-
צילום: גטי אימג'ס

"גזירת ראש השנה קשה ועצובה": כיצד יעברו הקשישים את סגר החגים?

"הייתה לנו איזושהי תקווה שאם שרדנו את פסח, אז נשרוד גם את היתר. בחג רצינו וציפינו שלפחות נהיה עם המשפחה", סיפרה אדיבה בת ה-82 לכאן רשת ב, שכמוה עוד קשישים רבים יאלצו לעבור את החגים לבד • תוכנית "מגן זהב" לסיוע לאוכלוסייה המבוגרת, שאושרה בממשלה באמצע אוגוסט, תתחיל לפעול בערב ראש השנה
בחצי היום
14 בספטמבר 2020
15:21

הסגר הכללי בתקופת החגים, שעליו החליטה אתמול (ראשון) הממשלה, כבר מכעיס רבים מהציבור וצפוי לפגוע באוכלוסיות רבות, אך אלו שככל הנראה ייפגעו ממנו וקולם יישמע הכי פחות הם הקשישים. אחרי שעברו את הסגר בגל הראשון בפסח וביום העצמאות - רבים מהם יאלצו פעם נוספת להיות בחגים בלי המשפחות ובלי הנכדים, בעקבות החלטת הממשלה.

"אני עצובה. גוזרים עלינו כל מיני גזירות, על כל הציבור, אבל הגזירה של ראש השנה קשה לי במיוחד", סיפרה אדיבה אור בת ה-82 בריאיון לאסתי פרז בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב. "אני יודעת שאעמוד בה כי כך החלטתי, אבל אני עצובה וקשה לי. אני רוצה להשמיע את קולם של אחרים, שהם במצב דומה לשלי ולא סופרים אותם.

האזינו לריאיון עם אדיבה אור בכאן רשת ב

"הייתה לנו איזושהי תקווה שאם שרדנו את פסח ולא חתכנו את הוורידים, אז נשרוד גם את היתר. אבל זה קשה ועצוב. אנחנו רוצים לראות את משפחה, יש כאלה שלא רואים את המשפחות בכלל כי הם מפחדים".

עוד סיפרה אדיבה: "בחג רצינו וציפינו שלפחות נהיה עם המשפחה המיידית שלנו. אני לא יכולה ללכת הרבה, וקשה לי ללכת למשפחה שלי, הם בלב שלי ואני יודעת שהם דואגים לי. אבל אני יודעת שיש כאלה שהלבד קשה להם, ולפעמים יש גזירות שקשה לנו לעמוד בהן ואנחנו לא מוצאים את תעצומות הנפש להתגבר ולהיות חזקים.

"אני יודעת שההרגשה הכללית היא שלא ספורים אותנו כי אנחנו כבר מאחורי הגדר. אף אחד לא ציפה שנמשיך לחיות, אבל אנחנו עוד תאווי חיים ורוצים לחיות. בבקשה תספרו אותנו, תחשבו עלינו, תרימו טלפון, תמצאו אותנו. עברנו בחיים כל כך הרבה מכשולים, אבל לפעמים זה לא פשוט להיות זקן".

על רקע הסגר הצפוי, תוכנית "מגן זהב" לסיוע לאוכלוסייה המבוגרת, שאושרה בממשלה באמצע אוגוסט, תתחיל לפעול בערב ראש השנה, עם תחילת הסגר. במסגרת התוכנית יחולקו מענקים של 3,000 שקלים לקשיש יחיד או 4,000 שקלים למשק בית, שישמשו, בין השאר, למימון של רכישת מזון, תרופות, הפגת בדידות וסיוע בשכר הדירה.

מוקד ייעודי של משרד הרווחה יזום שיחות טלפון לקשישים המוכרים למחלקות לשירותים חברתיים. כמו כן, ימופו במסגרת התוכנית הצרכים של אוכלוסיית הקשישים, וייאסף מידע על חצי מיליון גמלאים. המידע יועבר לגופים הרלוונטיים כגון הביטוח הלאומי וקופות החולים.