ועדת הקורונה

"למה סגר ולא חיזוק המערכת?": דיון סוער בוועדת הקורונה

דיון סוער בוועדת הקורונה על נתוני התחלואה ומדיניות הבדיקות - ד"ר שרון אלרעי: "אני מבקשת מהוועדה שתעזור לרתום את הציבור ולא לייצר סיסמאות". שאשא-ביטון: "לבוא ולומר שהוועדה נוהגת בחוסר אחריות זו הסרת אחריות מהגורמים האחראים"
נוב ראובני ודקלה אהרן-שפרן
14 בספטמבר 2020
03:54
עודכן ב 13:49

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי, אמרה הבוקר (שני) כי כשליש מהחולים הקשים והקריטיים הסובלים מקורונה הם מתחת לגיל 60. בדיון בוועדת הקורונה בכנסת אמרה ד"ר אלרעי כי הדבר נראה יותר בגל השני בהשוואה לגל הראשון. "אם אנחנו מנסים לומר שאנשים פה מתים סתם כי הם הגיעו לסוף דרכם - אני חושבת שזה מסר שגורם לבעיה של האמון בקרב הציבור בין היתר". 

בלי בריכות וחדרי כושר, עם משלוחים ממסעדות | כל הפרטים על הסגר שיתחיל ביום שישי ב-14:00

ד"ר אלרעי מתחה ביקורת על התבטאויות היוצאות מבית הנבחרים: "לציבור קשה להירתם למה שאני אומרת אם בוועדות בכנסת מנפנפים באמירות כמו 'הוא לא מת מקורונה אלא מת עם קורונה'. שום תוכנית או מודל לא יעזרו, אם כל אחד בציבור יחליט מה הוא עושה ומה הוא לא עושה". 

היא הוסיפה כי הדגל האדום הורם בגלל מצב מערכת הבריאות ובתי החולים. "המגפה הולכת ומתפשטת ואין לנו שליטה עליה. לא הייתם רוצים שנרים את הדגל כשהיא בקריסה, אנחנו מרימים את הדגל לפני הקריסה. אני מבקשת מהוועדה שתעזור לרתום את הציבור ולא לייצר סיסמאות".

יו"ר הוועדה, חברת הכנסת יפעת שאשא-ביטון תקפה את דברי אלרעי ואמרה: "אני נחרדת מהדברים, תפקיד הוועדה היא לבדוק שההחלטות מתקבלות לפי מידע שאפשר להסביר אותו. אנחנו מנענו חרפת רעב של הרבה מאוד אנשים במדינה ישראל. לבוא ולומר שהוועדה נוהגת בחוסר אחריות זו הסרת אחריות מהגורמים האחראים. אני רוצה לשאול, אם אנחנו יודעים שאנחנו עלולים להגיע לקריסה אז למה סגר ולא חיזוק של המערכת? אני שואלת את זה כי לאורך כל הדרך היה שיח שמערכת הבריאות יכולה להתמודד עם 800 חולים קשים וכרגע אנחנו לא יכולים".

אלרעי הוסיפה כי אנחנו בפתח החורף, עם 200% תפוסה שיהיו בבתי החולים כמו בכל חורף. "אל המצב הזה אנחנו נכנסים עם צוותים שנמצאים בקצה גבול היכולת שלהם. סגר זה לא הרמת דגל לבן - לא - זה חלק מכלי הנשק. זה התותח שאנחנו לא רוצים להשתמש בו, אבל אנחנו חייבים להשתמש בו כי התחלואה הולכת ועולה". 

ביטון ביקשה נתונים לגבי כמה חולים קשים הם לפי הקריטריונים של ארגון הבריאות העולמי. ד"ר עזרא אמרה כי לשם כך יהיה צריך לבחון כל תיק ותיק של חולים ולכן הדבר לא אפשרי.

