בית חולים
צילום: פלאש 90

משרד הבריאות לרופאים בגמלאות: התנדבו בבתי החולים

הגמלאים לא יתנדבו במחלקות הקורונה מאחר שהם מוגדרים אוכלוסיה בסיכון • ברקע הגידול בהיקפי התחלואה: משרד הבריאות החליט להעלות את מספר בדיקות הקורונה ל-100 אלף ביום עד לתחילת חודש נומבר
קטי דור ומרדכי גילת
21 בספטמבר 2020
10:59
עודכן ב 11:49

משרד הבריאות וההסתדרות הרפואית יצאו היום (שני) בקריאה לרופאים בגמלאות לתגבר את בתי החולים. במשרד נימקו את הצעד בכך ש"אנחנו נמצאים במצב חירום". עוד הודגש כי הרופאים המתנדבים יועסקו במחלקות שאינן מטפלות בחולי קורונה בשל היותם של הגמלאים אוכלוסייה בסיכון.

ברקע העלייה בהיקפי התחלואה בארץ, במשרד הבריאות החליטו להעלות את מספר בדיקות הקורונה מ-50 אלף ל-100 אלף בדיקות ביום. תאריך היעד למימוש ההחלטה הוא תחילת חודש נובמבר. בד בבד, יוגדל משמעותית מספר החקירות האפידמיולוגיות שיבוצעו על ידי אנשי פיקוד העורף. 

בשל הצורך לייעל את המערך כדי להגיע ליעד של 100 אלף בדיקות ביום, במשרד הבריאות ביצעו שינוי במדיניות הבדיקות. אמש פורסם בחדשות הערב כי החל מהיום תתאפשר בדיקת קורונה רק למי שיקבל הפנייה מקופת החולים, או שהופנה כתוצאה ממערך הבדיקות האפידמיולוגיות. נוסף לכך, 30 מתחמי בדיקה ייפתחו ברחבי הארץ.

בתוך כך, פרופסור אלי וקסמן, חבר הצוות המייעץ למל"ל, התייחס בתוגנית "סדר יום" בכאן רשת ב למצב בבתי החולים ואמר: "לפני שבועיים אמרנו שהמצב קשה וצפוי להחמיר וזה בדיוק מה שקרה. יש כבר עומס כבד על מערך האשפוז וזה יחמיר בשבועיים הקרובים. אנחנו נגיע ליותר מ-900 חולים במצב קשה וזה יפגע קשות במערך האשפוז ובטיפול שהוא מעניק".

עוד הוסיף פרופסור וקסמן כי "בלי שיתוף פעולה של הציבור הסגר לא יהיה יעיל. דרושים כמה צעדים: להגדיר בצורה ברורה יעדים להתמודדות ארוכת הטווח; צריך שכל הממשלה תתאחד מאחורי ההחלטות; וחייבים להעביר את ההסברה לגורם מקצועי בלתי תלוי, שיעביר לציבור את המסר ואת התוכנית".