ליאל קייזר, פרשנות

בעולם מקביל: איך סגן שר הבריאות יכול להגיד שהסגר לא יעזור?

רגע לפני הסגר, סגן שר הבריאות הדהים ואמר שהוא לא מצפה שזה יעבוד בכלל. אבל ביקום מקביל - הוא פשוט היה יכול להבטיח שהמחיר שנשלם לא יהיה לשווא
ליאל קייזר | פרשנות
17 בספטמבר 2020
05:01

שימו לב למשפט המדהים שאמר היום סגן שר הבריאות יואב קיש: "אנחנו לא יכולים לצפות לירידה משמעותית בתחלואה כתוצאה מהסגר, מי שיחפש תירוץ לצאת מהבית – ימצא".

במילים אחרות, אני שמעתי את סגן שר הבריאות אומר: אנחנו יודעים שאיבדנו לגמרי את האמון שלכם ולכן חלק גדול מכם לא יציית להנחיות; אנחנו יודעים שנכנענו ללחצים פוליטיים ולקבוצות אינטרס ולכן הסגר הזה הוא לא ממש סגר; אנחנו יודעים שלא ניצלנו את הזמן ולא גיבשנו מערך קטיעת שרשראות הדבקה, ולכן הסגר לא באמת יעצור את התחלואה; ובכל זאת - החלטנו לרסק עוד קצת את הכלכלה וללכת לסגר; החלטנו להביא לזה שיהיו כאן עוד מאות אלפי מובטלים, החלטנו להביא לזה שעוד עשרות אלפי עסקים שייסגרו כתוצאה מההגבלות האלה פשוט לא יחזרו לפעול אחר כך. כן, החלטנו לעשות את כל זה.

זה מה שאני שמעתי את סגן שר הבריאות אומר ואני מודה, נשארתי בלי מילים. מה אפשר להגיד אחרי שסגן שר הבריאות אומר כזה דבר? ובכל זאת אני מנסה להיות חיובית. יש עוד זמן עד ליום שישי בשעה 14:00. במונחי הממשלה המזגזגת שלנו מדובר בנצח. אפשר לקבל מיליון החלטות ואז לבטל אותן ולקבל מיליון החלטות סותרות ואז לעשות הכול שוב מחדש. או שאפשר, ביקום מקביל, לעצור רגע.

סגן שר הבריאות יואב קיש יכול לבוא ולומר: אני מבטיח שנעשה הכול כדי לא למצוא את עצמנו בסגר שלישי. אנחנו ננצל את הזמן הזה כדי לגבש מערך קטיעת שרשראות הדבקה, כדי לתמוך טוב יותר במובטלים ובבעלי העסקים, אנחנו מבטיחים לכם ומתחייבים שאנחנו לא נהיה שוב במצב הזה ולא יהיה כאן סגר שלישי, בטח לא בגלל חוסר אחריות או התנהלות מזגזגת.

ואם לסיום הוא גם היה משחיל את המילה "סליחה", אפילו שבפוליטיקה זו כנראה מילה גסה, זה בכלל היה מושלם. בכל זאת, עוד רגע יום כיפור.