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו אמר בדיון כי הבעיה היא לא המיטות ולא מכשירי ההנשמה ולא התרופות - "הבעיה המרכזית זה כוח אדם מיומן שיוכל לטפל באותם מטופלים. רופא שלומד טיפול נמרץ זה הכשרה של שש שנים. אחות שמתמחה בטיפול נמרץ מעבר ללימודי סיעוד עושה עוד שלוש שנות הכשרה. אנחנו לא יכולים לייצר את זה יש מאין. אנחנו יכולים לטפל באותם חולים אבל הם יקבלו טיפול הרבה פחות טוב".

על רקע החלטת הטלת סגר כללי בתקופת החגים, מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר פרופסור גבי ברבש מתח היום ביקורת חריפה על המשרד ועל המנכ"ל הנוכחי פרופסור חזי לוי. "אני לא מאמין במדיניות משרד הבריאות ולא באנשים". ברבש התייחס לדברים שאמר מוקדם יותר פרופסור חזי לוי לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב: "לדבר על 1,000 נשאים ביום, כפי שאמר מנכ"ל המשרד, זה סקנדל. זה לזרוק לפח מיליארדי שקלים. צריך להגיע לכמה עשרות עד 200 נדבקים ביום".

האזינו לריאיון עם פרופ' ברבש בכאן רשת ב

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר הוסיף: "הסגר הוא הכרחי אבל השאלה היא האם המערכת שהצבא בונה תהיה זמינה לא בנובמבר אלא באוקטובר - כי אם לא, נגיע מאוד מהר למקום בו היינו מיד לאחר הגל הראשון. אחרי שעם ישראל ישב בסגר, יהיה קשה להחזיק אותו בעוד בסגר כשאין יעד מוגדר מראש.

"יש בעיה בתפיסה הציבורית לגבי עד כמה הסגר יעזור. בניהול נכון אפשר להגיע למצב יותר טוב. אי אפשר לנתק זאת מהאופי הישראלי, ולכן בסופו של דבר יש כאן עניין של ניהול. אני לא נותן למשרד הבריאות ציון גבוה בניהול".

במערכת הפוליטית ובקרב הציבור נשמעת ביקורת על הממשלה, בעקבות האישור אמש של הסגר. ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי אמר הבוקר בריאיון לרן בנימיני בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב כי הסגר הקרוב יהיה קשה יותר מהסגר הקודם בחודשים מארס-אפריל: "אנחנו בחרדה גדולה מסגר נוסף, התושבים בעיר עדיין מלקטים את השברים מהסגר הקודם. 80% מהתושבים נשענים על תעשיית התיירות".

עוד אמר יצחק הלוי כי "הצענו מתווה שיאפשר את פתיחת ענף התיירות. מי שיכנס לעיר יבוא עם פספורט רפואי, דוגמת יוון".

האזינו לריאיון עם ראש עיריית אילת בכאן רשת ב

בתגובה לביקורת על החלטת הממשלה, אמר הבוקר שר החינוך יואב גלנט לכאן רשת ב כי כי בנסיבות שנוצרו לא היה מנוס מהטלת סגר, וכי הוא מקווה שיהיה אפשר לפתוח את המדינה בהדרגה לאחר החגים. על הודעת הגנים הפרטיים כי הם מתכוונים להמשיך לפעול בשבוע הבא, אמר שר החינוך כי הוא מציע "להיזהר מאוד ולא להמרות את פיה של הממשלה".

לילך ספיר, ראש מטה המאבק של איגוד המסעדות, אמרה לקלמן-ליברמן כי בכוונת חלק מהמסעדנים לא לפתוח את עסקיהם בסוף הסגר: "נפתח מחדש כשממשלת ישראל תפסיק להתעלל בנו ולא כשממשלת ישראל תרצה שנפתח. לא נפתח בלי שנקבל את הכסף כדי לפתוח, סיימנו לשחק במשחק הזה".

האזינו לריאיון עם לילך ספיר בכאן רשת ב