-
צילום: אי-פי

ממשפחות המלוכה ועד למהגרים - אלו הידידות החדשות של ישראל

לקראת חתימת הסכמי הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות הערביות ובחריין - הינה כמה פרטים על החברות במפרץ הפרסי
מערכת כאן חדשות
15 בספטמבר 2020
13:25

לקראת חתימת הסכמי הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות הערביות ובחריין שתיערך היום (שלישי), הינה כמה פרטים על הידידות החדשות שלנו במפרץ הפרסי.  

איחוד האמירויות היא פדרציה של שבע נסיכויות/אמירויות במפרץ הפרסי. הבירה השלטונית היא אבו-דאבי והבירה הכלכלית היא דובאי. לפי הנוהג, השליט של אבו-דאבי הוא גם נשיא הפדרציה כולה, כלומר - נשיא איחוד האמירויות. מייסד של הפדרציה שייח' זאייד מת ב-2004 ובנו בכורו, שייח' חאליפה, ירש אותו. 

מה מסתתר מאחורי התדמית הנוצצת של איחוד האמירויות?

עד שנות ה-60 הכלכלה באמירויות הייתה נחשלת והתבססה על דיג וסחר ימי, אבל אז הם גילו את הנפט שהוביל למהפכה כלכלית של ממש. המוני מהגרים הגיעו למדבר הצחיח כדי ליהנות מעושר כלכלי. המהגרים הגיעו ממדינות חלשות כלכלית, 27.5% מהמהגרים מגיעים מהודו, 12.7% מפקיסטן וגם מבנגלדש והפיליפינים.

הסכם ישראל-האמירויות מחזק את יריבו המר של אבו מאזן | פרשנות

שר הכלכלה של איחוד האמירויות, עבדאללה בין טוק, הודיע ששתי המדינות שוקדות על ניסוח של שמונה הסכמי סחר וכלכלה, ובכלל זה אמנה למניעת כפל מס. הן גם דנות על כינון של הסכם סחר חופשי בשלב מאוחר יותר. 

בחריין היא מדינת אי במפרץ הפרסי שבירתה מנאמה, ונחשבת מקורבת מאוד לסעודיה. ירידה תמידית בייצור הנפט הובילה את בחריין לגוון את כלכלתה והיום היא בדרך להפוך למעצמה בנקאית באזור. בכל הקשור למדיניות חוץ, בחריין בדרך כלל מתאמת את מהלכיה מול סעודיה ואיחוד האמירויות הערביות. משפחת אל ח'אליפה הסונית היא השליטה במדינה, ולא פעם חוותה קשיים בהתמודדות מול הרוב השיעי. 

בשנת 2011 עם פרוץ האביב הערבי התעוררו מחאות גם בבחריין בדרישה לקידום דמוקרטיה ורפורמות שונות. עד היום מתמודד השלטון עם מחאות אזרחיות. בחריין מתאפיינת ברוב גדול של מהגרים, שחלקם הגדול מגיע ממזרח אסיה.