ועדת הקורונה

אלרעי-פרייס: מעריכה שהסגר יימשך לפחות ארבעה שבועות

ועדת הקורונה דנה בהיערכות לניהול המגפה לאחר הסגר. על רקע הביקורות הקשות שהוטחו בעומדת ביו"ר הוועדה שאשא ביטון, אמרה הח"כית: "בסוף כולנו באותו צד". פרופ' גרוטו: נמליץ לקבינט הקורונה על הקטנת מספר המתפללים בבתי הכנסת ביום כיפור. ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות: מצבם של 175 מהחולים הקשים - קריטי
אורלי אלקלעי
22 בספטמבר 2020
10:05
עודכן ב 11:26

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ד"ר שרון אלרעי-פרייס אמרה הבוקר (שלישי) כי היא מעריכה שהסגר ייערך לפחות ארבעה שבועות. את הדברים אמרה בתוכנית סדר יום בכאן רשת ב. "אנחנו ממליצים להישאר עם ההגבלות ולראות את היענות האוכלוסייה. אי אפשר להמתין ולראות את האפקט על שיעור התחלואה מכיוון שהדבר לוקח 14-10 ימים", אמרה.

במקביל, התכנסה הבוקר ועדת הקורונה בכנסת. יושבת ראש הוועדה ח"כ יפעת שאשא ביטון אמרה כי "חשוב שניערך ליום שאחרי הסגר". בפתח דבריה התייחסה ביטון למתקפות החריפות עליה מצד גורמים במפלגתה ואמרה: "נמשיך לשאול את כל השאלות ולעבוד בצורה עניינית ואני מחזקת את ידי כולנו. גם לממשלה אני אומרת שבסוף כולנו באותו צד. יש לנו חילוקי דעות על הדרך וזה לגיטימי בחברה דמוקרטית, כל עוד ננהל את זה בצורה מכובדת".

צפו בדיון שהתקיים בוועדת הקורונה

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר בדיון הוועדה כי היעד של הסגר הינו הגעה לנתון של 7% תוצאות חיוביות מכלל הבדיקות, כשהיום הנתון מתקרב ל-12%. "יש מדינות בהן האחוז הינו נמוך משלוש, זו השאיפה שלנו אחרי שנוריד את התחלואה", אמר. גרוטו סיפר כי משרד הבריאות ימליץ לקבינט הקורונה על הקטנת מספר המתפללים המותרים בתפילות יום הכיפורים בבתי הכנסת.

ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות, ד"ר ורד עזרא, הציגה בוועדה את מספר החולים הקשים בבתי החולים וסיפרה כי 175 מתוכם הינם במצב קריטי. עזרא אמרה שכלל בתי החולים הונחו לפתוח מחלקות קורונה נוספות, וכ-1500 מיטות התווספו ב-34 מחלקות שהוסבו למחלקות קורונה. 

אתמול הורה שר הביטחון בני גנץ להקים בית חולים שדה בשל העומסים במחלקות הקורונה בצפון. נציגי משרד הבריאות שדיברו בוועדה הציגו התנגדות נחרצת ליוזמה זו. ד"ר עזרא אמרה כי הקמת בית חולים שדה אינו נכונה ואינה מהווה פתרון. מנהל מרכז השליטה של משרד הבריאות אבי גולדברג הוסיף שלא ברור לו מאיפה יגיע כוח האדם הדרוש לבית חולים שכזה.

דיון הוועדה הבוקר נסוב סביב ההתנהלות הנדרשת לאחר תום הסגר. "אחד הדברים החשובים הוא איך אנחנו מתארגנים ליום שאחרי. אחת המערכות העיקריות המרכזיות שצריך לתגבר זו מערכת הבריאות כי בסוף הם החיילים שנמצאים בחזית וצריכים להתמודד עם התחלואה שעולה. אי אפשר להתעלם מכך שמערכת הבריאות נדרשת לחיזוק משמעותי גם מבחינת תשתיות, כוח אדם ותגמול של הצוותים. אנחנו חייבים לתת על זה את הדעת", אמרה שאשא ביטון.