t
ביידן וטראמפ
צילום: רויטרס

אמריכאן: הסיפור מאחורי המרוץ לבית הלבן

חשיבותו של הקול היהודי, השפעת משבר קורונה על סיכויי המתמודדים, ההיסטוריה העשירה של ג'ו ביידן, וגם - איך עובדת שיטת הבחירות? מיכל רשף עם מה שצריך לדעת על הבחירות בארה"ב • האזינו
מיכל רשף
19 בספטמבר 2020
16:11
עודכן ב 07 נובמבר 19:09

הבחירות לנשיאות בארצות הברית יגיעו הלילה לישורת האחרונה, ואם אתם עדיין לא בטוחים מה קורה במרוץ הסוער לבית הלבן בין טראמפ וביידן - פרקי ההסכת של כאן חדשות "אמריכאן" יענו בשבילכם על כל השאלות החשובות: איך עובדת שיטת הבחירות בארצות הברית? מה מניע את הבוחר האמריקני? מה קרה בעימותים? וגם – למה כל זה אמור לעניין אותנו הישראלים?

צילום: רויטרס

בפרק הראשון ננסה להבין למה לישראלים אכפת מהבחירות בארה"ב - ולמה צריך להיות להם אכפת. בפרק משתתף ד"ר אלי קוק מאוניברסיטת חיפה.

האזינו לפרק הראשון

בפרק השני נשאלת השאלה למה אחרי 45 נשיאים שארצות הברית בחרה, עדיין לא הייתה נשיאה למעצמה הגדולה ביותר בעולם? באמצעות שניים מהמרוצים המעניינים ביותר של נשים בפוליטיקה האמריקנית בעבר – שירלי צ'יזהולם, האישה הראשונה שרצה לנשיאות מטעם מפלגה גדולה, ובלה אבצוג, היהודייה הראשונה בבית הנבחרים, ננסה להבין איפה הן נעצרות.

האזינו לפרק השני

משבר הקורונה תפס את ארה"ב עם המכנסיים למטה: בלי אסטרטגיה ברורה, בלי בדיקות, בלי אמצעי מיגון ועם נשיא שבטוח שמדובר בלא יותר משפעת. הביקורת על טראמפ הייתה חריפה, אבל לצדה, הסקרים הראו עליה בתמיכה בו. בפרק השלישי ננסה להבין למה זה קורה, האם טראמפ ייצא מנצח או שהמשבר הוא תחילת סופו?

האזינו לפרק השלישי

לסגן הנשיא לשעבר שנמצא כבר 50 שנה בפוליטיקה יש סיפור לא שגרתי. מניצחונות גדולים בתחילת הדרך, טרגדיות משפחתיות והאשמות בתקיפה מינית. עכשיו הוא מתמודד נגד טראמפ על תפקיד נשיא ארצות הברית – מה ג'ו ביידן צריך כדי לנצח?

האזינו לפרק הרביעי

הנשיא טראמפ מגיע לבחירות אחרי משבר קורונה ומהומות בכל רחבי המדינה. בפרק החמישי ננסה לענות על השאלה מה חושבים הבוחרים שלו? והאם הם יישארו נאמנים?

האזינו לפרק החמישי

הם רק 2% מהאוכלוסייה באמריקה, אבל נראה שהמועמדים לנשיאות ארצות הברית מקדישים תשומת לב מיוחדת לבוחר היהודי. הם מוצאים זמן לנאום באיפא"ק, להתייחס לסוגיה הישראלית ולנפנף במילים שהם יודעים בעברית. האם יהודי ארצות הברית הם באמת כוח שצריך להתחשב בו בפוליטיקה האמריקנית? עד כמה ישראל והיחס אליה משפיעים על ההצבעה שלהם?

האזינו לפרק השישי

בפרק הזה נספר את סיפורם של נבחרי הציבור היהודים הראשונים בהיסטוריה של ארה"ב, ונשוחח בראיון מיוחד עם היהודי שהגיע הכי קרוב לבית הלבן - הסנאטור ג'ו ליברמן. על היחס שקיבל כמועמד יהודי, הקשר בין ארה"ב לישראל, על טראמפ, וגם: איך הוא גילה שהוא עומד להיות המועמד לסגן הנשיא - סיפור שאתם לא רוצים לפספס.

האזינו לפרק השביעי

בחזרה לעימות הנשיאותי הראשון והסוער במערכת הבחירות. מצד אחד – נשיא מכהן עם שורה של סקנדלים שמעיבים על כהונתו, ומן הצד השני, מתמודד מבוגר, מנומנם ולא כריזמטי שמייחל לכך שיש מספיק אמריקנים שרוצים לראות את טראמפ מחוץ לבית הלבן. בפרק הזה נספר את הסיפור שמאחורי העימות, כולל הרגעים הגדולים, סקרי דעת הקהל והפרשנויות. המפסיד אגב, לא היה אחד משני המתמודדים על הבמה.

האזינו לפרק השמיני

כבר חודשים אנחנו מספרים את הסיפור של ארה"ב ממרחק. אבל איך זה נראה משם? כתב כאן 11 איתמר מאירי והצלם ארז כהן יצאו למסע באמריקה בימי קורונה. הם רצו להבין מה השתנה אחרי ארבע שנות טראמפ ומגיפה אחת. הם נסעו לקהילות הכי מסקרנות: השחורים בוויסקונסין, מעמד הפועלים בפנסילבניה והיהודים בניו יורק, כדי להבין איך השפיעו עליהם ארבע שנים של הנשיא הכי שנוי במחלוקת בהיסטוריה האמריקנית.

האזינו לפרק התשיעי

מה זה אלקטורים? מה קורה אם יש תיקו? מי הן המדינות המתנדנדות? ומה הסיכוי שטראמפ ינצח? בפרק הזה נסביר את שיטת הבחירות מההתחלה - עד הסוף. משיטת האלקטורים ועד לתרחישים.

האזינו לפרק העשירי