סגר בירושלים בגל הראשון של הקורונה, פסח 2020
צילום: פלאש 90

הקרב על הסגר בחגים: כמה מהשרים מתנגדים למתווה שאושר בקבינט

על פי התוכנית, בשלב ראשון יוטל סגר מלא, ככל הנראה למשך שבועיים, ולא תתאפשר יציאה למרחק של יותר מ-500 מטרים מן הבית. המגזר הציבורי והמגזר הפרטי יושבתו • לפי מתווה משרד החינוך שהגיע לידי כאן חדשות בדבר הפעלת גני הילדים בתקופות הסגר, הגן יחולק לקבוצות קטנות למען שמירת הקשר עם הילדים מרחוק • במשרד הבריאות ממליצים גם על סגירת נתב"ג
כתבי כאן חדשות
12 בספטמבר 2020
17:11
עודכן ב 22:07

המאבק בקורונה: על פי מתווה הסגר שתתבקש הממשלה לאשר מחר (ראשון), מערכת החינוך תיסגר כבר ביום רביעי, והסגר יחל ביום שישי ב-06:00 בבוקר. כך עולה מהצעת ההחלטה שהופצה לשרים. אלא שכמה משרי הממשלה אומרים כי לא יוכלו להצביע בעד מתווה הסגר שאושר בקבינט, במידה שלא ישונה.

שר החינוך גלנט מתנגד לסגירת מוסדות החינוך כבר מיום רביעי. בנוסף, שר הכלכלה עמיר פרץ אומר כי יצביע מחר נגד סגר מלא וכי הוא תומך בעוצר לילי שבו כ-80% מהמשק יישאר פתוח. שר העבודה והרווחה איציק שמולי מתנגד לסגירת מוסדות החינוך לגיל הרך ואומר כי החלטה כזו תהיה לא צודקת ולא חכמה. לדבריו, ‏על פחות מחצי אחוז הדבקה במערכת, אין שום סיבה להעניש את ההורים הצעירים ולסגור את הגיל הרך.

שר התיירות אסף זמיר הודיע גם כן כי יצביע נגד הטלת סגר מלא. "סגר מלא על כל המדינה בחגים הוא צעד קיצוני מדי ובעל משמעויות כלכליות שתעשיות שלמות לא תתאוששנה מהן", כתב זמיר בעמוד הפייסבוק שלו. בחדשות השבת בכאן 11 פורסם כי שרים בממשלה מעריכים שתוכנית הסגר תרוכך ולא תאושר כפי שהיא כעת.

לצד זאת, מעבר למגבלות בתקופת החגים שכבר אושרו בקבינט, משרד הבריאות וגורמים נוספים ממליצים לסגור גם את נמל התעופה בן-גוריון בזמן הסגר, אך החלטה בנושא טרם התקבלה. כך פורסם היום בחדשות השבת בכאן 11.

לפי מתווה משרד החינוך שהגיע לידי כאן חדשות בדבר הפעלת גני הילדים בתקופת הסגר, הגן יחולק לקבוצות קטנות למען שמירת הקשר עם הילדים מרחוק. לפי המתווה, שמירת הקשר עם הילדים תיעשה באמצעים הבאים: שיחות קבוצתיות ואישיות בטלפון ובווטסאפ, סרטונים של הגננת ושיחות ועידה.

עוד עולה מן המתווה כי המפגשים ייערכו בקבוצות קטנות קטנה של בין 6-4 ילדים. הגננת תקיים לפחות חמישה מפגשים קבוצתיים ביום, ותשבץ אותם בסדר היום. בנוסף, הגננת תקיים לפחות שישה מפגשים אישיים ביום, ותקיים מפגש אישי עם כל ילד לפחות אחת לשבוע. כמו כן, הגננת תידרש לעבוד שש שעות כמו ביום עבודה רגיל.

מוועד הגנים הארצי נמסר היום בתגובה לכוונה לסגור את מוסדות החינוך כבר ביום רביעי: "זה הזוי שקבעו תאריך לסגר כללי אבל מוסדות החינוך ייסגרו קודם לכן. כבר בסגר הקודם ראינו שמתווה הלמידה מרחוק לא עושה דבר, מקשה על ההורים ולא נותן פתרון אמיתי לילדים. גם המתווה אותו הציג לנו משרד החינוך אמנם מראה כי הצוותים החינוכיים יעבדו ימים מלאים, אבל בפועל כל ילד יקבל רק חצי שעה עד שעה ביום. אנו סבורים שאין מקום להמשיך את הלמידה מרחוק וככל שיש סגר יש להפסיק את הלמידה מרחוק ולהחזיר את ימי הלימוד בחופש. אנו נקרא להורים שלא לשתף פעולה ולהשבית את פעילות הלמידה מרחוק".

הערב עדכן משרד הבריאות כי מספר המתים עלה מחצות בשמונה ל-1,001. מספר הנדבקים מאתמול - 3,962. בבתי החולים מאושפזים 495 חולים במצב קשה, 138 מהם מונשמים-ירידה של שישה חולים מחצות. 

הציבור חייב לדרוש סגר - שלא יהיה לחינם | שאול אמסטרדמסקי, פרשנות

במשרד האוצר אומדים את הפגיעה הכלכלית משבועיים של סגר ושבועיים נוספים של "ריסון מהודק" בכ-18 עד 19 מיליארד שקלים. כל הארכה של הסגר או הריסון המהודק תגדיל עוד את עלות הפגיעה הכלכלית. במשרד האוצר פעלו במהלך כל סוף השבוע לריכוך ההחלטה שהתקבלה בקבינט הקורונה ביום חמישי, זאת בתיאום עם ממונה הקורונה רוני גמזו ומשרד הבריאות.

מבחינת האוצר, הטלת סגר באופן שבו החליט הקבינט ביום חמישי משמעותה מכה אנושה לכלכלה, שתעלה יותר מ-20 מיליארד שקל. זאת משום שאפילו במרבית הסגר הראשון כ-30% ממקומות העבודה נותרו פתוחים, ואילו בהחלטה של יום חמישי דובר רק על מקומות עבודה חיוניים. כעת הצעת ההחלטה החדשה שתעלה מחר לממשלה קובעת כי 30% ממקומות העבודה, במגזר הציבורי והפרטי, יישארו פתוחים. באוצר מנסים כעת להביא לכך שגני הילדים וכיתות א׳-ד׳ יישארו פתוחות במתכונת מסוימת, אחרת, לטענת גורמים באוצר, מדובר בסגר דה-פקטו משום שהורים רבים לא יוכלו לעבוד.

בד בבד, דוח של משרד הבריאות שנמסר לוועדת חוץ וביטחון מעיד מ-1 ביולי ועד היום התבקשו 978 אלף ישראלים להיכנס לבידוד. יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ צבי האוזר, קרא לבחון אפשרות לקיצור ימי הבידוד ביומיים - לאחר בדיקה שתיערך ביום התשיעי. 

השתתפו בהכנת הידיעה: יערה שפירא, גילי כהן ושאול אמסטרדמסקי