לשכת תעסוקה
יוסי זמיר, פלאש 90

דוח שירות התעסוקה: שוק העבודה הישראלי טרם התייצב מאז הגל הראשון

שירות התעסוקה: בישראל כ-738 אלף דורשי עבודה • הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה: כ-480 אלף מובטלים ובלתי מועסקים • מקור ההבדל - רבים מהחוזרים לעבודה לא מדווחים על חזרתם
שאול אמסטרדמסקי
15 בספטמבר 2020
16:00

שוק העבודה הישראלי טרם התייצב מאז גל הקורונה הראשון. כך עולה מדוח "דופק שוק העבודה" לחודשי הקיץ שפרסם היום (שלישי) שירות התעסוקה, רגע לפני כניסתו לתוקף של הסגר השני. מהדוח עולה שהתקופה התאפיינה בתנודתיות רבה של חוזרים רבים למעגל העבודה, אך גם בנפלטים רבים ממנו. חלק מהנפלטים, כך על פי שירות התעסוקה, הם עובדים שיוצאים ממעגל העבודה מדי קיץ בשל העונתיות הכרוכה באופי העבודה שלהם, כמו למשל עובדי חינוך.

בחודש יולי נרשמו בשירות התעסוקה כ-65 אלף עובדים חדשים שיצאו ממעגל העבודה, בין אם לחל"ת או לפיטורין, כמעט כפול ממספרם ביוני. גם בחודש אוגוסט נרשם מספר גבוה של דורשי עבודה - 52 אלף ישראלים.

את נתוני שירות התעסוקה צריך לקחת בזהירות, משום שרבים מהחוזרים לעבודה לא מדווחים על כך. על פי הדוח, כך נוצר מצג לפיו שיעור האבטלה במשק גבוה משיעור האבטלה הרשמי שנמדד על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. לכאורה, על פי שירות התעסוקה, יש בישראל כ-738 אלף דורשי עבודה. בעוד שלפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מספר המובטלים והבלתי מועסקים זמנית בצל משבר הקורונה הוא כ-480 אלף ישראלים.


על פי הדוח, חוסר היציבות התעסוקתי מאפיין בעיקר את הדור הצעיר. מעט יותר ממחצית (53%) מהנרשמים החדשים בשירות התעסוקה בחודש אוגוסט היו צעירים עד גיל 34, לעומת 13% בלבד בקרב עובדים בני 55 ויותר. גם שיעורי החזרה לעבודה - אלה שמדווחים לשירות התעסוקה - גבוהים יותר בקרב קבוצות הגיל הצעירות, מה שמעיד על חוסר היציבות בגילאים אלה.

בסוף חודש אוגוסט שירות התעסוקה הזהיר כי מודל החל"ת שהפעילה הממשלה עם פרוץ משבר קורונה יביא לכך שבסוף שנת 2020 יהיו בישראל חצי מיליון מובטלים. מבדיקה שנעשתה בביטוח לאומי על הנתונים החודשיים ששירות התעסוקה מעביר לו, עולה כי לפחות שליש מהמובטלים ששירות התעסוקה מדווח עליהם, לא היו או שאינם מובטלים בפועל.