-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שיא נדבקים חדש; מערכת החינוך תיסגר החל ממחר

אתמול אובחנו 5,523 נדבקים בקורונה; יותר מ-57 אלף בדיקות בוצעו ביום שלישי • מ-22 בספטמבר - קרואטיה, הונגריה, אוסטריה וסלובניה יוכנסו לרשימת המדינות האדומות • איגוד רופאי בריאות הציבור לכנסת: הגבלת 500 המטרים מסוכנת לציבור
עמיחי שטיין, נוב ראובני ודקלה אהרן שפרן
16 בספטמבר 2020
08:38
עודכן ב 10:22

משרד הבריאות עדכן הבוקר (רביעי) על שיא חדש במספר הנדבקים בקורונה - 5,523 אובחנו אתמול. זאת לאחר שיותר מ-57 אלף בדיקות בוצעו ביום שלישי, מתוכם 9.9% נמצאו חיוביות. מניין הנפטרים עומד על 1,147, מספר החולים שמצבם קשה הוא 535, מתוכם 138 מונשמים. 

בד בבד, הממשלה אישרה את ההחלטת ועדת השרים לסגור את מערכת החינוך כבר מיום חמישי, ולא עם כניסת הסגר לתוקפו ביום שישי. מוסדות החינוך המיוחד, כפרי הנוער, ילדים ונוער בסיכון יוחרגו וימשיכו לפעול. השרים זאב אלקין, איציק שמולי ויואב גלנט הצביעו נגד ההחלטה. ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים אתמול התייעצות בנושא מוושינגטון, יחד עם שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר החינוך גלנט, זאת לאחר שממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו המליץ על כך.

גורמים שהשתתפו בדיונים אמרו כי ההחלטה התקבלה בעקבות מספרי החולים הגבוהים בקורונה בימים האחרונים במערכת החינוך. פרופסור גמזו הציג אתמול לשרים תמונת מצב לפיה שיעור החולים בני 19-10 עלה מאז תחילת שנת הלימודים מ-18% ל-26%.

עוד הוחלט כי איסוף מזון ממסעדות לא יתאפשר, בתי המלון והצימרים באילת ייסגרו ובתי הקברות יהיו נגישים לבני משפחתם הגרעינית בלבד של חללי מלחמת יום כיפור. כמו כן, תלמידי ישיבות שפועלות בשיטת הקפסולות לפי מתווה משרד הבריאות ישוחררו לביתם במוצאי יום כיפור. עובדים פלסטינים בישראל יורשו לעבוד בענף הבנייה בתנאי שיימצא מתווה לקפסולות ושינה בארץ בהשגחת המעבידים.

בתוך כך, משרד הבריאות הודיע היום כי לאור העלייה במספר החולים במדינות הללו, החל מ-22 בספטמבר קרואטיה, הונגריה, אוסטריה וסלובניה יוצאו מרשימת המדינות הירוקות וייחשבו אדומות. המשמעות היא שהחוזרים מהמדינות הללו יחוייבו ב-14 ימי בידוד. עוד הודיעו במשרד כי החל מהיום איי סיישל, איסלנד, קובה וסרביה יכנסו לרשימת המדינות הירוקות. 

ועדת החינוך תכנס דיון בתנאי הסגר בנוגע ללימודים במערכת החינוך

יו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט ח"כ רם שפע התייחס בתחילת ישיבת הוועדה לסגירת מערכת החינוך ממחר: "ההחלטה תגיע לאישור ועדת החינוך בזמן הקרוב. אני מתקשה להבין את ההחלטה לשגע את מערכת החינוך כך, ובעיני זו החלטה מיותרת שאפשר היה להימנע ממנה. יש ספקות לגבי היכן מתרחשות ההדבקות וכמובן עולה השאלה מה קורה בגנים, שם ההדבקה היא מאוד מאוד נמוכה, וכך גם נתוני ההדבקה הנמוכים בבתי הספר היסודיים".

ח"כ אורלי פרומן מיש עתיד-תל"ם התיחסה להחלטה גם היא, ואמרה: "הנתונים שפורסמו הבוקר אינם מצדיקים סגירה כה נמהרת של המסגרות. פניתי הבוקר ליו"ר ועדת החינוך בבקשה לקיים את הדיון בתקנות עוד היום כדי שנגיע להחלטה מושכלת".

איגוד רופאי בריאות הציבור: מגבלת 500 המטרים מסוכנת 

איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות קרא לכנסת היום שלא לאשר את מגבלת התנועה למרחק 500 מטרים מהבית, במסגרת הסגר שיחל ביום שישי בצוהריים. לדבריהם, מגבלה זו תגרום לנזק גופני, נפשי וחברתי: "בריאות היא מצב של רווחה גופנית, נפשית וחברתית ולא רק היעדר מחלה. זוהי זכות בסיסית של כל אדם".

עוד הוסיפו באיגוד שלקחי הסגר הראשון מלמדים שמדובר בהנחיה מיותרת: "זוהי מגבלה חסרת היגיון אפידמיולוגי וחסרת תועלת למניעת הדבקה בקורונה". לטענתם הדבר אף מערער את אמון הציבור ולכן עלול לפגוע במאבק בקורונה. "דווקא לאור חומרת המצב, אסור להחיל הגבלות מיותרות שפוגעות בציבור ובחברה הישראלית ללא שום הצדקה", כך לדבריהם. 

לבסוף ציינו באיגוד שגם הממשלה מודה שלא ניתן יהיה לאכוף את מגבלה זו, לאור ההחרגות הקיימות. "אנו קוראים לציבור בישראל לעמוד על זכותו לשמור על בריאותו ולהתנגד להגבלת התנועה, שמזיקה ולא מועילה למאבק בקורונה".