החשודה יאסמין ג'אבר

שב"כ חשף: פלסטינית תואשם שהתגייסה לכוח קודס האיראני

תושבת מזרח ירושלים, שעובדת בספריה הלאומית באוניברסיטה העברית, נאשמת בחברות בחוליית טרור. היא נעצרה באוגוסט יחד עם חשודים נוספים ממזרח ירושלים ומרמאללה, בהם תושבת העיר הפלסטינית, שהתגוררה בשנים האחרונות בטורקיה
רועי שרון
17 בספטמבר 2020
13:37

שב"כ חשף היום (חמישי) כי תושבת מזרח ירושלים, שעובדת בספריה הלאומית באוניברסיטה העברית בעיר, תואשם שגוייסה על ידי כוח קודס האיראני וארגון הטרור חיזבאללה בלבנון. יאסמין ג'אבר, הנאשמת בחברות בחוליית טרור, נחשפה לאחר מעקב מודיעיני ממושך במסגרת פעילות של חיזבאללה וכוח קודס, שמטרתה לגייס אזרחים ישראלים ופלסטינים לפעילות טרור בישראל.

יחד עם ג'אבר נעצרו לחקירה חשודים נוספים מקרב מכריה ממזרח י-ם וברמאללה, אשר נחשדו כמעורבים בפעילות במסגרת חולייה, בראשותה של ג'אבר. בחולייה הייתה גם תסנים אלקאדי, תושבת רמאללה שהתגוררה בשנים האחרונות בטורקיה. במסגרת החקירה, עלה כי חיזבאללה מארגן כנסי צעירים פלסטינים בלבנון לשם איתור מגויסים פוטנציאלים מישראל ויהודה ושומרון, לקידום פעילות טרור בישראל.

במהלך החקירה עלה כי ג'אבר זוהתה וסומנה על ידי אנשי חיזבאללה במסגרת השתתפותה בכנס אליו יצאה בלבנון בשנת 2015. כמו כן, עלה כי לשם שמירה על חשאיות זהותה, קיבלה כינוי מבצעי על ידי היחידה - "רחיל". בביקור נוסף של ג'אבר בלבנון בשנת 2016, עטאיא אבו סמהדנא ומחמד אלחאג' מוסא, המוכרים כפעילים ביחידת הפיגועים המשותפת של כוח קודס וחיזבאללה, קישרו בינה לבין פעיל טרור בכיר ביחידה זו המכונה "פארס עוודה".

פרופיל אינסטגרם דרכו התקיים הקשר החשאי

"פארס עוודה" הינו כינויו בארגון חזבאללה של ג'עפר קביסי, המוכר כמעורב בניסיונות נוספים לגייס גורמים בישראל ובאיו"ש לפעילות טרור. מאז גיוסה על ידי חיזבאללה, עמדה ג'אבר בקשר חשאי עם מפעילה, באמצעות העברת מסרים חשאיים מוסכמים ברשתות החברתיות. במסגרת הפעלתה של ג'אבר, בוצעו עימה פגישות בטורקיה, במסגרתן הועברו לה הנחיות לפעילות על ידי רנד והבה, פעילת חיזבאללה ביחידת הפיגועים המשותפת, שפעלה מולה אף היא בכינוי מבצעי מטעם היחידה בשם "וופאא".

בפגישות אלה הובהר לג'אבר כי תפקידה הינו גיוס פעילים נוספים בישראל, שישמשו כחולייה בהנחייתה, תוך הדגשת חשיבות גיוס גורמים מקרב ערביי ישראל, בדגש על נשים, אשר יתרונן ביכולתן לנוע בחופשיות בארץ ולפעול במסגרת חוליות מקומיות לאיסוף מידע אשר ישמש לקידום פעילות טרור עתידית. במסגרת חקירתה של תסנים אלקאדי, חברתה של ג'אבר שנחקרה אף היא כאמור במסגרת הפרשיה, עלה כי גם היא השתתפה בכנס בלבנון בשנת 2015, שם הכירה את פעילי היחידה ולאחריו המשיכה לעמוד עימם בקשר.

תסנים אלקאדי, ששימשה אשת קשר מול ג'אבר

ממצאי חקירתה של אלקאדי העלו, כי שימשה אשת קשר של היחידה מול ג'אבר, כחלק מדרכי התקשורת החשאיות הננקטות על ידי יחידת הפיגועים לשם מניעת חשיפת פעילותה מול גורמים בישראל, ואף קיבלה מהם כספים. בנוסף עלה, כי אלקאדי קיימה ב-2018 פגישה עם אותה והבה, אשר הציעה לה להיפגש עם פעילי חזבאללה עימם עובדת בלבנון וזו הסכימה להצעה.

בשב"כ הדגישו כי חקירות אלו הביאו לחשיפת שיטות פעולה של חיזבאללה ובהן: שימוש בדרכי תקשורת חשאית, כולל באמצעות העברת מסרים מקודדים ברשתות חברתיות, קיומן של פגישות הפעלה במדינות שונות בעולם, בדגש על תורכיה ושימוש בכינויים פיקטיביים על ידי הפעילים בפעילותם המבצעית על מנת להסתיר את שיוכם לארגון חיזבאללה בתהליך הגיוס מול גורמים אזרחיים.