החניון בלוד

המכרז המשטרתי, החניון הלא חוקי והפלישה לשטח הציבורי

בשלהי 2019 יצאה המשטרה במכרז פומבי לשירותי אחסנה ותצוגה של כלי רכב משטרתיים ישנים שמועמדים למכירה. החברה שזכתה במכרז הציעה את השירות למשטרה בחניון בלב אזור מגורים - אך היתרי הבניה במקום מגדירים את החניון כשטח לטובת ולתועלת הציבור. המשטרה: הנושא בבחינה
איתי שיקמן
12 בספטמבר 2020
22:56

בשלהי 2019 יצאה המשטרה במכרז פומבי לשירותי אחסנה ותצוגה של כלי רכב משטרתיים ישנים שמועמדים למכירה. אל המכרז ניגשה וגם זכתה חברת "מגדל הזהר" בלוד בבעלות האחים דיין. החניון שהציעה החברה לטובת המכרז בו זכתה שוכן בלב אזור מגורים, כשבנייני מגורים רבים ומרכז מסחרי נמצאים בו. 

בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב פורסם כי לצורך עמידה בתנאי המכרז נסגר החניון, שופץ והותקנו בו אמצעים שונים. אלא, שמתברר כי הסבת החניון לייעודו החדש היא כלל לא חוקית. היתר הבנייה שאושר בשנות התשעים למבנה קבע כי החניון התת-קרקעי שבמקום יכלול שתי קומות כאשר "החניה בקומה העליונה תהיה מיועדת לשטחים המסחריים ואילו הקומה התחתונה תהיה מיועדת לדיירים".

חלק נוסף במכרז המשטרתי דרש כי בשטח המתחם יוגדר מקום בו משאיות יוכלו לפרוק ולהעמיס את כלי הרכב המשטרתיים. אלא שלבעלי החניון לא היה שטח כזה בהישג יד. כדי לעמוד בתנאי המכרז הוחלט להכשיר את פיסת הקרקע הצמודה לחניון לטובת המשאיות - פיסת קרקע שאינה בבעלות החברה, ושמוגדרת כשטח ציבורי.

אריקה פולק שגרה בשכונה אמרה: "הנושאים האלה עלו בפני העירייה שלא נקטה בשום אמצעי אכיפה או הגנה עלינו. אנחנו מצפים מהעירייה שתרים את הכפפה ותמנע את הדבר ההזוי הזה".

עורכת הדין שרי סלע שמייצגת חלק מתושבי השכונה מסרה לכאן חדשות: "ברגע שסוגרים את החניון שמוגדר כחניון ציבורי, שאמוק לשמש לטובת המרכז המסחרי, בנייני המגורים והדיור המוגן, הוא חייב להיות פתוח. ברגע שסוגרים אותו מתחילה בעיה".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "פנייתם של הדיירים וטענותיהם הובאו לידיעת הגורמים הרלוונטיים במשטרה שבוחנים את הנושא בימים אלו. יודגש כי בשלב זה טרם החלה קבלת שירות אחסנת כלי הרכב מהזוכה, ולא יחלו קבלת השירותים עד שיוסדרו כלל ההיבטים החוקיים של ההתקשרות".

מעיריית לוד נמסר: "לאחרונה מבקש היזם לעשות בחניון שימוש לצורך אחסנת כלי רכב של משטרת ישראל, שימוש החורג מהשימושים המותרים עפ"י הוראות היתר הבניה וטעון היתר לשימוש חורג. עם זאת, העירייה נקטה אמצעי אכיפה בגין פעולות שבוצעו במקום בניגוד לחוק".

בעלי החניון לא מסרו תגובה