדם נדבקו בקורונה ביממה האחרונה. בכך עלה מספר החולים הפעילים ברצועה ל-1,506. מספר המתים ברצועה עלה ל-11 לאחר שאישה בשנות ה-80 לחייה מתה לאחר שנדבקה בנגיף.

תגיות:
קורונה