שער העיתון אל-אתיחאד

"שלום העתיד": בעולם התייחסו לחתימת הסכם הנורמליזציה

עיתונים מהאמירויות ובחריין בירכו על ההסכם וכתבו: "עידן חדש של שלום" • בגרדיאן מתחו ביקורת על נתניהו: טס לוושינגטון כשישראל נכנסת לסגר • כתבת פוקס ניוז בטור דעה: "בתור מוסלמית, מודה לטראמפ שהוביל להסכמים"
עומרי חיים ומאיה ראכלין
15 בספטמבר 2020
14:16

ברחבי העולם התייחסו היום (שלישי) לחתימת "הסכם אברהם" בין ישראל לאיחוד האמירויות ובחריין. בעיתון אל-איתחאד היוצא לאור באמירויות הכותרת הראשית הייתה "האמירויות וישראל: שלום העתיד". בעמוד הראשי שובצו תמונותיהם של נשיא האמירויות, יורש העצר של אבו דאבי, טראמפ ונתניהו.


שער העיתון אל-אתיחאד

בעיתון "אל-ווטן" היוצא לאור בבחריין הכותרת בעניין ההסכם ישראל הייתה השנייה בעמוד ובה נכתב: "עידן חדש של שלום. בחריין חותמת היום על הכרזת תמיכה בשלום".

ב"ניו יורק טיימס" פורסם מאמר החוגג את ההסכם, תחת הכותרת: "הטקס בבית הלבן חוגג ניצחון דיפלומטי ומתנה לקמפיין". במאמר נכתב כי "המנהיגים של ישראל, סעודיה ואיחוד האמירויות לוקחים חלק בבחירה של טראמפ ועוזרים לו להפוך ל'עושה שלום'".

מנגד, בעיתונים אחרים התייחסו לאירוע באופן ביקורתי יותר. ה"גרדיאן" הבריטי פרסם מאמר עם הכותרת "פרופגנדה חסרת בושה" – נתניהו טס לוושינגטון לחתום על הסכם, כשישראל נכנסת לסגר". בכתבה נכתב: "בנימין נתניהו מקווה להסב את תשומת הלב הציבורית מההודעה האחרונה על סגר של שלושה שבועות, לעבר הטקס בבית הלבן שיבסס יחסים דיפלומטים עם שתי מדינות ערביות".

ב"וושינגטון פוסט" התייחסו לדיווחים על עסקאות מטוסי ה-F-35 לאמירויות וכתבו: "הסכם שלום או מירוץ חימוש? מכירה אפשרית של מטוסי F-35 לאיחוד האמירויות מובילה לחשש בישראל". עוד נכתב במאמר: "גורמים בכירים באיחוד האמירויות ובארצות הברית אומרים שההסכם הזה יחליק את הדרך לממשל טראמפ להמשיך עם מכירת המטוסים, ועוד כלי נשק מתוחכמים למדינה במפרץ התיכון. מה שמעלה את האפשרות שישראל ומדינות נוספות במזרח התיכון יחפשו כלי נשק".

ברשת "פוקס ניוז" פורסם טור דעה של קאנטה אחמד המשדרת בערוץ שכתבה: "בתור מוסלמית, אני מודה לטראמפ שהוביל להסכמים בין ישראל איחוד האמירויות ובחריין. מנהיגים פלסטינים טועים כשהם דוחים את שיחות השלום עם ישראל, ומסרבים להסכם של ממשל טראמפ".