אמיר אוחנה ואביחי מנדלבליט
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

אוחנה עונה למנדלבליט: ההתנהלות בכהונתך הייתה בשקרים, הדלפות וזלזול בהליכים

היועץ המשפטי לממשלה תקף את השר לביטחון פנים: כששר האחראי על המשטרה אומר שיש מי שמעל החוק – זה פיגוע בדמוקרטיה • בהרמת כוסית לכבוד ראש השנה אמר שר המשפטים ניסנקורן כי ישם מנהיגי ציבור המנסים לערער את הדמוקרטיה
תמר אלמוג
14 בספטמבר 2020
13:29
עודכן ב 15:47

לאחר הביקורת שהטיח בו היועץ המשפטי לממשלה, השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה, משיב אש בכיוונו של מנדלבליט ומאשים כי תחת כהונתו ההתנהלות הייתה בשקרים, הדלפות וזלזול בהליכים מתוך יהירות.

בהרמת כוסית לכבוד ראש השנה במשרד המשפטים תקף מנדלבליט את אוחנה בעקבות דבריו כי "הגשת כתב אישום נגד נבחר ציבור, בוודאי ראש הממשלה, היא פיגוע בדמוקרטיה". לדברי היועמ"ש "עצם העלאת הטענה הזו, שלפיה יש מי שנמצאים מעל החוק וצריכים להיות מוגנים מפני מרותו של המשפט הפלילי, היא היא הפיגוע בדמוקרטיה. בוודאי כשהיא באה מפיו של השר האמון על עבודת המשטרה, שתפקידה לאכוף את החוק באופן שוויוני".

אוחנה כאמור, השיב לדברים: "לו היה מתעניין במה שבאמת אמרתי  ולא רק הכותרות, הוא היה יודע שאמרתי כי הגשת כתב אישום נגד נבחר ציבור — ודאי ראש ממשלה — היא פיגוע בדמוקרטיה ומסכלת את רצון הבוחר, ומשכך אם הפרקליטות עושה זאת היא חייבת להיות ללא רבב, 'יותר צדיקים מהאפיפיור'. אבל מה שנחשף פעם אחר פעם הוא, שתחת כהונתו של ראש התביעה הכללית אביחי מנדלבליט ושל שי ניצן פרקליט המדינה, ההתנהלות היתה בדרך של שקרים, הדלפות לא-חוקיות, סחיטות באיומים לעדים, זלזול בהליכים מתוך יהירות ושכרון כח, תוך אמונה שהציבור מטומטם, איננו רואה ולא שומע. אבל הוא הסתפק בכותרות".

בהרמת הכוסית תקף מנדלבליט גם את אמירת אוחנה כי מערכות אכיפת החוק מושחתות ושבראשן עמדו בראשן אנשים מושחתים. "אדוני השר", אמר מנדלבליט, "מדינה מושחתת היא מדינה שבה מעשי שחיתות שלטונית אינם מטופלים.  מדינה מושחתת היא מדינה שבה פסיקתו של בית המשפט אינה מכובדת. מדינה מושחתת היא מדינה שבה הגשת כתב אישום נגד נבחר ציבור מוגדרת כ'פיגוע בדמוקרטיה'".

עוד ציין היועמ"ש כי הוא מחזיק בעמדתו המשפטית שראש הממשלה יכול להמשיך לכהן בתפקידו עם כתב אישום, כפוף להסדר ניגוד עניינים. עם זה, הוסיף, יש ניסיונות מתמשכים להעביר את משפטו של נתניהו לאפיקים אחרים, לשימוע בתקשורת או למשפט בתקשורת, כאילו מדובר בסקר או בתכנית ריאליטי. "בישראל ההכרעה בפלילים היא רק על ידי בית המשפט. לא ננהל משפט בטלויזיה, אלא רק בבית המשפט".
שר המשפטים, אבי ניסנקורן, נאם לפניו ואמר כי אנחנו במשבר פוליטי חסר תקדים. "בעלי תפקידים בכירים יוצאים במתקופות חסרות רסן נגד עובדי ציבור ומנסים לערער את יסודות הדמוקרטיה. יש הבדל ענק בין ביקורת מערכת לבין הרס. משרד המשפטים עובר תקופה לא פשוטה, אני מאמין שהוא ייצא מחוזק מהתקופה הזאת". לדברי ניסנקורן "אנחנו נכנסים לתקופה לא קלה נוספת, על כולנו לקחת אחריות, להשמע להנחיות, אם כך יהיה נוכל להחזיר את המשק לפעילות יציבה אחרי החגים".

ניסנקורן הוסיף כי "בתקופה הזאת עלינו במשרד המשפטים אחריות כפולה ומכופלת, שמירה על זכויות האזרח, לצמצם למינימום את הפגיעה בזכויות הפרט. כמו בסגר הקודם נדאג שמוסדות הדמוקרטיה ימשיכו לתפקד, בתי המשפט לא יסגרו, הכנסת תמשיך לפקח. דאגנו גם בסבב הזה שזכות ההפגנה תשמר, אף אחד לא רוצה לחיות במדינה שהממשלה אוסרת מחאות נגדה".

באירוע משתתף גם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.