נתניהו בהצהרה לתקשורת, הערב

רה"מ בהצהרה לתקשורת: יש אפשרות שהסגר יימשך יותר מ-3 שבועות

לפני המראתו לוושינגטון, נתניהו מסר הצהרה על פרטי ההחלטה להטיל סגר בחגי תשרי והבהיר: "כל ישראל הופכת לאזור אדום"
עמיחי שטיין, גילי כהן ומיכאל שמש
13 בספטמבר 2020
21:15

אחרי אישור הממשלה את הטלת הסגר בחגי תשרי, ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר הערב (ראשון) הצהרה לתקשורת לפני המראתו הלילה לוושינגטון, לצד שר הבריאות וממונה הקורונה. ראש הממשלה הודיע כי ייתכן והסגר יימשך יותר משלושה שבועות, גם אחרי שמחת תורה. "כל ישראל הופכת לאזור אדום", הוא הבהיר. "הצעדים הללו כרוכים במחירים קשים לכולנו, לא נוכל לחגוג עם המשפחה ועסקים ייפגעו. הנחיתי את שר האוצר לגבש חבילת סיוע נוספת למי שייפגע מהסגר".

"היינו מהראשונים להבין את הסכנה, ובזכות ההחלטות שהתקבלו בתחילת המשבר, כמות החולים קשה והנפטרים אצלנו היא מהנמוכים בעולם ביחס לגודל האוכלוסייה. אבל אם לא נקפיד על הצעדים - הנגיף יכה בנו", אמר ראש הממשלה. "כששאלתי את המומחים איך נדע מתי לסגור את האקורדיון, הם אמרו לי שיניפו דגל אדום". לדבריו, ביום חמישי שעבר ראשי מערכת הבריאות הניפו אתך הדגל האדום. ראש הממשלה אף הודה כי "הפופוליזם בכנסת פגע ביכולת שלנו להוריד את התחלואה". הוא הוסיף כי "יש שחיקה בצוותים הרפואיים. הרופאים אומרים 'הדקו את החגורות', וגם הכלכלנים אומרים 'תעשו את זה בחגים'".


הגבלות הסגר בתקופת החגים

המטרה, לפי נתניהו, היא לצאת בסופו של דבר משגרת הסגר לשגרת הרמזור. "אנא שמרו על הכללים, נעבור את זה יחד, אנחנו מסוגלים לזה. מי ייתן ותפילת הימים הנוראים 'אבינו מלכנו מנע מגפה מנחלתך' תתקיים", הוא חתם את הצהרתו.

שר הבריאות יולי אדלשטיין עלה לדבר אחרי ראש הממשלה ואמר: "בנסיבות שנוצרו, לא נותרה לנו ברירה. במערכת הבריאות באנו לממשלה ואמרנו שעל מנת לבלום את התחלואה, הימים הנוראים יהיו ללא המשפחה הקרובה, זה צו השעה". לדבריו, "אם באותם שבועות לא נשמור על הכללים ולא נציית להנחיות - אז המצב יהיה לחינם. אני מאוד מבקש שבזמן הלא פשוט הזה נשמור על האוכלוסיה הבוגרת עם כל הרצון שלנו לחבק את הסבא והסבתא".

"מכה אנושה": הביקורת על החלטת הממשלה ונאום נתניהו 

יו"ר האופוזיציה, יאיר לפיד, תקף את נתניהו לאחר נאומו: "נתניהו פשוט לא מסוגל להודות שנכשל ולהתנצל בפני הציבור הישראלי. זה המינימום שהוא היה צריך לעשות הערב. מי שלא יכול להודות בכישלון גם לא יכול לתקן. נכשלת, תתפטר".

ח"כ משה יעלון, יו"ר תל"ם, אמר כי אלה ימים נוראים תרתי משמע: "אלה ימים נוראים של כישלון נורא ומחדל בלתי נסלח. נתניהו שדואג רק לעצמו, אחראי אישית לכאוס ולכישלון, משחק בחוסר אחריות בבריאותם הגופנית והנפשית של אזרחי ישראל ומתמרן פוליטית כדי לשרוד.  נתניהו מהמר על חיי אזרחי ישראל, פרנסתם, עתידם ועתיד ילדיהם ונכדיהם. הוא יהיה בסדר - אתם תהיו בסגר. הנאשם נתניהו הפקיר את מדינת ישראל ואזרחיה במשך למעלה מעשור של הזנחה וחוסר ניהול - ואנחנו משלמים את המחיר. אין לנו אמון בנתניהו ובממשלת הכאוס והניתוק הכושלת בראשותו. זה הזמן להיות חזקים יותר, צודקים יותר ואחראים יותר מהממשלה הכושלת הזו. נפעל ביחד, בערבות הדדית ובאחריות. עוד נבוא חשבון עם האחראים לכישלון", אמר יעלון.

חבר הכנסת נפתלי בנט יצא נגד נתניהו: "נכשלת, הממשלה הנחיתה מכת פטיש איומה על אזרחי ישראל".גם מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן, זעם על ההחלטה להטיל סגר ואמר: "היא מכה אנושה נוספת לתעשיית המסעדות והברים. מסעדות ועסקים, אינם אקורדיון. אנו לא יכולים לפתוח ולסגור את העסקים שלנו חדשות לבקרים, לפי גחמותיה של ממשלת ישראל". הוא הודיע: "נדרוש מהאוצר שינוי מהותי בתוכניות הכלכליות השונות, כתנאי לפתיחת העסקים מחדש".

גם תומר מור, מנכ"ל מסעדנים חזקים יחד תקף את החלטת הממשלה: "אנו מתנגדים בכל תוקף להחלטת הסגר המצערת. במקום לטפל במדינה על ידי מתווה הרמזור החליטה הממשלה לשתק את המדינה ובכך לשתק את הכלכלה ואף לרסק אותה. השטח רותח והמסעדנים מכל רחבי הארץ ושאר העצמאים מצטרפים לקריאה לשקול את צעדיהם ובסופו של דבר השטח ידבר. אנו כמובן מאחלים בריאות לכל עם ישראל״.

ראש הממשלה ימריא הלילה לטקס החתימה על ההסכמים עם איחוד האמירויות ועם בחריין שייערך מוחרתיים. שר הביטחון, בני גנץ, ימלא את מקום ראש הממשלה עד שישוב מארצות הברית. "הלילה אני יוצא למשימה היסטורית להביא שלום תמורת שלום. שני הסכמים בחודש אחד. עידן חדש של שלום. זה חשוב במיוחד בתקופת קורונה", אמר נתניהו. מוקדם יותר היום הודיע שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן על התפטרותו מהממשלה בעקבות הכוונה להטיל סגר בחגים.