-
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

עומסים וקריסה? המדינה הקימה בית חולים - שעומד ריק ונעול

בעלות של 30 מיליון שקלים, הוקם מרכז רפואי לחולי קורונה. לטובת ההקמה, שופצו מבנים במרכז מלבן בראשל"צ ולמקום הוכנסו 350 מיטות אשפוז והוקמו 10 מחלקות מונשמים. ברקע הקמת בית חולים שדה, גורמים במשרד הבריאות הביעו ביקורת על כך שהמקום לא פועל. במשרד הגיבו כי אין צוותים רפואיים לאיוש בית החולים
מרדכי גילת
22 בספטמבר 2020
10:40

למרות האזהרות של משרד הבריאות וההתרעות על קריסה ועומסים כבדים במחלקות הקורונה של בתי החולים בארץ, בית חולים חדיש לאשפוז של חולי קורונה, שעלותו כ-30 מיליון שקלים - עומד נעול וריק. כך פרסם הבוקר פרשננו מרדכי גילת בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. המדינה הקימה את בית החולים לפני כשבעה חודשים במרכז הגריאטרי מלבן בראשון לציון, לצד כ-50 קשישים ניצולי שואה שעדיין נמצאים במקום. 

לטובת הקמת בית החולים, שופצו עשרה ביתנים ריקים. במקום הוקמו 350 מיטות אשפוז, יש בו עשר מחלקות למונשמים עם מכשירי הנשמה חדישים, ארבע עמדות דיאליזה, חדר מיון וחמ"ל. גורמים במשרד הבריאות הביעו פליאה וביקורת על כך שמצד אחד המשרד מתריע מפני קריסה, אך מצד שני בית החולים נשאר נעול. 

בעקבות הנחייתו של שר הביטחון בני גנץ להקים בית חולים שדה, שיכיל כ-200 מיטות, כדי לסייע למשרד הבריאות להתמודד עם העומסים, שלחו גורמים במערכת הבריאות חומרים, שהגיעו לידי כאן חדשות, ובהם מתועדת הקמת בית החולים עם הציוד החדיש והיקר. במשרד הבריאות הגיבו לפרסום ואמרו כי חסרים צוותים רפואיים על מנת להפעיל את המרכז.

נוסף על כך, בעוד משרד הבריאות מניף דגלים אדומים, עיריית ראשון לציון פרסמה מכרז על החכרת הקרקע לגורמים פרטיים - בתנאי שיקימו במקום מרכז גריאטרי. אם אכן תצליח להרים העירייה את הפרויקט, ייתכן שההשקעה של המדינה תרד לטימיון.

אתמול ציין ממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו כי כמות החולים תוכפל בשבועות הקרובים. "בתי החולים כרגע נערכים", אמר פרופסור גמזו בביקור בבית החולים וולפסון בחולון. בשל העומסים הכבדים, בתי החולים אסותא באשדוד ושערי צדק בירושלים הודיעו שלא יקלטו חולי קורונה חדשים לאשפוז. 

העומס הכבד במחלקות הקורונה הוביל את המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, לפנות לבתי החולים בדרישה להפסיק "פעילות אלקטיבית" ולעבור למתכונת חירום. במכתב ששלח למנהלי בתי החולים כתב פרופסור גרוטו: "שיעורי ההדבקה הגבוהים באוכלוסייה צפויים להוביל לעומס תחלואה משמעותי בשבועות הקרובים, שעשוי למתוח חלק מהמערכת לקצה גבול היכולת. על בסיס התחזיות שהוצגו לנו בסוף השבוע, אנו צפויים לסיים את עשרת הימים הקרובים עם תוספת של כ-300-200 חולים במצב קשה או מונשמים".

תגיות:
קורונה