-

הכנסת דחתה את הצעה לפתוח בוועדת חקירה לניגוד ענייני שופטים והפרקליטות

ח"כ מטעם ש"ס הצביעו נגד ההצעה, אלו של יהדות התורה נעדרו. רוב חברי הליכוד לא נכחו בהצבעה גם כן • יוזם ההצעה, סמוטריץ': "ניסנקורן הוא ראש הממשלה האמיתי שכולם סרים למרותו" • ניסנקורן: יש הבדל בין ביקורת להסתה, ההצעה - חינוך לדיקטטורה
זאב קם
16 בספטמבר 2020
09:15
עודכן ב 13:26

מליאת הכנסת דחתה היום (רביעי) את הצעתו של חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' להקים ועדת חקירה פרלמטרית לבדיקת ניגודי העניינים של השופטים והפרקליטות. חברי הכנסת מטעם ש"ס הצביעו נגד ההצעה, אלו של יהדות התורה נעדרו. רוב חברי הליכוד לא נכחו בהצבעה גם כן, למעט חברי הכנסת אריאל קלנר ושלמה קרעי, שהצביעו בעד.

יוזם ההצעה, חבר הכנסת סמוטריץ', אמר בדיון במליאה: "ההישג היחיד של הממשלה הזו זה לבנות את חומת הביצורים של אבי ניסנקורן, שמסתירה את העיוותים של המערכת. ניסנקורן הוא ראש הממשלה האמיתי שכולם סרים למרותו". 

עוד הוסיף חבר הכנסת סמוטריץ' בפנייה לחברי הקואליציה כי "אתם מפחדים ממנדלבליט, מניסקורן, מהנשיאה חיות ומשי ניצן. וחוץ מרוח וצלצולים בטוויטר אתם לא עושים שום דבר. ולכן אדוני ראש הממשלה, מגיע לך כל מה שאתה עובר - אבל לציבור זה לא מגיע. למצביעי הימין נמאס להצביע כל הזמן לימין ולקבל שמאל". 

שר המשפטים אבי ניסנקורן השיב בכעס לעבר חברי הכנסת סמוטריץ' וקרעי: "יש הבדל בין ביקורת להסתה, בין ביקורת על אירוע מסוים לבין ניסיון להרוס מערכת. מי שחושב שצריך לאשר הצעה שרוצה לקחת את שופטי בית המשפט לחקירה, לא למד שום דבר על דמוקרטיה. זה חינוך לדיקטטורה". חבר הכנסת קרעי סולק מהמליאה לאחר שצעק לעבר שר המשפטים. 

עוד תקף שר המשפטים: "ביזיון הכי גדול הוא שכשאנחנו מתמודדים עם קורונה מה שמעניין את סמוטריץ' זה רק להסית נגד מערכת המשפט. אפילו בנט כבר לא בא להצביע בעד ההצעה שלך. כמה זה מגוחך לנסות לבזות את מערכת המשפט בתקופה הזו". 

מוקדם יותר פורסם בכאן רשת ב שהמפלגות החרדיות מפעילות מכבש לחצים על הליכוד בניסיון למנוע את תמיכתה בהצעה. זאת על אף שהמפלגות החרדיות תומכות עקרונית בהגבלה ופיקוח על מערכת המשפט, הלחץ נועד למנוע משבר נוסף בין הליכוד לכחול לבן.

סמוטריץ' התייחס הבוקר להצעתו והסביר: "צריך להזכיר לנתניהו שיש כאן מדינה לנהל. תיקון מערכת המשפט נמצא במקום גבוה מסיבה אחת פשוטה - הימין לא יוכל שלוט כל עוד מערכת המשפט תישאר כפי שהיא היום". את הדברים אמר סמוטריץ' בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם ח"כ סמוטריץ'

בישיבת הסיעה הסגורה שערכה אתמול כחול לבן, כמה ח"כים שאלו את יו"ר הסיעה איתן גינזבורג, איך יגיבו אם הליכוד תצביע בעד ההצעה להקים ועדת חקירה. גינזבורג ענה להם, בתמיכה של גנץ: אם הליכוד יעשה זאת, תהיה תגובה לכך מצידנו. זה לא יעבור בשתיקה מבחינתנו.

בתוך כך, יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד, ימסור היום הצהרה לקראת המאבק בכנסת על ההחלטה על הסגר. ללפיד יצטרפו חברי הכנסת מיקי לוי ואורנה ברביבאי ונציגים מגופים וענפים שונים במשק. ביום שישי בצהריים צפוי להיכנס לתוקף סגר כללי שיימשך כשלושה שבועות. קולות רבים יוצאים נגד ההגבלות ונשמעות אף קריאות שלא לציית להנחיות.